• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Öksürük: Ne Anlama Gelir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Öksürük: Ne Anlama Gelir, Nasıl Tedavi Edilir?
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Hamilelikte öksürük, normaldir ve her an ortaya çıkabilir. Çünkü hamilelik sırasında kadın, onu alerjilere, nezleye ve öksürüğe neden olabilecek diğer sorunlara karşı daha duyarlı hale getiren hormonal değişikliklere uğrar.

Genellikle öksürüğü soğuk algınlığı veya grip izler ve bebeğe herhangi bir zarar vermez, çünkü bebek rahim içinde iyi korunur, ancak alerjik bir krizin belirtileri olabilir ve uzun günler devam ederse veya düzelirse Ateşiniz varsa, konsültasyon ve daha uygun tedavi için bir doktor aranmalıdır.

Hamilelikte öksürük olduğunda yapabilecekleriniz, havadaki soğuk, çok kirli veya tozlu yerlerden kaçınmaktır. Hamile kadın ayrıca günde yaklaşık 2 litre su içmeli ve hamilelik döneminde öksürüğü yatıştıran ve güvenli olan bal ve limonlu ılık çaylar içmelidir.

Hamile kadının uzun süreli öksürüğü olduğunda veya ateş gibi diğer semptomlarla ilişkili olduğunda, nedeni teşhis etmek ve uygun tedaviye başlamak için bir pratisyen hekime görünmelidir.


Hamilelikte Öksürük

Hamilelikte Öksürük İle Nasıl Savaşılır

Öksürüğünüzü doğal yoldan yatıştırmak için ne yapmalısınız? Boğazınızı her zaman iyi nemlendirmek, öksürüğünüzü azaltmaya ve kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, bu rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilecek bazı ipuçları şunlardır:

 • Bir yudum su alın (oda sıcaklığında);
 • 1 kaşık bal alın;
 • Yakında sıcak su olan bir leğen veya kova bırakın ve 2 damla okaliptüs esansiyel yağı ekleyin.

Yararlı olabilecek bir strateji, gece öksürdüğünüzde, bir yastığa veya yorgana sarılmanızdır çünkü karın bölgesindeki öksürüğün etkilerini azaltır.

Öksürük Tedavileri

Bazı durumlarda, kuru öksürüğün inatçı olduğu ve hamile kadının karın kaslarının gerilmesi ve öksürük nedeniyle tekrarlayan kasılmaları nedeniyle öksürük nedeniyle göbeğinde ağrı bile olsa, doktor şurup yazabilir veya bazı durumlarda antibiyotik kullanımı da gerekebilir. Balgamla öksürme durumunda öksürüğü azalttığı için yukarıda bahsedilen bu ilaçları almamalısınız ve bu durumda akciğerlerden ve solunum yollarından salgıların atılmasına yardımcı olmak önemlidir.

Uyarı İşaretleri

Doktora gitmeniz gerektiğini gösterebilecek bazı uyarı işaretleri şunlardır:

 • Kalıcı öksürük;
 • Kan tükürme;
 • Nefes darlığı veya nefes almada güçlük
 • Ateş;
 • Üşüme veya titreme.

Bu belirti ve semptomlar, komplikasyonları ve antibiyotikler veya diğer ilaçlarla mücadele edilmesi gereken virüs veya bakterilerin varlığını gösterebilir. Konsültasyon sırasında doktor, belirti ve semptomları kontrol edebilecek, havanın tüm akciğere ulaşıp ulaşmadığını veya herhangi bir tıkalı alan olup olmadığını kontrol etmek için akciğerleri dinleyebilecek ve ayrıca değerlendirmek için göğüs röntgeni gibi testler isteyebilir. Bunlara neden olan herhangi bir hastalık varsa, ona uygun şekilde gerekli tedaviler de uygulanabilir.

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte öksürük tehlikeli bir belirti olmadığı ve bebek bunu fark etmediği için bebeğe zarar vermez. Ancak astım, bronşit veya zatürre gibi hastalıkların yanı sıra tıbbi bilgi olmadan alınan çaylar, ev ilaçları ve eczane ilaçları gibi bazı öksürük nedenleri bebeğe zarar verebilir.

Bu nedenle gebe kadın, inatçı bir öksürük veya diğer solunum yolu hastalıkları olduğunda, komplikasyonlardan kaçınarak gebeliğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviye başlamak için bir doktora görünmelidir.

Yoğun öksürük rahim kasılmalarına neden olmaz, plasentanın yerini değiştirmez ancak çok rahatsız edici olabilir ve tekrarlayıcı hale geldiğinde karın kaslarında ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, öksürüğü gidermek ve daha fazla dinlenebilmek için tıbbi yardım almak önemlidir. Dolayısıyla bu sayede hem sizin hem de bebeğinizin konforunu en üst düzeyde tutabilir ve aynı zamanda, öksürük nedeniyle oluşabilecek diğer istem dışı durumların da önüne geçebilmiş olursunuz.

Bu yazımız ilginizi çektiyse, Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalıdır?” başlıklı içeriğimizse göz atabilirsiniz.