• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Diyabeti: Nedir, Nedenleri, Tedavisi ve Riskleri Nelerdir?

Gebelik Diyabeti
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Gebelik diyabeti genellikle gebelik hormonlarının neden olduğu insülin direnci nedeniyle gebeliğin 3. trimesterinde gelişir. Bu tip diyabet genellikle doğumdan sonra kaybolur ve nadiren semptomlara neden olur, ancak bazı durumlarda bulanık görme ve susuzluk görünebilir.

Gebelikte kan şekeri değerlerine göre yeterli diyetle veya oral hipoglisemik unsurlar veya insülin gibi ilaçlarla tedavisine başlanmalıdır.

Gebelik diyabeti doğumdan sonra hemen hemen her zaman tedavi edilebilir, ancak yaklaşık 10 ila 20 yıl içinde tip 2 diyabet geliştirme riski yüksek olduğundan ve ayrıca bundan muzdarip olduğu için doktor tarafından önerilen tedaviyi doğru bir şekilde takip etmek önemlidir.

Ana Semptomlar Nelerdir?

Gestasyonel diyabet vakalarının çoğu belirti veya semptomların ortaya çıkmasına neden olmaz, ancak bazı durumlarda iştah artışı, kilo artışı, daha fazla idrara çıkma dürtüsü, bulanık görme, çok fazla susuzluk ve sık idrar enfeksiyonları fark edilebilir.

Bu semptomlar hamilelikte yaygın olduğu için, doktor genellikle gebeliğin 20. haftasında yapılan ilk test olmak üzere hamilelik sırasında en az 3 kez glikoz testi istemelidir. Gebelik diyabeti teşhisini doğrulamak için, doktor genellikle glisemik eğri testinin zamanla glikoz seviyelerini kontrol etmek için yapıldığını belirtir.

Gebelik Diyabetinin Nedeni

Gebelik diyabeti çoğu vakada gebeliğin üçüncü trimesterinde ortaya çıkar ve esas olarak gebeliğe bağlı hormon konsantrasyonunun artmasının bir sonucu olarak gelişen insülin direnci ile ilgilidir.

Bunun nedeni, gebeliğin üçüncü trimesterinde beslenme taleplerinde bir artış olması, böylece annenin bebeğe uygun ideal miktarda glikoz sağlamak için daha fazla karbonhidrat yemeye başlaması ve insülin ile kan şekerinin düzenlenmesi.

Bununla birlikte, gebelik hormonları nedeniyle pankreas tarafından insülin üretimi baskılanabilir, böylece bu organ üretilen insülin seviyelerini yükseltemez, bu da kanda daha fazla miktarda şeker oluşmasına neden olarak şeker hastalığına neden olur.

Bu durum 35 yaş üstü, fazla kilolu veya obez olan, karın bölgesinde yağ birikimi olan, boy kısalığı olan kadınlarda daha sık görülmektedir.

Gebelik Diyabeti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik Diyabeti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gestasyonel diyabet tedavisi, örneğin gebelik yaşına göre düşük kilo ve solunum ve metabolik bozukluklar gibi komplikasyonlardan kaçınarak anne ve bebeğin sağlığını geliştirmeyi amaçlar. Tedavinin beslenme uzmanı, doğum uzmanı ve endokrinolog rehberliğinde yapılması glisemik kontrolün etkili olması için önemlidir.

Gestasyonel diyabet tedavisi, kan şekeri seviyelerinin kontrol edilebilmesi için yeme alışkanlıklarında ve fiziksel aktivitede bir değişiklik yoluyla yapılmalıdır:

Gestasyonel Diyabette Diyet

Gestasyonel diyabette diyet, anne veya bebek için beslenme yetersizliği olmaması için bir beslenme uzmanı tarafından yönlendirilmelidir. Bu nedenle hamile kadınların, diyetteki şeker ve basit karbonhidrat miktarını azaltmanın yanı sıra, soyulmamış meyveler gibi glisemik indeksi düşük yiyecekler yemeleri önerilmektedir.

Karbonhidrat oranı düşük veya kompleks karbonhidrat içeren, içerdikleri yüksek lif miktarı nedeniyle düşük glisemik indekse sahip gıdaların tercih edilmesi önerilir. Bu nedenle hamile kadınların tam tahıl, et, balık, yağlı tohumlar, süt ve türevleri ve tohumları tüketmeleri önerilebilir.

Kan şekerinin aç karnına ve ana öğünlerden sonra ölçülmesi önemlidir, çünkü hem hamile kadının hem de doktorun kan şekeri düzeylerini kontrol edebilmesi mümkün olduğu gibi, şeker düzeylerine göre beslenme uzmanı yeme planını değiştirebilir.

Egzersizlerin Uygulanması

Egzersizler, hamile kadının sağlığını geliştirmek ve dolaşımdaki glikoz seviyelerini dengede tutmak için önemlidir. Hamilelik egzersizlerinin uygulanması, anne veya bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek hiçbir faktör tespit edilmediğinde güvenlidir. Bu nedenle egzersizlerin tıbbi yetkilendirmeden sonra başlaması ve bir beden eğitimi uzmanının rehberliğinde yapılması önemlidir.

Gestasyonel diyabetli hamile kadınların egzersiz yapması, dolaşımdaki glikoz seviyelerini kontrol etmek için insülin kullanmaya gerek kalmadan, açlık ve yemeklerden sonra glikoz miktarında bir azalmayı teşvik eder.