• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Plasenta Derecesi Nedir?

Plasenta Derecesi Nedir?
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Plasenta derecesi önemli bir konudur. Hamilelikle birlikte sadece plasenta doğar, bebek anne karnında meşhur yuvaya yerleştiği anda kendini onarır. Bu yazıda plasentaya ilişkin temel kavramlardan ve oluşumundan bahsedilecektir.

Plasenta nasıl oluşur?

Bir yumurtanın ve bir spermin başlattığı zigot çoğalır ve sabitlendiği andan itibaren iki ayrı parçaya ayrılır, bir yarısı bebek, diğer yarısı ise tamamen gerekli ve büyümesi, oksijenlenmesi için vazgeçilmez olan plasenta olur.

Plasenta yapısı nasıldır?

Plasenta, görünüşte inek karaciğerine benzer. Vitamin ve oksijen yönünden zengin kanı fetüse alan ve hepsini göbek kordonu yoluyla ona ileten ve böylece bebeğin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlayan kan damarlarıyla doludur. Bununla birlikte, plasentanın olgunluk derecesi vardır.

Plasenta dereceleri nelerdir?

Plasentanın dereceleri derece 1, derece 2, derece 3 ve 0 olabilir. Bu dereceleri belirleyen şey plasentanın içinde bulunduğu olgunluktur, yani sayı ne kadar yüksekse, o kadar “yaşlanmış” demektir. Plasentanın derecesi bebeğinizin ne kadar yiyecek ve oksijen aldığını belirleyebilir, bu nedenle diyelim ki 1. sınıftayken bebeği herhangi bir risk olmadan çok iyi besleyebilir ve oksijenlendirebilir.

2. derece plasenta, gebelikte en uzun süre kalabilen plasentadır. Orada 28 hafta başlayabilir ve 36, 37. haftaya kadar ve hatta sorunsuz bir şekilde gebeliğin sonuna kadar gidebilir. Derece 3 plasentanın maksimum olgunluk derecesidir, ancak bu bebeğin ihtiyaçlarını karşılamadığı anlamına gelmez, sadece “yorgun” olduğu anlamına gelir ve aynı zamanda doğumun yakın olduğu anlamına da gelebilir. 0 notunu hatırlamak en iyisidir. Plasentanın olgunluk belirtisi olmadığını ve gebeliğin iyi olduğunu gösterir.

Hamilelik sona erer ve derece 0 devam ederse, hamileliğin 42 haftaya yaklaştığının bir işareti olabilir. Ancak sadece bu da değil, akciğerlerin olgunluğunun da tam olmadığı olabilir, ancak bu bir problem değildir. Hamile kadın sakin olmalı ve doktoruyla konuşmalıdır.

30 haftalık hamileliği olan ve 2. derece plasenta olan annelerin vakaları da vardır, ancak 3. derece de olabilmektedir. Bu sizin durumunuzsa endişelenmeyin, kendinizi rahatlatmak için doktorunuzla konuşun. Gebelik genellikle 2. derece plasenta yerine 3. derece plasentayla bile sorunsuz geçer.

Plasenta olgunlaştıkça amniyon sıvısı eşlik eder ve bebeğin olgunluğu da buna katkıda bulunur Bebeğin akciğeri olgunlaştığında bir hormon salgılar ve bu, gebeliğin sonunda plasenta derecesinin olgunlaşmasını hızlandırabilmektedir. Bu nedenle birçok gebelik maksimum olgunlaşma düzeyine ulaşabilir. Özetle, genellikle plasentanın derecesi endişe kaynağı değildir.

Plasenta Derecesi Nedir?

Plasenta derecesi doğumu hızlandırır mı?

Bir bebeği doğurabilecek şey, plasentanın derecesi değil, içinde bulunduğu koşullardır. Örneğin, doğumu ilerletmenin veya onu başlatmayı düşünmenin bir nedeni, plasentanın kireçlenmesi olabilir. Plasentanın taşlanmaya veya kireçlenmeye (sertleşmeye) başladığı ve sonra bebek için daha iyi hiçbir şeyin olmadığı, doktorun doğum hakkında konuşmasına yol açtığı zamandır.

Genel olarak karşılaşılan sorular

3. derece plasenta ile 34 hafta, risk altında mısınız?

34. haftada doğum öncesi bakım daha da dikkatli ve detaylıdır ve ABD’de bu haftalık oranla 3. derece görürseniz bebeğin oksijenasyonunu kontrol etmek gerekir, eğer iyiyse sorun yoktur. Genellikle gebeliğin son esnemesinde talep edilen umbilikal arterlerin ve plasentanın doppler muayenesinde oksijenasyon koşullarının kontrol edilmesi mümkündür.

37 hafta ve plasenta 1. derece, sorun mu var?

Hayır, tam tersine. Plasenta derecesi ne kadar düşükse, o kadar gençtir ve küçük bebeği beslemek ve oksijenlendirmek işini o kadar iyi yapmaktadır. Normal bir doğum yapmak istiyorsanız, son streçte düşük plasentanın derecesi, doğuma başlamanın biraz daha uzun süreceğini gösterebilir.

Kalın plasenta nedir?

Kalın plasenta, normal kabul edilen ve küçük tek taraflı, kısmi veya tam kireçlenmeden kaynaklanabilen daha kalın bir plasentadır. Tüm uzunluğu boyunca küçük kan çakılları gibi özelliklere sahiptir. Endişe verici bir durum değil ama tıbbi takip yapılması gerekiyor.