• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı?

 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

HAMİLELİKTE CİNSELLİK

Hamilelik döneminde kendinizde bedensel ve ruhsal anlamda değişiklikler meydana gelir. Meydana gelen bu fizyolojik değişiklikler cinsel yaşamı etkiler. Kimi anne adaylarında bu durum baskın olur. Hamilelik sürecinde cinsel yaşam periyodunuz ilk 3 ayda azalır, ikinci üç ayda artarken son 3 ayda yeniden düşmeye başlar. İlk 3 ayda anne adayında yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk, hassasiyet, bulantı ve kusma gibi durumlar cinsel isteksizliğe neden olur.  Anne adayları 3. ve 6. aylarda fiziksel değişimleri kabullenir ve kendini daha iyi hissetmeye başlar. Bu dönemde cinselliğe olan ilgi yeniden artmaya başlar. 6. aydan doğuma kadar olan süreçte ise fiziksel şikâyetler yeniden ortaya çıkar. Kasılmalar, libidonun azalmasına neden olur. Bu yüzden cinsellik bu dönemde ikinci plana atılır.

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİNİN BEBEĞE ETKİSİ

Uzmanlar hamilelik sürecinde son 3 ay dışında cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermeyeceğini söyler. Bu durum sorunlu gebeliklerde riski arttırabilir. Yapılan birçok araştırma ve edinilen deneyimlere göre hamilelik, cinsel yaşantının devam etmesine engel teşkil etmez.

CİNSELLİĞE ENGEL OLACAK ÖZEL DURUMLAR

Kadın doğum doktorları bazı noktalarda çiftlere cinsel ilişkiyi yasaklar. Cinsel yaşama engel olabilecek özel durumları uzmanlar şu şekilde açıklamaktadır:

 1. Çoğu gebelikte son 3 ay içinde
 2. Su kesesi erken açıldığında
 3. Beklenmeyen bir anda vajina kanama olduğunda
 4. Hamilelikte erken doğum tehlikesinin yaşandığı durumlarda
 5. Rahim ağzı yetmezliğinde
 6. Erken doğum tehlikesinde
 7. Düşük ihtimalinde
 8. Çoğul hamileliklerde

GEBELİKTE CİNSEL İLİŞKİYE GİRERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gebelik döneminde oluşabilecek bir enfeksiyon durumu düşüğe neden olabilir. Hamilelik döneminde rahmin dış dünyaya açık olması ve çok hassas yapıda olması anne adayının kolay hastalanıp düşük yapmasına neden olur. Hamilelik döneminde kadın doğum doktorları riskleri önlemek adına çiftlerden cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek için test ve tetkik yapmalarını isterler. Uzmanlar cinsel yaşama devam etmek kesintiye uğratmak istemeyen çiftler için cinsel ilişkide mutlaka kondom kullanmalarını tavsiye ediyor.

Zararlı değilse, hamilelikte cinselliğin herhangi bir yararı var mı?

Orgazm ile rahatlayan annenin daha rahat uyuduğu, hamilelik stresinden uzaklaştığı ve daha mutlu bir süreç geçirdiği bilinenler arasında… Bunların yanı sıra egzersiz yapmaya üşenenler için müthiş bir yardımcı olduğu rahatlıkla söylenebilir.