• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler Nelerdir?
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Hamilelikte yapılmaması gereken egzersizler vardır.  Bunlar genel olarak; karın bölgesinde yaralanmalara, düşmelere neden olabilen veya annenin karnını ve sırtını zorlayan, nefes tutmaya neden olan türdeki hareketlerdir. Hamileliğiniz sırasınca uzman görüşü almak koşuluyla egzersiz yapılması önerilmektedir.

İdeal olan, hamilelik sırasında fiziksel aktivite yapmak için herhangi bir engelleyici durum olup olmadığını, doğum öncesi konsültasyonları sırasında her zaman doktora sormaktır. Çünkü uygulanacak egzersiz türü gebenin sağlık geçmişine ve gebeliğin genel sağlığına bağlıdır. Genel anlamda ise burada listelenen hareketlerden uzak durmanız tavsiye edilir. Böylece hamileliğiniz esnasında bebeğinizin sağlığını riske atabilecek durumlar oluşması ihtimalinin önüne geçilebilecektir.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler Nelerdir?

Koşu

Koşmak, hamilelik sırasında zaten aşırı yüklenen eklemlerde hasara neden olabileceği gibi, koşu sırasındaki aşırı vücut gerginliği nedeniyle hamile annenin vücut ısısının çok yükselmesine neden olur. Ek olarak, hiçbir kadın hamilelik sırasında koşmaya başlamamalıdır, ancak hamile kalmadan önce koşma egzersizi yapıyorsanız ve doğum uzmanı izin veriyorsa, bu fiziksel egzersiz sırasında fazla çaba gösterilmediği sürece gebeliğin üçüncü ayına kadar koşabilirsiniz.

Mekik

Tam mekik veya çift bacak kaldırma gibi karın egzersizleri, karın kasları için çok zorlayıcı olabilir. Bu egzersizlerin sırt üstü yatar vaziyetteki pozisyonu göbek kordonuna baskı uygulayarak bebeğe iletilen oksijeni kesintiye uğratabilir. Ayrıca, gebe, bu hareket sırasında kan basıncında bir düşüş yaşayabilir ve bu da halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı veya bayılmaya neden olabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında karın egzersizleri önerilmemektedir.

Bisiklet

Bisiklete binme, özellikle hamilelik sırasında vücudun ağırlık merkezindeki değişiklik ve özellikle gebeliğin son üç ayında kadınlar için daha iyi duruş ve daha fazla denge gerektiren göbek ağırlığındaki değişiklik nedeniyle düşmeye neden olabilir.

Düşme ise birçok istenmeyen, acil tıbbi müdahale gerektiren komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle gebelikte bisiklete binme tavsiye edilmez.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler: Yoga Pozisyonları

Özellikle hamileliğin dördüncü ayından sonra birkaç dakikadan fazla sırtüstü yatmayı gerektiren bazı yoga pozisyonlarından kaçınılmalıdır. Zira bu pozisyonda rahim ve bebeğin ağırlığı ile kadının bacaklarına ve ayaklarına, ayrıca plasentaya giden kan akışının kesilerek bebeğin oksijenlenmesini bozması olabilir.

Crossfit

Crossfit, eklemlere zarar verebilen ve gebenin vücut ısısını artırabilen, fetüsün gelişimini bozabilen ve doğumda bebeğin düşük kilosuna neden olabilen yüksek yoğunluklu bir spordur. Dolayısıyla, hamilelik sırasında kaçınılmalıdır.

Temas Sporları

Hamilelik sırasında, futbol, ​​voleybol, basketbol gibi doğrudan vücut teması içeren sporlardan kaçınılmalıdır. Bunun nedeni, bu sporlarda, gebeliği riske atabilecek ve hatta düşük yapmaya neden olabilecek göbeğe vurulma veya acı çekme riski büyük olmasıdır.

Dalış

Dalış; beyni, omuriliği, akciğerleri veya kulağı etkileyebilen ve düşüklere neden olabilen bir aktivitedir. Ayrıca bebek için dekompresyon hastalığına neden olma riskinin yüksek olması sebebiyle hamilelikte yapılmaması gereken egzersizler arasındadır.

Buna ek olarak, dalış çok fazla kalp ve akciğer gücü gerektirir ve gebelerde bebeğe oksijen ve besin sağlamak için zaten aşırı yük durumu oluşur.

Fiziksel Aktivite Ne Zaman Durdurulmalı?

Fiziksel Aktivite Ne Zaman Durdurulmalı?

Baş ağrısı, kas güçsüzlüğü veya baş dönmesi ya da baygınlık hissedildiğinde fiziksel aktivite durdurulmalıdır. Ek olarak, egzersizin durdurulması gereken diğer durumlar şunlardır:

Vajinal kanama;

Rahimdeki kasılmalar veya ağrı;

Efordan sonra nefes darlığı;

Kalp çarpıntısı;

Göğüs ağrısı;

Baldırda ağrı veya şişlik.

Bu nedenle, bu belirti ve semptomlardan herhangi birinin varlığında kadının aktiviteyi bir an önce durdurması ve tıbbi yardım alması önemlidir. Çünkü bu şekilde kadının genel sağlığı ve hamileliğine göre bazı komplikasyonların önüne geçmek mümkündür. Erken doğum, fetal hareketin azalması veya amniyotik sıvı kaybı gibi riskler önlenmiş olacaktır.