• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Akupunktur Uygulaması Yararlı Mı?

Gebelikte Akupunktur Uygulaması Yararlı Mı?
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Gebelikte akupunktur uygulamaları, anne adaylarının hamilelik döneminde yaşadığı bazı rahatsızlıkları, doğal yollardan çözmek için iyi bir yöntem olmaktadır. Anne adayı olan hamile kadınların, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde ilaç kullanması, bebeğinde sağlığı açısından istenmeyen olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle hamile kadınlarda akupunktur tedavileri her zaman en iyi seçenektir.

Geleneksel Çin tıbbından gelen akupunktur tekniği, vücudun çeşitli noktalarına ince uçlu iğneler batırılarak uygulanan bir alternatif tıp yöntemidir. Akupunktur, dünya tarihinde binlerce yıldır genellikle ağrıları azaltmak ve birçok hastalığın tedavisi için uygulanmaktadır. Akupunkturda; bedende bulunan 14 ayrı enerji kanalı ve bu kanallar üzerinde yer alan direnç noktalarının bağlı oldukları organlar üzerinden tedaviler yapılmaktadır.

Günümüzde akupunktur tedavisi oldukça sık olmak üzere, insanlar tarafından tercih edilir bir hale gelmiştir. Özellikle son yıllarda anne adayı olan birçok kadında akupunktur tedavilerinden faydalanmaktadırlar.

Gebelikte Akupunktur Uygulaması Yararlı Mı?

Gebelikte Akupunktur Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Akupunktur tekniğinde cildin üst tabakasında yer alan sinirler, ince uçlu özel iğneler yardımı ile uyarılmaktadır. Bu alternatif tıp yönteminde, vücutta oluşan ağrılar ve bir takım hastalıklar tıkalı olan kanalların açılması ile tedavi edilmektedir. Böylelikle vücutta oluşan bütün kapalı yollar doğal yollarla açılmaktadır. Gebelikte akupunktur tedavileri;

 • Hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan aşırı kiloların giderilmesinde,
 • Yine hamilelik döneminde, anne adaylarında oldukça sık rastlanan bacak şişkinliklerinin ve ağrılarının tedavisinde,
 • Anksiyete, stres, uykusuzluk ve depresyon gibi gebelik döneminde rastlanan rahatsızlıkların giderilmesinde,
 • Fetüsün hareketlerinin olumlu yönde düzenlenmesinde,
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkların tedavisinde,
 • Hamile kadınlarda oluşan bel, boyun ve sırt ağrılarının giderilmesinde oldukça yararlı olmaktadır.

Aynı zamanda hamilelikten sonra da, kadınlarda oluşan benzer şikâyetlerin tedavilerinde akupunktur tedavileri oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Doğal yollarla tedavi imkânı sağlayan akupunktur tedavileri, kadınlarda gebelikte oluşan bir takım rahatsızlıkların ilaç kullanmadan geçmesini sağlamaktadır.

Bunlara ek olarak gebeliğin ilk aylarında anne adaylarında oldukça sık rastlanan mide bulantısı ve kusma rahatsızlıkları da akupunktur uygulamaları ile kolaylıkla iyileştirilebilmektedir. Akupunktur gebelikte kadınlarda oluşan kasılmalar üzerinde de oldukça fayda sağlamaktadır. Böylelikle akupunktur kullanımı kasılmaları engelleyerek, bebeğin normal doğum için gerekli olan en iyi doğum pozisyonuna ulaşmasını sağlamaktadır.

Hamilelikte yaşanan depresyon ve anksiyete gibi ruhsal problemlerin çözümünde de akupunktur, ilaçsız bir tedavi yöntemi sağlayarak, anne adaylarının rahatlamasında önemli katkılarda bulunmaktadır. Southern Medical University tarafından yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, gebelikte uygulanan akupunktur uygulamaları, oral yoldan alınan anitdepresanlardan daha çok etkili olmaktadır. Aynı zamanda anne adaylarına uygulanan akupunktur tedavilerinin yan etkisi bulunmamaktadır.

Gebelikte Akupunktur Uygulaması Nasıl Yapılır?

Gebelikte akupunktur uygulamaları, hiç bir ilaç ya da katkı maddesi içermediği için anne adayı ve bebek için son derece sağlıklı ve güvenli olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Akupunktur tedavileri konusunda uzman olan doktorların muayenesinden sonra, anne adaylarında oluşan rahatsızlıklara bağlı olarak, kişiye özel bir tedavi yöntemi belirlenerek yapılmaktadır.

Oluşturulan akupunktur tedavi programında, tatbik edilecek uygulama noktalarının hepsi belirtilmektedir. Akupunktur uygulamasında her seans genel olarak 15 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Bu akupunktur seanslarında; vücudun regülasyonunun yapılıp, vücut dengesinin tam olarak sağlanması amaçlanmaktadır.

Akupunktur tedavisinde seans sayısı, anne adayının iyileşme durumuna göre akupunktur doktoru tarafından belirlenmektedir. Genellikle akupunktur tedavisinin etkisi, ilk seansta kendini göstermektedir. Hamile olan kadınların bünyelerinin verdiği tepkiye göre seans sayıları çoğalabilmektedir. Gebelikte akupunktur uygulaması, kadınların bu dönemi daha konforlu ve rahat bir şekilde geçirmesini sağlamaktadır.

ETİKETLERETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.