• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yumurtlama dönemi süresi nedir? Ne zaman olur?

 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Yumurtlama dönemi, yumurtalıklarınızdan birinden bir veya daha fazlasında yumurta salındığında gerçekleşir. Bu, dönemler, doğurgan olduğunuz zamanın sonuna doğru gerçekleşir.

Her ay, üç ila 30 yumurta yumurtalıklar içinde olgunlaşır. En olgun yumurta serbest bırakılır ve fallop tüplerinden birine alınır. Fallop tüpleriniz, yumurtalıklarınızı rahminize (uterus) bağlar.

Yumurtlama süresi ne kadar?

Doğal olarak hamile kalmak için, yumurtalarınızdan birinin ve eşinizin spermlerinin fallop tüpünüzde buluşması gerekir. Yumurtanız, yumurtlamanızdan 24 saat sonra hayatta kalmaz. Böylece yumurta ve sperm birleşmesi bu süre içinde gerçekleşmelidir.

Bununla birlikte, sperm vajina, rahim veya fallop tüplerinde yedi güne kadar hayatta kalabilir.

Bu, hamile kalmak için yumurtladığınız o ana kadar seks yapmak zorunda olmadığınız anlamına gelir. Aslında yaklaşık altı günlük verimli bir süre bulunmaktadır.

Bu süre, önceki beş günü ve yumurtlama gününü içerir. Verimli sürenizde her iki günde veya üç günde bir seks yaparsanız, taze oluşan yumurtanız canlı, sağlıklı spermlerle tanışmak ve döllenmek için en iyi şansa sahiptir.

yumurtlama dönemi başlangıcı

Yumurtlama dönemi ne zaman olur?

Döngünüz normalde ne kadar uzun veya kısa olursa olsun, yumurtlama genellikle bir sonraki döneme başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir.

Örneğin, düzenli bir 28 günlük adet döngünüz olduğunu varsayalım. Son dönemin ilk gününü ilk gün olarak sayarsanız. Verimli süreniz 10 ila 15 gün arasında olabilir.

Bununla birlikte, birçok kadın düzensiz bir adet dönemi geçirir. Bu sizin için geçerliyse, son döneminizin ilk gününden yumurtlamaya kadar geçen süre bir aydan diğerine değişebilir.

Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Yumurtlamadan yaklaşık beş gün önce doğurgan olduğunuza dair işaretler fark etmeye başlayabilirsiniz. Verimli sürenizi yalnızca döngü tarihlerinizi kullanarak hesaplamak kesin değildir. Bu yüzden vücudunuzun verimli işaretlerini tespit etmeyi öğrenmek yardımcı olabilir.

Yumurtlama dönemi başlıca belirti ve semptomları:

 • servikal mukustaki değişiklikler
 • Artan vücut ısısı
 • Karnında bir ağrı
 • Hassas göğüsler
 • Normalden daha seksi hissetmek

Servikal mukustaki değişiklikler Servikal mukus, bir çişe yapıldığında pantolonunda veya tuvalet mendilinde görülen deşarjdır.

Servikal mukusunuzdaki değişiklikler, fertil olduğunuzda ve yumurtlamaya yakın olduğunuzda sinyal verebilir. Vücudunuzdaki östrojen hormonunun yükselen seviyelerinden kaynaklanırlar.

Mukusunuz berraklaştığında, kayganlaştığında ve gergin olduğunda bu sizin en doğurgan anınızda olduğunuzu gösterir. Bu işaret çiğ yumurta akını andırır. Bu verimli mukus spermi uterustan yukarı doğru hızlandırır. Yumurtanızı karşılamak için fallop tüplerinize doğru hareket ederken spermi besler ve korur.

Yumurtlamadan sonra rahim ağzı mukozanız yavaş yavaş kalın ve yapışkan hale gelir. Yaklaşık beş kadından biri, yumurtalıklarında yumurtlama yumurtalama olayını hissedebilmektedir.

Bu, hafif achiness’ten acının twinglerine kadar değişebilir. Bazı kadınlar yumurtlamayı tek taraflı sırt ağrısı veya hassas bir alan olarak hisseder. Mittelschmerz adı verilen durum, birkaç dakikadan birkaç güne kadar sürebilir. Bu hisleri her ay yaklaşık aynı saatte fark ederseniz, servikal mukusunuzu kontrol edin. Yumurtlama ağrısı, doğurgan olduğunuzda faydalı bir rehber olabilir.

Seksi ve daha sosyal hissetmek, en verimli olduğunuza dair işaretler olabilir.

Bu zamanda cinsel arzunda bir zirve fark edebilirsiniz. Sonuç olarak, eşinizin biraz daha özenli hale geldiğini görebilirsiniz. Bu durumu destekleyecek tıbbi kanıtlar mevcut!

Farkında olmayabilirsiniz, ancak en verimli döneminizde olduğunuza dair başka belirtiler gösteriyor olabilirsiniz.

Adet dönemi döngüsünü tekrar düşünün ve aşağıdakileri hatırlayın:

Harika görünmek ve iyi hissetmek: Yumurtlamanın yanında fiziksel olarak daha çekici hissetme ihtimaliniz var. Siz de diğerleri için daha çekici olabilirsiniz. Farkında olmadan, sizi daha çok memnun edecek kıyafetleri seçebilirsiniz.

Bir kadının kokusu: Bu zamanda iyi kokuyorsunuz. Vücudunuzun kokusu, doğurgan olduğunuz zamanlarda erkekler için daha hoş ve seksidir. Hiç kimsenin yumurtladığınızı bilmediğini düşünebilirsiniz, ancak bu doğal kokular oyunu bırakabilir.

Bazı kadınlar en verimli zamanlarını belirlemek için yumurtlama kitleri kullanır. Bu kitlerin çoğu, luteinize edici hormonun zirvesini veya yumurta salımı için gerçek tetikleyici olan LH’yi test eder. Bunları, döngünüz boyunca en verimli olduğunuzu bulmak için kullanabilirsiniz, ancak bunları zamanla kullanmak, doğal olarak hamile kalma şansınızı arttırmaz.

Hamile kalma şansımı nasıl artırabilirim?

Her iki ya da üç günde bir seks yapmaya çalışın. Yumurtladığınız zaman iyi bir hareketliliğe sahip olan sperm doğru yerde olacaktır. Döngünüz boyunca düzenli seks, hamile kalmanın en iyi yolunu sunacaktır.

Normalde fertil çiftlerde her döngüde yüzde 20 ila yüzde 25 arasında hamile kalma şansı vardır. Bu nedenle doğurganlık süresi boyunca haftada iki ila üç kez seks yapıyorsanız, gebe kalmanız ortalama üç ay ila altı ay sürer.

Kontraseptif kullanmadan düzenli seks yapan 40 yaşın altındaki 10 kadından sekizi bir yıl içinde hamile kalacaktır. Bir yıl sonra hamile kalmayan kadınların yarısı iki yıl içinde gebe kalır.

ETİKETLERETİKETLER