• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuk Cinsiyeti Belirleme Biliminin Arkasındaki Gerçek

  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Doğurganlık uzmanları, her iki cinsiyette de embriyo oluşturma ve tanımlama yeteneğine sahiptir . Ancak, bunun için tıbbi bir neden olmadığı sürece, bebeğinizin cinsiyetini İngiltere’de seçmek yasaktır .

Çocuğumuzun cinsiyetini seçebilir miyiz?

Bebeğinizin cinsiyetini İngiltere’de yasal olarak seçerek, çocuklarınıza geçme riskini ciddiye almanız ve yalnızca iki cinsiyetten birini etkilemeniz durumunda ciddi bir genetik rahatsızlığınız varsa seçebilirsiniz. Sadece implantasyon öncesi genetik tanı (PGD) bunu yapan bir teknik olarak onaylandı. Bu nedenle, yalnızca ailenizi dengelemek veya sosyal ya da kültürel nedenlerden dolayı bunu yapamazsınız.

Oldukça güvenilmez olsalar da kendi evinizin mahremiyetinde deneyebileceğiniz bazı ucuz, güvenli teknikler vardır. Cinsiyet seçme kitleriyle denemeler yapabilir veya bir erkek çocuk istiyorsanız daha fazla et yemek gibi folklor yöntemlerini deneyebilirsiniz!

Çocuk cinsiyeti belirleme konusunda bizi ne nitelendirebilir?

PGD’ye sadece hemofili veya kistik fibroz gibi ciddi bir genetik hastalığınız varsa hak kazanırsınız . PGD, kısmen de olsa onu taşıyan genleri test ederek bebeğinizin aynı durumdan muzdarip olma olasılığını azaltır.

PGD, in vitro fertilizasyon (IVF) tekniğidir. Doğurganlık kliniğinde embriyolar yumurtalarınızdan ve eşinizin spermlerinden oluşturulur. Bunlar tarandıktan sonra, bir uzman rahiminize bir veya iki embriyo yerleştirir.

Cinsiyet kadar genler de rol oynayabilir. Örneğin, Duchenne müsküler distrofisi, genellikle sadece erkekleri etkiler. Hemofili gibi bir hastalık hemen hemen daima anneden oğula geçer. Bu gibi durumlarda doktorunuz kız embriyosunu kullanır.

Kliniğiniz muhtemelen yedek embriyoları dondurmayı teklif edecektir. Düşük yapma sıkıntısı çekiyorsanız veya daha sonra daha fazla çocuk sahibi olmak istiyorsanız, bunları kullanabilirsiniz. Dondurulmuş embriyoların kullanılması günümüzde taze embriyoların kullanımı kadar güvenilirdir.

Dondurulmuş embriyoların, taze embriyolardan daha az komplikasyona sahip gebeliklere yol açtığına dair artan kanıtlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda daha az invazivdir ve IVF’nin diğer döngüsünden daha ucuzdur.

PGD ​​pahalıdır ve özel olarak yaptıracaksanız, her IVF döngüsü ortalama 5.000 £ tutarındadır ve bu danışma, test ve uyuşturucu faturalarını içermez. PGD’nin maliyeti bundan çok daha fazla – çevrim başına 8000 £ ‘a kadar artı 2000 sterline kadar olan ilaç maliyeti.

Çocuk Cinsiyeti Belirleme Alanında Sperm sıralama nedir?

Bu, doktorların erkeği dişi spermden ayırmaya çalıştığı durumdur. Sperm sıralaması her ülkede yasal değildir, ancak bazı ülkelerde önemli bir ücret karşılığında servis sunulmaktadır.

En çok kullanılan teknik akış sitometrisidir. Bu yöntemi kullanarak doğan kızlarda doğruluğunun yüzde 93, erkeklerde yüzde 85 olduğu düşünülmektedir.

Akış sitometrisi, eşinizin sperm örneğine bir floresan boya ekleyerek çalışır. Uzmanlar daha sonra boyanın spermdeki genetik materyale nasıl bağlandığını görerek erkek ya da dişi olduğunu söyleyebilir.

Sperm sıralamada başarı garantisi yoktur ve IUI in vitro fertilizasyon (IVF) kadar etkili değildir .

cinsiyet seçimi bilimsel olarak nasıl açıklanır

Zamanlama bebeğimin cinsiyetine karar verebilir mi?

Bunun mümkün olup olmadığı hakkında iki teori var: Shettles metodu ve Whelan metodu, her ikisi de onları yapan kişinin adını aldı. Zamanlama teorilerini servikal mukusun gözlemleriyle birleştiren üçüncü bir yöntem var – Billings yöntemi. Bu yöntemlerin kanıtlanmış teknikler yerine teoriler olduğunu unutmayın.

Döngünüzü yeterince iyi anlarsanız, bir yöntemi denemeye karar verebilirsiniz. Ancak, hangi yöntemi denerseniz deneyin, çocuk cinsiyeti belirleme şansınızın her zaman yaklaşık 50:50 olduğunu unutmayın.

Shettles yöntemi

Dr Landrum Shettles, bu teoriyi 1960’larda ABD’de geliştirdi. Erkek sperminin daha hızlı hareket ettiği, ancak kadın spermleri kadar yaşayamayacağı fikrine dayanır. Bu yüzden erkek çocuk istiyorsan, mümkün olduğunca seks yapmayı hedeflemelisin. yumurtlama, erkek sperm olarak yarışta kız spermi yenecektir. Eğer bir kız istiyorsan, yumurtlamadan iki gün ila dört gün önce sevişmen gerekir.

Shettles, bunun kızlar için yüzde 75, erkekler için yüzde 80 etkili olduğunu iddia etti .

Whelan yöntemi nedir?

Whelan yöntemi Shettles yöntemiyle çelişiyor. Biyokimyasal değişikliklerin daha erken dönemlerde, çocuk üreten spermi desteklediğini gösteriyor. Öyleyse bir erkek çocuk istiyorsan, yumurtlamadan dört gün ila altı gün önce seks yapmalısın. Eğer bir kız istiyorsan yumurtlamadan iki gün üç gün önce seks yapmalısın .

Billings yöntemi nedir?

Billings yöntemi, Shettles yöntemini tamamlar. Servikal sümüğünüzün görünümü ve hissi etrafında seks yapmaya zaman ayırmanız gerektiğini söyler.

Bir kız için fikir, yumurtlamadan önce ‘kalınlık ve yapışkanlık’ öncesi ‘zirve öncesi aşama’ olarak adlandırdığınız şeyde seks yapmak ve daha sonra bu döngü için tekrar seks yapmamaktır. Bir çocuk için yumurtlamaya daha yakın olan ‘tepe noktası sonrası aşamayı’ beklemelisiniz. Afrika’da Billings yöntemiyle ilgili bir araştırma, yüzde 95’lik bir başarı oranı bildirdi .

Cinsiyet seçim kitlerine ne dersiniz?

Cinsiyet seçiminde yardımcı olduğunu iddia eden kitler, Shettles teorisine dayanmaktadır. Ayrı kız ve erkek kitleri yaklaşık 100 £ tutarındadır. Bunlar talimatları, bir bazal termometreyi, yumurtlama öngörücü test çubuklarını, ek tabletleri ve cinsiyete özgü olduğu düşünülen kapıları içerir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, üreticiler genel olarak yüzde 90’ın üzerinde başarı oranları talep ederler. Ancak bu iddiaları destekleyecek güvenilir bilimsel kanıt yoktur.