• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Süt Tüketimi – Gebelik Süresince Süt İçmenin Faydaları

Hamilelikte Süt Tüketimi – Gebelik Süresince Süt İçmenin Faydaları
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Hamilelikte süt tüketimi birçok faydayı da beraberinde getirir. İnek sütü çok önemli besinler olan ve bebek ile anneye pek çok fayda sağlayan; kalsiyum, D vitamini, çinko, proteinler açısından zengindir. Tüm faydaları elde etmek için, hamilelerin günde ortalama 750ml inek sütü alması önerilir. Süt, peynir veya yoğurt gibi diğer yiyecekler şeklinde de tüketilebilir. Doğumdan sonra anne emziriyorsa süt alımının günde 1 litreye çıkarılması önerilir. Laktoz intoleransı durumunda, hamile kadın inek sütünün yerine badem sütünü tercih edebilir.

Hamilelikte Süt Tüketimi ve Faydaları

1. Plasenta Oluşumu

Süt, plasenta oluşumu ve bebeğin gelişimi ile büyümesi için gerekli proteinlere sahiptir. Çünkü esas olarak gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde protein alma ihtiyacı artar.  Proteinler ayrıca peynir, yoğurt, fasulye, bezelye, et, balık veya yumurta gibi yiyeceklerde de bulunur. Protein açısından zengin ana yiyecekleri bilmek önemlidir.

2. Bebeğin Kemik Ve Dişlerinin Gelişimi

Sütün içindeki ana besinlerden biri, bebeğin kemik ve dişlerinin gelişimi için çok önemli olan ancak aynı zamanda annenin diş problemlerinin azaltılmasına da yardımcı olan kalsiyumdur.  Hamilelikte günlük tüketilmesi gereken kalsiyum miktarı kadının yaşına göre değişmekte olup, 19-50 yaş arası bir kadın için 1000 mg/gün şeklinde olmaktadır.

Sütün yanı sıra, yoğurt veya peynir gibi süt ürünlerinde, pişmiş lahana, tofu veya tam çavdar ekmeğinde kalsiyum bulmak mümkündür. Daha yüksek kalsiyum konsantrasyonuna sahip oldukları için, daha düşük yağ yüzdesine sahip bir süt ürününü tercih etmek önemlidir.

3. Bağışıklık Sisteminin İşleyişi

Süt, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve bebeğin nörolojik gelişimine yardımcı olan çinkoya sahiptir. Düşük miktarda çinko bebekte malformasyonlara, zayıf kiloya veya ciddi vakalarda erken ölüme neden olabilir. Çinko ayrıca peynir veya yoğurt gibi süt ürünlerinde, sığır etinde, tahıllarda veya badem, yer fıstığı veya ceviz gibi yağlı tohumlarda da bulunabilir.

Hamilelikte Süt Tüketimi ve Faydaları

4. Bebeğin Bilişsel Gelişimi

Süt, bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişmesi ve büyümesi için önemli olan iyot içerdiğinden, hamilelik sırasında tüketilmesi gereken bir besindir. Ayrıca iyot eksikliği bilişsel bozukluklara neden olabilir. Öte yandan süt, iyot içerdiği için kadının metabolizmasına yardımcı olduğu ve idrarın atılmasını kolaylaştırdığı için hamilelik ve emzirme döneminde önerilmektedir.

İyot ayrıca peynir veya yoğurt gibi süt ürünlerinde, balıklarda, baklagillerde veya sebzelerde bulunabilir.

5. Bağırsak Sağlığını Korur

Hamilelik sırasında süt içmek, bağırsak sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Çünkü süt, esas olarak fermente süt ve yoğurtta bulunan iyi bakteriler olan probiyotiklere sahiptir. Hamilelik sırasında probiyotik tüketiminin, bebeğin bağırsağı üzerinde de olumlu etkisi vardır. İyi bakteriler doğum sırasında veya emzirme sırasında fetüse geçer. Ek olarak, probiyotikler doğumdan sonra kilo almaya ve obezite, tip 2 diyabet veya depresyonun önlenmesinde yardımcı olur.

Sütlü Kahve İçmek Zararlı Mı?

Hamilelik sırasında sütlü kahve içmek, makul miktarlarda olduğu sürece zarar vermez. Çünkü kahvede bulunan kafein fazla tüketildiğinde, çeşitli riskleri de beraberinde getirir. Bu nedenle kafein içeren diğer yiyecekler de küçük miktarlarda tüketilmelidir.

Günlük alınabilecek kafein miktarı yaklaşık 200 ila 300 mg olup, bir fincan hazır kahve yaklaşık 60-70 mg kafein içerir. Bir fincan Espresso yaklaşık 100-150 mg kafein içerir ve ortalama bir fincan çayda 47 mg kafein bulunur.

Süt Tüketimine Alternatifler

Hamile kişi süt içmeyi sevmiyorsa; tereyağı, pastörize peynir veya yoğurt gibi diğer süt ürünlerini tercih edebilir. Alternatif olarak ise; fındık, tahıl, esmer sebzeler, balık, et veya yumurta gibi sütle aynı besin değerlerini içeren yiyecekleri tüketebilir.