• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne Adayına Bağlı Hamilelik Riskleri Nelerdir?

Hamilelikte risk faktörleri nelerdir?
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Mevcut hamilelik riskleri, annenin yaşı, yaşam tarzı ve hamilelikten önce veya hamilelik sırasında ortaya çıkan sağlık sorunları olarak sıralanabilir.

Makalemizde, yüksek riskli gebelik durumu yaratabilecek bazı olası faktörleri sizler için derledik. Bu liste tam bir tanımlama içermemektedir ve her bir hamilelik sürecinin farklı olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız, bu nedenle bir hamilelik için spesifik riskler bir başkası için risk olmayabilir.

Hamilelik Riskleri: Mevcut Sağlık Koşulları

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon anne ve fetüs için hamilelik riskleri arasında olsa da hafif tansiyonu yüksek olan ve başka hiçbir hastalığı olmayan kadınların çoğunda sağlıklı hamilelik ve sağlıklı doğum süreci gerçekleşir.

Şeker hastalığı

Diyabetli kadınların hem gebe kalmadan önce hem de hamilelik boyunca kan şekeri seviyelerini yönetmeleri önemlidir. Gebeliğin ilk birkaç haftasında, genellikle hamilelik sürecinin başladığı bilinmeden önce ortaya çıkan yüksek kan şekeri seviyeleri doğum kusurlarına neden olabilir.

Otoimmün rahatsızlığı

Lupus ve multipl skleroz gibi koşullar, hamilelik ve doğum süreci risklerini artırabilir. Örneğin, lupuslu kadınlar erken doğum ve ölü doğum için yüksek risk altındadır. Otoimmün hastalıkları tedavi etmek için bazı ilaçlar fetus için zararlı olabilir, yani otoimmün hastalığı olan bir kadının hamilelik boyunca bir sağlık kuruluşu tarafından yakından izlenmelidir.

HIV / AIDS

HIV hamilelik, doğum ve emzirme döneminde fetüse geçebilir. Neyse ki, HIV’in anneden fetusa veya çocuğa yayılmasını önleyen etkili tedaviler bulunmaktadır. Anneye ve bebeğe yönelik ilaçların yanı sıra “su kesilmesinden” önce bebeğin cerrahi olarak alınması ve emzirmek yerine farklı beslenme formülleri, anneden çocuğa geçişi önleyebilir.

Zika enfeksiyonu

Bilim adamları ve sağlık hizmetleri sağlayıcıları Zika’yı onlarca yıldır biliyor olsalar da hamilelik sırasında Zika enfeksiyonu ile hamilelik riskleri ve doğum kusurları arasındaki bağlantı son zamanlarda ortaya çıkmaya başlamıştır.

Hamilelik Riskleri: Yaş Faktörü

Genç yaş

Gebe gençlerin hamilelikle ilişkili yüksek tansiyon, anemi (sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği) ve erken doğum geliştirme riskleri daha yüksektir. Gençlerin ayrıca cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu (STI) olduğunu bilmeme olasılığı daha yüksektir.

35 yaşından sonra ilk kez hamilelik

İlk yaştaki annelerin çoğunda normal gebelikler görülür, ancak araştırmalar yaşlı kadınların belirli problemler için genç kadınlardan daha yüksek risk altında olduğunu göstermektedir,

 • Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon (gebelik hipertansiyonu denir) ve diyabet (gebelik diyabeti olarak adlandırılır)
 • Hamilelik kaybı
 • Ektopik gebelik (embriyo kendini uterusun dışına bağladığında), hayatı tehdit edebilecek bir durumdur
 • Sezaryen (cerrahi doğum)
 • Aşırı kanama gibi doğum komplikasyonları
 • Doğum sürecinin uzun sürmesi
 • Bebekte Down sendromu gibi genetik hastalıklar

Yaşam Tarzı Faktörleri

Alkol kullanımı

Hamilelik sırasında alkol içmek, bebeği fetal alkol spektrum bozuklukları (FASD’ler), ani bebek ölümü sendromu ve diğer problemler için riske atabilir.

Tütün kullanımı

Hamilelik sırasında sigara içmek fetüsü erken doğum, belli doğum kusurları ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) için risk altına sokar. Bir çalışma sigara içmenin 20 haftalık hamilelikten sonra ölü doğum riskini iki katına hatta üç katına çıkardığını ya da cenin ölümüne neden olduğunu göstermiştir.

İlaç kullanımı

Araştırmalar, esrar kullanımının ve hamilelik sırasında ilaç almanın fetusa zarar verebileceğini ve bebek sağlığını etkileyebileceğini göstermektedir.

Hamilelik Koşulları

hamilelik riskleri ve mevcut sağlık koşulları

Çoklu gebelik

İkizler, üçüzler veya daha fazla gebelik adı verilen fetüslerle gebelik, erken doğum (bebeklerin 37. haftadan önce) doğma riskini artırır. Üç ya da daha fazla bebeğe sahip olmak, bir kadının sezaryen doğum yapma şansını arttırır. İkizler ve üçüzlerin bedenlerinin tek doğan bebeklerden daha küçük olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca bebekler erken doğarsa, nefes almada zorluk çekme olasılığı daha yüksektir.

Gestasyonel diyabet

Gestasyonel diyabet, diyabeti olmayan bir kadın hamile kaldığında diyabet geliştirdiğinde oluşur. Gestasyonel diyabet, erken doğum ve yüksek tansiyon dahil hem anne hem de fetüs için sorunlara neden olabilir.

Preeklampsi ve eklampsi

Preeklampsi, gebeliğin 20. haftasından sonra hamile kadının kan basıncında ani bir artıştır. Annenin böbreklerini, karaciğerini ve beynini etkileyebilir. Bu durum hem anne hem de fetüs için ölümcül olabilir veya uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilir. Eklampsi, nöbet ve muhtemelen koma içeren daha ciddi bir preeklampsi şeklidir.

Önceki erken doğum

Önceki hamileliğinde erken (37 haftalık hamilelikten önce) doğum geçiren kadınlar, mevcut hamileliklerinde erken doğum riski taşımaktadır. Sağlık hizmetleri sağlayıcıları, erken doğum riski ve tedaviye ihtiyaç duyulması durumunda doğum için yüksek risk altındaki kadınları izlemek isteyecektir.

ETİKETLERETİKETLER