• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalıdır?
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Hamilelikte hangi vitaminler alınmalıdır? sorusu, hamilelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı açısından önemli cevapları sağlar. Hamilelik sırasında kadınların bu dönemde hem kendi sağlıklarını hem de bebeğin sağlığını sağlamak için bazı vitamin ve mineral takviyelerini kullanmaları, anemi ve kemik kaybının gelişmesini ve bebeğin sinir tüpündeki kusurları önlemesi önemlidir.

Miktarı yaş ve anemi gibi hastalıkların varlığı gibi faktörlere bağlı olduğundan ve her kadının bu tür bir takviyeye ihtiyacı olmadığından, bu vitaminler kadın doğum uzmanı veya beslenme uzmanının yönlendirmesine göre alınmalıdır.

Hamileler İçin Vitamin Takviyeleri

Bazı hamile kadınlarda, diyette bu vitamin veya minerallerin alımındaki eksiklik veya vücuttaki miktarın fetüsün ve vücudunun büyümesi için yeterli olmaması nedeniyle ortaya çıkabilecek bazı besin maddelerinde eksiklik olabilir.  Bu nedenle, hamile kadının aşağıdakilerin takviyesine ihtiyacı olabilir:

 • Demir, kalsiyum, çinko ve bakır;
 • Başlıca C, D, B6, B12 ve folik asit vitaminleri;
 • Yağ asitleri;
 • Omega 3.

Folik asit takviyesi, doktor veya beslenme uzmanı tarafından en çok tavsiye edilen takviyedir. Çünkü bu vitamin bebeğin gelişiminde önemlidir. Nöral tüpte lezyonları ve doğumsal hastalıkları önler. Bu nedenle beslenme uzmanı, örneğin ıspanak ve fasulye gibi folik asit içeren yiyecekler açısından zengin bir diyet ve gerekirse takviye önerebilir.

Takviye alınacak vitamin ve minerallerin türü ve miktarı, gebelerin hamilelik sırasında yaptırmaları gereken kan tahlillerinin sonuçlarına, yaşlarına, bekledikleri bebek sayısına, şeker hastalığı, osteoporoz gibi hastalıkların varlığına bağlıdır.

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

Rehber Olmadan Vitamin Almak Neden Tehlikeli?

Doktordan veya beslenme uzmanından rehberlik almadan vitamin almak tehlikelidir. Çünkü fazla besinler bebek ve anne için sorunlara neden olabilir. Örneğin, aşırı A vitamini fetüste malformasyonlara neden olabilirken, aşırı C vitamini böbrek taşı riskini artırır.

Bu nedenle muayenelerin sonuçlarına göre doktor veya beslenme uzmanının önerisine göre takviye yapılması önemlidir.

Vitamin Takviyesi Sizi Şişmanlatır Mı?

Hamileler için vitamin takviyeleri şişmanlatıcı değildir. Hamilelikte takip edilmesi gereken sağlıklı bir diyetin beslenmesine ve tamamlanmasına hizmet eder.

Gebelik dönemi için istenen kilonun üzerinde bir artış olduğu durumlarda, doktor, daha az yağ konsantrasyonu içeren, ancak besin takviyesini koruyan bir diyet ve fiziksel egzersiz uygulamasına rehberlik edebilecektir.

Anemili Hamile Kadınlar İçin Vitaminler

Anemili hamile kadınlarda, kırmızı kan hücrelerinin demir taşıma kapasitesini artırmak için genellikle demir takviyesi kullanılması endikedir.

Kandaki demir seviyelerinde azalma, özellikle hamile kadın halihazırda anemiye yatkın ise, gebeliğin herhangi bir aşamasında gözlemlenebilir ve erken doğum, düşük veya bebeğin büyümesinde azalma riskine girmeyecek şekilde tedavi edilmelidir.

Hamilelikte anemi yaygındır çünkü vücudun daha fazla kan üretmesi gerekir, bu nedenle tüm hamile kadınlar hamilelik boyunca demir açısından zengin bir diyet tüketmeye özen göstermelidir.

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalıdır: Doğal Vitamin Takviyeleri

Vitamin takviyeleri hamilelikte daha çok kullanılsa da hızlı bir vitamin kaynağı olduğu için besinlerle de aynı sonuçları almak mümkündür. Hamile kadınlar için meyve suları ve vitaminler A, C, E vitaminleri, folik asit ve demir yönünden zengin meyve ve sebzelerle yapılabilir.

Hamile kadınlar için vitaminler ve meyve suları şunları içerebilir:

 • Portakal, ananas ve aserola gibi turunçgiller öğle ve akşam yemeklerinde alındığında bağırsakta demir emilimini artıran C vitamini açısından zengin olduğu için;
 • A vitamini yönünden zengin olan havuç ve kabak gibi sarı ve turuncu sebzeler;
 • Folik asit açısından zengin oldukları için lahana ve su teresi gibi koyu yeşil sebzeler, kansızlığa karşı savaşmaya ve fetüsün sinir sistemini geliştirmeye yardımcı olur;
 • Demir kaynağı olan kırmızı et ve tavuk da kansızlığa karşı önemlidir.