• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte tüketilmemesi gereken besinler

 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

HAMİLELİKTE TÜKETİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak her gebe annenin en büyük isteğidir. Bebeğin gelişiminde annenin beslenmesi çok önemlidir.  Hamilelik sürecinde dengeli ve düzenli beslenmeyen gebelerin çocukları dünyaya geldiği zaman ciddi sağlık sorunları ile birlikte dünyaya gelmektedir. Uzmanlar anne adaylarının gebelik dönemimde beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelerini şiddetle önermektedir. Hamilelik sürecinde anne adaylarının tüketmemesi gereken besin guruplarını sizler için özel olarak araştırdık. Elde ettiğimiz verileri şimdi sizlere sunuyoruz.

 1. ŞEKER İÇEREN BESİNLER:  Pasta, şekerleme, şerbetli tatlılar, hamur işi, fast food gibi yiyecekler fazla tüketildiği zaman anne adayının hızlı kilo almasına neden olur. Aşırı kilo gebelikte düşük riskine neden olur. Gebelikte fazla tüketilen şeker annenin ve bebeğin şeker hastası olma riskini arttırmaktadır.
 2. HAZIR YİYECEKLER: Cips, bisküvi gibi hazır yiyeceklerden kaçının. Bu besinlerin yerine evde kendi yaptığımız patlamış mısır, yufka cipsi, leblebi, fındık, ceviz, badem gibi atıştırmalıkları tüketmeniz önerilir.
 3. ÇİKOLATA VE ŞEKERLEME: Rafine şekeri yerine çikolata miktarına dikkat ederek yüksek kakao içeren çikolataları tercih edebilirsiniz.
 4. ÇİĞ ÜRÜNLER: Hiçbir ürünü çiğ tüketmeyin. Çiğ köfte, çiğ et, suşi gibi besinlerden uzak durmalısınız.  Bu yiyecekler, katkı maddeleri, parazit ve enfeksiyon kaynağıdır.  Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri de önerilmez.  Bu ürünlerde doymuş yağ ve katkı maddesi yer alır. İyi pişmeyen yumurta ve mayonezli yiyeceklerde enfeksiyon kapmanıza neden olur.  Hamilelik sürecinde yumurtayı tam pişmiş yemelisiniz.  Tam pişen yumurtada bulunan biotin adlı vitaminin de emilmesi sağlanır.  Pastörize edilmemiş sütlerden uzak durmalısınız. Yine çiğ süt, çiğ sütten yapılan peynir enfeksiyona neden olur.
 5. KONSERVE BALIKLAR: Konserve balık tüketimini sınırlandırın. Konserve balıkların içinde ağır metaller bulunur. Konserve balık yerine mevsiminde levrek, sardalye ve uskumru tüketmeniz tavsiye edilir.  Midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünlerinden uzak durun.  Çiğ deniz ürünleri zehirlenmeye neden olur.
 6. BİTKİ ÇAYLARI: Bitki çaylarını mutlaka seçerek tüketmelisiniz. Doktorunuza danışmadan gebelik sürecinde bitki çayı tüketmeyin. Yeşilçay kafein ve kan sulandırıcı içerdiği için gebelik sürecinde tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmez. Ada çayı da ilaç etkisi gösterdiği için önerilmez. Yeşilçay ve adaçayı yerine ıhlamur, kuşburnu ve elma çayı tüketebilirsiniz. Çay ve kahve tüketimi de gebelik sürecinde azaltılmalıdır. Günde 1 fincan kahve ve 2 bardak çaydan fazlasını tüketmeniz önerilmez. Zencefil çayları gebelikte kusma ve bulantıyı önler. Kış ayında hamileler ıhlamur tüketebilir. Kekik ve melisa çayı erken doğuma neden olur.
 7. TATLANDIRICILAR: Hamilelikte kilo verdiren diyetlerden uzak durmalısınız. Ayrıca tatlandırıcı içeren maddeler hem anne hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokar.  Bu yüzden mümkün olduğunda anne adayının doğal beslenmesi gerekir.