• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Hamilelikte mide bulantısı anne adayı kadınlarda özellikle ilk haftalarda oluşup, doğal yollarla bu mide bulantılarını geçirmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Anne adayı olan kadınların ilaç içmeleri anne ve bebek sağlığı için sakıncalı olduğundan dolayı, bu mide bulantılarını doğal yollarla geçirmek en iyi yol olmaktadır. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde ortaya çıkan bulantılar daha sonra kaybolma eğiliminde olsa da, bazı durumlarda hamile olan kadınların bünyesine de bağlı olarak gebelik boyunca da sürebilmektedir.

Genellikle sabahları daha çok görülen bu mide bulantıları, gün içerisinde de birkaç kez ortaya çıkabilmektedir. Bu bulantılar bazen kusmayı da beraberinde getirdiği için gebe olan kadınlarda sıkıntılı durumların oluşmasına neden olmaktadır. Anne adayı kadınlarda, bu mide bulantılarına değişen ve yükselen hormonların neden olmaktadır. Bu hormon değişikliğinin vücuda uyum sürecinde yaşanan mide bulantılarını geçirmek için ilaç kullanılması, doğacak olan bebeğin sağlığı için her zaman risk taşımaktadır. Bu yüzden bir takım doğal yollardan bu mide bulantılarının giderilmesi, bebek ve anne sağlığı açısından en iyi seçenek olmaktadır.

Hamilelikte Oluşan Mide Bulantılarını Geçirmenin Doğal Yolları Nelerdir?

Mide Bulantıları İçin Zencefil Kullanmak:

Zencefil, sindirimin sistemine çok yararlı olmasının yanı sıra, mide duvarında oluşan tahrişlerin iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde yaşanan mide bulantılarının azalmasında çok faydalıdır.  Zencefil çay olarak ya da çiğneme sureti ile alınabilmektedir. Zencefil çayı yapmak için 1 bardak kaynar suya bir cm kadar zencefil koyup, birkaç dakika kadar beklettikten sonra, zencefili çıkarıp, ılık olarak içmek gerekmektedir.

Aynı zamanda zencefili çay olarak tüketmenin yanı sıra, bir parça zencefil çiğnemekte mide bulantılarına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre hamile olan kadınlar, günde 1 gramı geçmemek üzere mide bulantılarını kesmek için zencefil kullanabilmektedir. Bunun haricinde doğumun son aylarında ya da pıhtılaşma sorunu ve kanama riski olan hamile kadınların zencefili doktorlarına danışarak kullanması yerinde olacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Mide Bulantıları İçin Limon Kullanmak:

Gebelikte anne adayı kadınlarda oluşan mide bulantıları için limonata içmek ya da limonlu buzlu şeker yemek, bu rahatsızlığın giderilmesinde oldukça etkili olmaktadır. Özellikle mide bulantısı yüzünden yemek yemekte zorlanan hamile kadınlar için limon ya da limon esanslı yağın koklanması da iyi gelmektedir.

Mide Bulantıları İçin Soğuk Yiyecekler Yemek

Mide bulantıları için yoğurt, meyve çubukları ya da salata gibi soğuk yiyecekler iyi gelmektedir. Hafif ve sindirimi kolay olan bu tür yiyecekler, hamilelik sırasında hormonların değişmesi sonucunda sindirimin yavaşlaması ile ortaya çıkan mide bulantıları karşında büyük fayda sağlamaktadır. Gebelikte mide bulantılarına iyi gelen bir diğer şeyde buzlu su içmek ya da buz emmektir.

Mide Bulantıları İçin Kraker Yemek

Tuz ve su sindirimi kolaylaştırdığı için, hamilelikte özellikle sabahları aç karına yenilen kraker, mide bulantılarını azaltmak için iyi bir yöntem olmaktadır.

Mide Bulantıları İçin Günde 2 Litre Su İçmek

Hamilelik döneminde gün içerisinde aralıklarla 2 litre su içmek mide bulantısına iyi gelmesinin yanı sıra, vücutta oluşan sıvı ihtiyacını gidermek için de çok yararlı olmaktadır.

Mide Bulantısını Geçiren Diğer Doğal Yollar Nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısı için iyi gelen diğer yollar ise şunlar olmaktadır;

 • 2 ya da 3 saatte bir olmak üzere kısa aralıklarla ve az miktarlarda yemek
 • Muz, karpuz, kestane ya da pişmiş havuç gibi B6 vitamini yönünden zengin olan gıdaları tüketmek
 • Çok baharatlı yiyeceklerden uzak durmak
 • Parfüm, temizlik ürünleri gibi yüksek koku ihtiva eden ürünlerden kaçınmak gerekmektedir.