• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Aile Planlaması, Gebelikten Korunma Yöntemleri

  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Aile planlaması nedir?

Aile planlaması, ailelerin istedikleri zaman istedikleri sayıda çocuk sahibi olmalarıdır.

Çok ve sık gebelikte oluşan olumsuz etkilerin ortaya çıkmasını engellemek ve istenmeyen gebeliklerin tehlikeli yollarla giderilmesini önlemek amacıyla uygulanmaktadır.

KOMBİNE ORAL KOTRASEPTİFLER ( DOĞUM KONTROL HAPLARI)

21 veya 22 haplık paketlerdeki her hap hormon içerir. Paketteki haplar bitene dek her gün bir hap alınır. Sonraki 6 veya 7 gün hap almaya ara verilir bu süre içinde adet kanaması olur. Adet haftasında alınan 7 hap demir içerir. Bu 7 hapın temel amacı kadının her gün hap alma alışkanlığını kaybetmemesi ve adet döneminde demir  takviyesi yapmaktır. Tabletler adetin ilk günü alınmaya başlanmalıdır. Eğer kullanıcı hapını almakta 12 saatten daha az geç kalmışsa, hapın koruyuculuğu azalmaz. Hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalı ve bir sonraki tabletler de her zamanki gibi alınmalıdır. Ayrıca ilk 7 gün için kondom gibi ek bir yöntem kullanılmalıdır. Doğum kontrol hapları, meme kanseri öyküsü olanlar için uygun bir korunma yöntemi değildir.

MİNİ HAPLAR

Yalnız progestin içeren haplara mini hap ismi verilir. Bu hapların hiç ara verilmeden her gün alınması gerekir. Mini hapların her gün aynı saatte içilmesi çok önemlidir. 3 saatlik bir gecikmede bile mutlaka ek yöntem kullanılması gerekir.

İMPLANTLAR

İmplantlar basit bir cerrahi işlem ile kolun üst iç bölgesine, deri altına yerleştirilen çubuklardır. 5 yıl süre ile yüksek koruyuculuk sağlar. Doğurganlık implantın çıkarılmasıyla devam eder.

ENJEKSİYONLAR

Enjeksiyonların 1 aylık ya da 3 aylık enjeksiyon şekilleri vardır.

  • DEPO PROVERA ( 3 aylık )

3 ayda bir IM (instramüsküler) yol ile yapılır. Adet başladıktan sonra ilk 5 günde yapılır. İlk bir ayda ek koruma gerekir. Doğurganlığın geri dönmesi ilaç kesildikten sonra 10-18 ay almaktadır. Düşük ve doğum sonrası hemen kullanıma uygundur. Laktasyonu engellemez. Süt yapımını arttırır.

  • MESIGYNA ( 1 aylık )

Ayda bir kez IM olarak yapılır. Doğurganlığın geri dönmesi 3 aylık enjeksiyona göre daha erkendir. Östrojen içerdiği için emziren kadınlar için uygun bir yöntem değildir.

VAJİNAL HALKALAR

Düzgün yerleştirilmesi etkili olmasında önemlidir. Halka kadın tarafından vajina içine adetin ilk günü yerleştirilir. Adetin 21. Günü vajenden çıkarılır. Sonra bir hafta ara verip tekrar uygulanabilir. Cinsel ilişki sırasında rahatlık ve hijyen için çıkarılabilir.

TRANSDERMAL BANT

Haftalık olarak geliştirilmiş olan bantlardan ilki adetin ilk beş günü içinde, diğer ikisi haftalık olarak yer değiştirerek uygulanır. Üç haftanın sonunda bir hafta ara verilerek adet olması sağlanır. Bantlar banyolar dahil kadının günlük aktivitelerini yapmada bir sakınca yaratmazlar. Uygulamanın ilk haftası ek bir yöntem ile korunma önerilmektedir.

RAHİM İÇİ ARAÇLAR (RİA)

Uzun etkisi, etkinliği, güvenli oluşu, cinsel ilişkiden bağımsız olması, emzirmeye engel olmayışı, yöntem bırakıldıktan sonra doğurganlığın hızla geri dönüşü gibi özellikleri sayesinde birçok kadın tarafıdan tercih edilen bir yöntemdir. Fallop tüplerine sperm geçişini önleyerek koruma sağlamaktadır. Adet döneminde, düşüklerden sonra ya da doğum sonunda bir uzman tarafından takılır. RİA takıldıktan 1 ay sonra ilk kontrol yapılmalıdır. Daha sonra yılda bir kez kontrol yapılması yeterlidir. Anormal bir durumda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.