• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamileyken kış aylarında sağlığınızı korumak için 7 öneri

 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlü hale getirmelisiniz. Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Gün içinde her besin gurubundan yeterli miktarda tüketmelisiniz. Vücudun ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri her gün yeterli düzeyde almalısınız.

 1. Kış aylarında bağışıklık sistemini dengeleyen A ve C vitamini içeren turunçgil, havuç, brokoli, kabak ve yeşil biber tüketmelisiniz.
 2. Vaktinizi geçirdiğiniz ortamları sık sık havalandırın. Ortamınızın nem, ısı ve sıcaklık durumunu iyi ayarlayın. Rutubetli ortamlar hasta olmanıza neden olur. Yetersiz havalandırma bulaşıcı hastalıkların daha kolay yayılmasına neden olur. Yetersiz havalandırılan ortamlar hem anneye hem de bebeğe zarar verir.
 3. Sigara ve alkolden uzak durun. Sigara içmeseniz bile sigara içilen ortamdan uzak durun. Yanınızda sigara içilmesine müsaade etmeyin. Sigara hem bebek hem de anne sağlığı için ciddi tehlikeler oluşturur. Anne pasif içici olmaktan uzak durmalıdır. Pasif sigara içiciliği bebeğinizde rahim içi gelişim geriliğine neden olur.  Alkol ve sigara düşük doğum ağırlığı, öğrenme ve davranış bozukluğu ve çocukluk çağı kanser riskini tetikler.
 4. El ve yüz yıkarken soğuk su yerine sıcak su kullanın. Hamilelik sürecinde deri daha da hassas hale gelir. Cilt sağlığınıza bu dönemde önem vermelisiniz. El ve yüz yıkamada soğuk su yerine ılık su kullanmalısınız. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanmamak için elinizi soğuk sudan uzak tutun.
 5. Kışın kalın giyinmek yerine yumuşak kıyafet seçmelisiniz.  Polyester ve sentetik kumaşlar yerine pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz.
 6. Doğal ve dengeli beslenin. Her besin grubundan yeterli düzeyde tüketmeye önem verin. Tüketeceğiniz besinin doğal, sağlıklı, taze olmasına dikkat edin. İçinde katkı maddesi ve koruyucu olan besinlerden uzak durun.
 7. İlaç yerine bitki çayları tüketin: Hasta olur olmaz hemen antibiyotik tarzı ilaçlara sarılmak yerine bitki çayları tüketmelisiniz. Özellikle nane, limon, ıhlamur, adaçayı, zencefil tüketebilirsiniz. Hamile olduğunuz zamanda ise doktorunuza danışmadan bitki çayı tüketmeyin. Bazı bitki çayları gebelik sürecinizi olumsuz etkileyebilir.