• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

En Sık Rastlanan Düşük Nedenleri Hangileridir?

En Sık Rastlanan Düşük Nedenleri Hangileridir?
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Gebelikte düşük, çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Kendiliğinden düşük, bağışıklık sistemi, kadının yaşı, virüs veya bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar, stres, sigara kullanımı ve ayrıca ilaç kullanımına bağlı değişiklikleri içeren çeşitli nedenlere sahip olabilir.

Düşük, hamileliğin 22. gebelik haftasından önce sona erdiği ve kadının kontrol edebileceği herhangi bir şey yapmadan fetüsün öldüğü zamandır. Hamilelik sırasında şiddetli karın ağrısı ve vajinal kanama, düşüklerin ana belirtileridir.

Gebelikte Düşük

Düşüğün Ana Nedenleri

Aşağıdakiler, hamileliğin erken döneminde herhangi bir hamile kadında ortaya çıkabilecek bir durum olan doğal kürtajın en yaygın nedenleridir:

1. Rahimdeki Sorunlar

Bir kadının rahminin oluşumu, kendiliğinden meydana gelen düşüklerin %10’una kadar sorumlusudur. Bu değişiklikler içinde en yaygın olanı isthmus-servikal yetmezlik adı verilen bir durumdur. Rahimle ilgili diğer olası nedenler, kadının rahimde embriyonun implantasyonunu engelleyen poliplerin veya fibroidlerin varlığından kaynaklanan bir bicornuat, septat, kemerli uterusa sahip olması, endometriyumda deformasyon olmasıdır.

Nasıl tedavi edilir: Bazı durumlarda uterusun anatomisini iyileştirmek ve bebek doğana kadar sağlıklı bir hamilelik sağlamak için ameliyat yapılması gerekebilir.

2. Hormonal Değişiklikler

Progesteron eksikliği, hormonal değişikliklerin neden olduğu kürtajın en yaygın nedenidir ve bir kadın hamilelik sırasında hormonal ilaçları tıbbi tavsiye almadan kullandığında ortaya çıkabilir.

Nasıl tedavi edilir:  Bu durumda, kan dolaşımındaki progesteron miktarını düzenlemeye yardımcı olan ilaçların kullanımının endike olması için jinekoloğa danışılması önerilir, bu da tedavinin kürtajı önlemek için tıbbi tavsiyelere göre yapılması önemlidir.

3. Tiroid Hastalıkları

Tiroid değişiklikleri, tiroid tarafından üretilen hormonlar vücuttaki çeşitli metabolik süreçleri koordine ettiğinden, kürtajın gerçekleşmesine de yardımcı olabilir. Bu nedenle, hipo veya hipertiroidizm nedeniyle dolaşımdaki hormonların konsantrasyonunda değişiklikler olduğunda, sadece hamile kalmada zorluk değil, aynı zamanda düşük yapma şansı da artabilir.

Nasıl tedavi edilir: Tiroiddeki değişikliğin belirlenmesi önemlidir, böylece endokrinolog dolaşımdaki tiroid hormonlarının seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan, düşük yapma riskini azaltan ve gebeliğin normal gelişimini destekleyen ilaçları gösterebilir.

4. Polikistik Yumurtalık Sendromu

Polikistik yumurtalık sendromu olan kadınlar yumurtlamada daha fazla güçlük çekerler ve her ay yumurtlamayabilirler, ayrıca gebelikle ilgili hormonların üretimi bozulduğu için düşük yapma şansı daha yüksektir.

Nasıl tedavi edilir:  Sendromu tedavi etmek ve kürtajı önlemek için kadının doktor tarafından belirtilen tedaviye uyması önemlidir. Bazı çalışmalar, hamilelik sırasında metformin almanın yeni bir kürtajı önlemek için yararlı olabileceğini, ancak her zaman hamileliğe eşlik eden doğum uzmanının belirtisi altında olduğunu bildirmektedir.

5. Kromozomdaki Değişiklikler

Anne ve babanın kromozomları iyi oluşmadığında ve bir miktar kromozom değişikliği olan bir embriyoya yol açtığında, kadının vücudu bu embriyoyu reddederek kendiliğinden düşüklere yol açabilir. Bu durumda anne ve babanın sağlıkları iyidir ve bebeğin kaybı için bir neden bulamazlar, ancak bu neden spontan düşüklerin %50’sini oluşturur.

Nasıl tedavi edilir: Kadında 2’den fazla spontan düşük varsa, çift bu tekrarın nedenini belirlemeye çalışmak için testler yaptırmalı ve ayrıca sağlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için genetik bir test yapmalıdır. Bu durumda genetik danışma çok faydalı olabilir.

6. Virüs Veya Bakterilerin Neden Olduğu Enfeksiyonlar

Klamidya, sifiliz, mikoplazma ve toksoplazmoz gibi bazı bulaşıcı hastalıklar da hamilelik sırasında düşüklerin meydana gelmesine yardımcı olabilir.

Nasıl tedavi edilir:  Enfeksiyondan hangi mikroorganizmanın sorumlu olduğunu belirlemek için testlerin yapılması önemlidir, böylece enfeksiyonla savaşmak ve kürtajı önlemek için genellikle antibiyotik kullanımını içeren uygun tedaviye başlanabilir.

7. Aşırı Alkol, Sigara Ve Kahve

Gebelikte alkollü içeceklerin aşırı tüketimi ve sigara dumanına maruz kalma ile kahve, siyah çay, koka kola gibi kafein yönünden zengin gıdaların aşırı tüketimi de düşük yapma durumlarındaki artışla ilişkilidir. Hamilelikte tüketilebilecek ideal kafein miktarı günde 4 fincandan fazla espressodan fazla olmamalıdır.

Nasıl tedavi edilir: Bu durumda kendiliğinden düşükten kaçınmak için gün içinde çok miktarda kahve, alkollü içecek ve sigara tüketiminden kaçınmak önemlidir.