• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik İçin Cinsel İlişki Zamanlaması

hamilelik için cinsel ilişki zamanlaması
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Korunmasız, korunmasız cinsel ilişki size hamile kalmak için en iyi şansı verir.

Cinsel ilişki için doğru zaman nedir?

Yumurtlama günlerinden önceki gün ve gün boyunca seks yaparsanız, hamile kalmanız çok muhtemeldir. Bir yumurta serbest bırakıldıktan 12-24 saat sonrasına kadar aktif kalır. Bu süre zarfında yumurtanın sperm ile döllenmesi gerekir.

Sperm bir kadının vücudunda yaklaşık 5 gün yaşayabilir, bu yüzden yumurtlamadan birkaç gün önce seks yaptıysanız, sperm yumurtanın salınmasını bekleyebilir.

Cinsel ilişki için ideal bir pozisyon var mı?

Hamile kalmaya çalışırken hangi pozisyonda ilişkiye girdiğiniz önemli değil. Sperm vajinaya boşaldığı sürece, serviks ve rahmin içinden yumurtayı dölleyebileceği fallop tüplerine gidebilir.

Derin penetrasyona izin veren cinsel pozisyonların, spermin mümkün olduğu kadar servikse biriktirilmesine izin verdikleri için gebe kalma açısından en iyisi olması muhtemeldir. Bu nedenle, misyonerlik pozisyonu (uzanma, erkeğin altındaki kadın, yüz yüze) tavsiye edilir.

Cinsel ilişki sonrası, pelvisi yatırmak ve spermin ‘seyahat etmesine’ yardımcı olmak için kalçalarınızın altına bir yastık koyabilirsiniz.

Yukarıdaki önerilerden herhangi birini kanıtlayan veya çürüten hiçbir bilimsel araştırma yoktur. Bu fikirleri denemek isteyip istemediğiniz tamamen size bağlıdır.

Cinsel ilişki ve stres

Hamile kalmak için uğraşmak, özellikle beklenenden uzun sürerse, stresli olabilir. Performansı zorlamak, belirli bir programda seks yapmak ya da kısırlığa karşı endişe duymak gibi hisler strese neden olabilir. Bu, eşinizle olan ilişkinizi zorlayabilir ve cinsel dürtünüzü azaltabilir, böylece daha çok değil, daha az seks yapar ya da amacınızdan tamamen vazgeçebilirsiniz.

Stressiz cinsel ilişki için ipuçları

Stresi her zaman önleyemezsiniz, ancak stresi daha iyi yönetmek için yapabileceğiniz şeyler var. Gebe kalmaktan endişe etmek yerine, birbirinize ve ilişkinize odaklanmak için zaman harcamak yardımcı olabilir.

Bebek denemeye geri dönmek için birkaç başarılı öneri

 • Romantizmi yeniden canlandırmak için zaman ayırın. Evde mum ışığında bir akşam yemeği yiyin, eşinize özel bir günde sürpriz yapın veya birbirinize seksi metin mesajları göndermeye başlayın.
 • Döngünüz üzerinde çalıştıktan sonra, bir sonraki yumurtlama zamanı için bir tatil rezervasyonu yapın. Bir mola rahatlamanıza yardımcı olabilir.
 • Hem bebek hem de eğlence için ilişkiye girin.
 • Adet döngülerinizi ve yumurtlama zamanlarınızı düzene soktuktan sonra şayet cinsel ilişki sizi yoruyorsa sadece yumurtlama döneminizde düzenli ilişkiye girmeye çalışın.
 • Bazı kadınlar gebe kalmazlarsa, başarısızlık gibi hissedebilirler. Hamilelik beklediğinizden daha uzun sürse bile, buna bağlı hiçbir aksi durumdan şüphelenilmemelidir. Kısırlık, eğer meydana gelirse, erkek veya kadında olabilir ve diğerleri gibi tedavi edilebilir bir fiziksel durumdur. Bu konuda birbirinize güven vermek için zaman ayırın.
 • Cinsiyet ve doğurganlık hakkında hemen endişelenmenize gerek yok. Çoğu çift, bir yıl içinde gebe kalır.
 • Ayrıca, sizin ve eşinizin önce bir çift olduğunuzu hatırlamanız önemlidir, bu nedenle, ikiniz için de önemli olan diğer şeyleri birlikte yaparak zaman geçirmeye çalışın.

Ruh sağlığı hakkında bir not

Ruh sağlığı sorunu için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla konuşmadan önce almayı bırakmayın. Bunu bir anda durdurmak, belirtilerinizin geri gelmesine veya daha kötüleşmesine neden olabilir.

Ne zaman yardım istenmeli?

Siz veya eşiniz, ne sebeple olursa olsun bebek deneme konusunda stresli veya endişeli hissediyorsanız, birbirinizle konuşmaya zaman ayırmaya çalışın.

Bazen profesyonel destek almak yardımcı olabilir. Kendinizi fazla stresli veya endişeli hissediyorsanız ve bu durum kaybolmazsa veya endişeniz günlük hayatınızı etkiliyorsa, doktorunuzu görmek iyi bir fikirdir. Bazı insanlar duyguları hakkında konuşmakta zorlanabilirler, ancak zihinsel sağlık sorunları doğru bakım ve destekle tedavi edilebilir.

Bir bebek için çalışırken yapılması gerekenler nelerdir?

Bir bebek için çalışıyorsanız, doğurganlığınızı arttırmak, hamileliğinizdeki riskleri azaltmak ve bebeğinizin gelecekteki sağlığını korumak için yapabileceğiniz birtakım hareketler bulunmaktadır.

Korunmasız seks yapmaya başladığınızda, ilk birkaç hafta hamile olduğunuzu bilemezsiniz. Artık bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya çalışmak, hamile kaldığınızda size huzur verecektir.

Doğurganlık konusunda endişeleniyorsanız

Bir yıl boyunca düzenli, korunmasız bir cinsel ilişki (her 2 ila 3 günde bir) geçirdiyseniz ve henüz hamile değilseniz, bu hamile kalamayacağınız anlamına gelmez, ancak doktorunuza görünmek ve durumu anlatmak iyi bir fikirdir. Aşağıdaki durumlarda randevu alabilirsiniz:

 • Yaşınız 36 üzeri ise
 • Endometriozis veya polikistik over sendromu (PKOS) veya erken over yetmezliği gibi bilinen bir doğurganlık probleminiz varsa
 • Eşinizin düşük sperm sayısı gibi bilinen bir doğurganlık sorunu varsa.
 • Sizin veya eşinizin hamile kalmanızı durdurabilecek tıbbi bir sorunu olabileceğinden endişeleniyorsanız
 • Düzensiz adet döngüleriniz varsa ya da hiç adet görmüyorsanız.

Doktorunuz sizinle yaşam tarzınız, genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz hakkında konuşacaktır. Hamile kalma şansınızı arttırmak için yapabileceğiniz şeyler ve eşinizin doğurganlığını nasıl artırabileceği konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

ETİKETLERETİKETLER