• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

2. Trimester Gebelik Testleri Nelerdir?

2. Trimester Gebelik Testleri Nelerdir?
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

2. trimester gebelik testleri, gebeliğin 13. ve 27. haftaları arasında yapılmalıdır. Bu testler daha çok bebeğin gelişimini değerlendirmeye yöneliktir. İkinci üç aylık dönem genellikle daha sessizdir, mide bulantısı yoktur ve düşük yapma riski daha düşüktür. Bu da ebeveynleri daha mutlu kılar. Bu aşamada doktor, anne ve bebek için her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bazı testlerin tekrarlanmasını talep etmelidir.

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi için testler şunlardır:

1. Kan Basıncı

Hamilelikte kan basıncını ölçmek çok önemlidir. Çünkü basınç yüksek olduğunda ortaya çıkan ve erken doğumla sonuçlanabilen preeklampsi riskini değerlendirmek mümkündür.

Hamileliğin ilk yarısında kan basıncının düşmesi normaldir, ancak hamilelik boyunca kan basıncı normale döner. Ayrıca plasentanın dengesiz beslenmesi veya malformasyonu nedeniyle basınç artabilir, bu da anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atabilir. Bu nedenle periyodik olarak kan basıncının kontrol edilmesi önemlidir.

2. Rahim Yüksekliği

Uterusun yüksekliği, 28. gebelik haftasına kadar yaklaşık 24 cm olması gereken uterusun büyüklüğünü ifade eder.

3. Morfolojik Ultrason

Morfolojik ultrason, bebeği rahim içinde görmenizi sağlayan bir görüntü muayenesidir. Bu muayene gebeliğin 18. ve 24. haftası arasında endikedir. Kalp, böbrek, mesane, mide ve amniyotik sıvı miktarının gelişimini değerlendirir. Ek olarak, bebeğin cinsiyetini tanımlar ve sendromları ve kalp hastalığını ortaya çıkarabilir.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı: Faydaları Ve En Çok Kullanılan Türleri

4. İdrar Ve İdrar Kültürü

İdrar testleri 2. trimester gebelik testleri arasında yer alır. hamilelik sırasında çok önemlidir. Çünkü bu şekilde üriner enfeksiyonları belirlemek ve böylece hamilelik veya doğum sırasında komplikasyonları önlemek mümkündür. Bu nedenle, EAS olarak da bilinen tip 1 idrar testinin yapılması önemlidir ve herhangi bir değişiklik bulunursa, idrarda bulunan mikroorganizmaların kontrol edildiği bir idrar kültürü istenebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi durumunda doktor, anne veya bebek için herhangi bir risk oluşturmadan sefaleksin gibi antibiyotiklerin kullanılmasını önerebilir.

Trimester Gebelik Testleri

5. Tam Kan Sayımı

Kan sayımı da gebeliğin ikinci trimesterinde çok önemlidir. Çünkü kadının alyuvar, hemoglobin, lökosit ve trombosit miktarının değerlendirilmesine ve böylelikle kansızlığının olup olmadığının kontrol edilmesine olanak tanır.

Hamilelikte anemi, esas olarak gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesteri arasında normaldir çünkü hemoglobin miktarında bir azalma ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için demir kullanımında bir artış vardır. Ancak bu hem anne hem de bebek için bir risk oluşturabilir. Bu nedenle anemiyi mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek için tam kan sayımı yapılması önemlidir ve böylece tedaviye başlanabilir.

6. Glikoz

Glikoz testi, kadının gebelik diyabeti olup olmadığını doğrulamak için gebeliğin 24. haftasında endikedir. Gebelikte istenen glikoz testi TOTG olarak adlandırılır ve kadının şekerli bir sıvı olan Dekstrozol’ü almadan önce ve sonra kan örneği alınarak yapılır.

7. VDRL

VDRL, annenin sifilizden sorumlu Treponema pallidum bakterisine sahip olup olmadığını kontrol etmek için yapılan doğum öncesi bakıma dahil edilen testlerden biridir. Frengi cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup, gebelik sırasında hastalık tespit edilip tedavi edilmezse doğum anında bebeğe bulaşabilen ve bebeğin gelişiminde, erken doğumda, düşük doğum kilosunda veya bebeğin ölümünde değişiklikler olabilir.

8. Toksoplazmoz

Toksoplazmoz muayenesi, annenin kontamine gıda veya su tüketimi yoluyla insanlara bulaşabilen parazit Toxoplasma gondi’nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan toksoplazmoza karşı bağışıklığı olup olmadığını doğrulamak amacıyla yapılır. Toksoplazmoz anneden çocuğa bulaşabilir ve kadının hamilelik sırasında paraziti kapması ve uygun tedaviyi yapmaması ve bebeğe geçmesi ile olur.

9. Fetal Fibronektin

Fetal fibronektin testi erken doğum riski olup olmadığını kontrol etmeyi amaçlar ve 22. ve 36. gebelik haftaları arasında vajinal sekresyonlar ve serviks toplanarak yapılmalıdır. Muayenenin yapılabilmesi için kadının muayeneden 24 saat önce genital kanaması olmaması önerilir.