• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

En İyi 10 Hamilelik Belirtileri

  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en iyi yöntemi tıbbi araçlar veya uzman bir doktor kontrolü olsa da hamilelik belirtileri fizyolojik veya psikolojik dengenizdeki değişikliklerle de çok rahat anlaşılabilir.

1. Meme uçlarında karıncalanma hissi

Hamilelik hormonları göğüslerinize kan akışını artırdıkça meme uçlarınızda karıncalanma hissedebilirsiniz .

Bu, hamilelik belirtileri arasında en erken görülebilecek belirti olabilir ve bazen bir hafta kadar bir süre içinde farkedilir. Vücudunuz hormon dalgalanmasına alışınca, bu duyu azalır.

2. Fark edilebilir lekeler ve kramp

Altı haftalık hamileyken bazı lekeler görülebilir. İç çamaşırında veya çiş yaparken hafif bir pembe veya kahverengi renkli leke fark edebilirsiniz.

Uzmanlar, hamileliğin erken dönemlerinde neden olduğundan tam olarak emin değil. Gelişmekte olan plasentadan kaynaklandığı düşünülmektedir .

Olağandışı görünen herhangi bir kanama varsa, doktorunuzla mutlaka görüşün.

3. Miğde Bulantısı Hamilelik belirtileri arasında en sık yaşananlardandır

Şanslıysanız, mide bulantısından tamamen kurtulacaksınız. Ancak, sabah bulantısı erken gebelikte sık görülen bir semptomdur . Dört haftalık dönemde başlama ihtimali olsa da genellikle hamileliğin 6. Haftasında başlamaktadır.

Kendinizi hasta ve rahatsız hissedebilir veya hatta kusabilirsiniz. Hamilelik belirtileri arasında en sık görülen miğde bulantısı günün veya gecenin herhangi bir saatinde sizi etkileyebilir .

4. Hassas ve şişmiş göğüsler

Hamileliğin 6. Haftası itibariyle göğüsleriniz daha da hassas hale gelir ve göğüs uçlarınız daha da belirginleşmeye başlar.

Göğüslerinizin daha büyük ve şişmiş olduğunu, damarların derinin hemen altında göründüğünü fark edebilirsiniz. Hassasiyet ilk üç aylık dönemde en yaygın evresindedir, hamilelik ilerledikçe sertlik ve hassasiyet hafiflemeye başlar.

5. Sürekli Yorgun Hisstmek

Yorgun? Vücudunuz hamileliğin ilk aşamalarından itibaren bebeğinizi desteklemek için enerji sarf ederken, sürekli yorgunluk ve uyku haline maruz kalabilirsiniz. Vücudunuzdaki gebelik hormonları, sizin yorgun, üzgün ve duygusal hissetmenize neden olabilir.

Gerçi yorgunluk kendi başına bir kesin belirti değildir, diğer belirtilerle birlikte değerlendirilmesinde mutlaka fayda var. İlk trimesterde ve üçüncü trimesterde yorgunluk belirtisi oldukça fazla olabilir.

6. Sık sık tuvalate çıkma isteği

Altı haftalık hamilelik döneminden itibaren daha sık tuvalet ihtiyacı hissettiğinizi fark edeceksiniz. Bu, hamilelik hormonlarının, sisteminizde daha fazla kan hacmine neden olduğu ve böbreklerinizin çok sıkı çalıştığını gösterir.

Uyandığınızda ağrı veya yanma hissi duyuyorsanız, idrar yolu enfeksiyonu olabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuzla bunu görüşebilirsiniz.

7. Ciltte Farklılaşmalar

Cilt farklılaşması hamilelik belirtileri arasında sık görülen bir durumdur. Bu gibi bir durumda dikkatinizi çekecek ilk belirtilerden birisi, koyulaşmış meme uçları çevresi (aero) olacaktır. Bu durumu 8 haftaya kadar gözlemleyebilirsiniz.

Bununla birlikte meme uçları çevresindeki küçük kabarcıkların ve halkanın da belirginleşmesi ve meme ucunun sütun şeklinde dikleştiğini de gözlemleyebilirsiniz. Yine cilt farklılaşmasına örnek olarak, vajina ve vulva bölgesi daha fazla derinleşir ve mora çalar bir kırmızı renk alabilir ama genellikle bu farkedilebilir bir durum değildir.

8. Sürekli yeme isteği ve değişen koku alma duyusu

Yeme isteği hamileliğin bir belirtisi olabilir. İlk başta belli lezzetleri tüketme olasılığınız daha yüksektir.

Ağzınızda metalik bir tad hissedebilir ya da sabah kahvenizle veya yumurta gibi, genellikle sevdiğiniz yiyeceklerle yüzleşemeyeceğinizi fark edebilirsiniz.

Koku alma duyusu da değişebilir ve yiyeceklere veya özellikle kızartma gibi kokulara daha duyarlı hale gelebilirsiniz.

9. Kaçırılan adet döngüsü

Genelde oldukça düzenli olursanız ve süreniz zamanında başlamazsa, başka herhangi bir semptom fark etmeden önce muhtemelen bir hamilelik testi almanız gerekecektir. Uzayan adet dönemi en belirgin hamilelik belirtilerinden birisidir.

Ancak, dönemleriniz genellikle düzensizse veya bir sonraki dönemin ne zaman olması gerektiğini bilemiyorsanız, döneminizin geç kaldığını fark edemeyebilirsiniz. Bu durumda, hassas göğüsler, sık sık bulantı ve sürekli tuvalete çıkma isteği hamile olduğunuza dair erken ipuçları olabilir.

10. Kanıt: pozitif ev gebelik testi

Ev gebelik testlerinin çoğu, en azından kaçırılan bir dönemin ilk gününe kadar beklerseniz güvenilir bir sonuç verecektir.

ETİKETLERETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.