• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

10 Adımda Hamilelik Belirtileri

 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız?
Hamilelik belirtileri nelerdir?
Acaba hamile miyim?
Erken hamilelik nasıl belli olur?
Bu yazı dizimizde sizi bu konularda bilgilendireceğiz. Yazımızı okuduktan sonra hamile olup olmadığınızı kolayca test edebileceksiniz. Her belirti sizi hamile kılmaz. Bu yüzden yazımızı okuduktan sonra hamilelik konusunda bilinçli bir birey haline geleceksiniz. Sebepsiz sevinçler ya da hayal kırıklıkları yaşamayacaksınız. Şimdi arkanıza yaslanıp yazımızı okuyabilirsiniz.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

 1. ADET GECİKMESİ: Hamileliğin en temel göstergesi adet döneminin gecikmesidir. Adet dönemi mevsimsel değişimlere ve strese bağlı olarak da gecikebilir. Yani her adet gecikmesi hamilelik olarak değerlendirilmemelidir. Her hamilelikte adet kesilmesi görülmez.
 2. MEMELERDE DOLGUNLUK VE HASSASİYET: Hamile kadınların memeleri büyür ve dokunulduğu zaman acı hissetmeye başlar. Vücutta değişen hormonların etkisi ile bu durum ortaya çıkar. Hamile kadının göğsü büyür ve hassasiyet artar. Göğüs ucu koyulaşır. Göğüs ucunda karıncalanma görülür.
 3. BAŞ DÖNMESİ VE BAYILMA: Progesteron hormonunun devreye girmesi ile birlikte hamile kadınlarda baş dönmesi görülür. Gebelik döneminde genişleyen kan damaları da tansiyonun düşmesine neden olur. Hamilelik döneminde baş dönmesinin görülmesi normal bir durumdur. Hormon üretiminin şiddetli artması ile birlikte anne adayı bazen bayılabilir. Bu belirti her anne adayında görülmez. Her bayılma hamilelik belirtisi değildir. Hamile kadınlarda ise bayılmanın görülmesi sürecin getirdiği bir durumdur.
 4. KASIK AĞRISI VE ŞİŞKİNLİK: Döllenen yumurta rahim duvarına tutunurken anne adayında kasık ağrılarına neden olur. Erken hamileliğin belirtilerinden birisi karnın alt kısmında ortaya çıkan şişkinliktir.
 5. KANAMA VE AKINTI: Döllenen yumurta rahme yerleşirken akıntılara neden olur. Akıntı gelmesi bir erken hamilelik belirtisidir. Bu akıntılar beyaz ve süt kıvamındadır. Regl kanamasına benzemeyen ve az az gelen kanamalar da erken dönem hamileliğin belirtisidir.
 6. MİDE BULANTISI: Hamileliğin en belirgin belirtisi hiç kuşkusuz mide bulantısıdır. Mide bulantısı kusmayı beraberinde getirir. Mide bulantısı günün her saatinde görülür.
 7. SIK İDRARA ÇIKMA: Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayı çok sık idrara çıkar. Normalden fazla çıkılan tuvalet ve idrarın kıvamının koyu sarı olması bir hamilelik belirtisidir.

ZAMANA GÖRE HAMİLELİK BELİRTİLERİ

 • BAŞLAGIÇ AŞAMASI: Hamileliğin ilk başlangıç aşamasında adet kesilmesi, kasık ağrısı ve akıntı görülür.
 • 2-8 HAFTALAR: Mide bulantısı, kusma, yorgunluk ve baş dönmesi görülür.
 • 8. HAFTA SONRASI: Sık idrara çıkma, memede koyulaşma, karında değişiklik görülür.
Ultrason işlemi için adet gecikmesinden 10 gün sonrası beklenmelidir.

HAMİLELİK TESTLERİ

Hamilelik tespit edilirken anne adayına bir dizi testler yapılır. Bu testlerin sonucunda anne adayının gebe olup olmadığı tespit edilir. Gebelik için anne adayına yapılan testler şunlardır:

 1. İDRAR TESTİ: Bu testi hem evinizde hem de laboratuvar ortamında yapabilirsiniz. Bu testin doğruluk oranı %50’dir. Laboratuvar ortamındaki idrar testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden sonra güvenilir sonuçlar elde edilir. Bu testler düşük hormon seviyelerini tanıyabildikleri için hazır testlere göre daha kesin sonuçlar verir.
 2. KAN TESTİ: Kan testi kesin sonuç verir. Diğer belirtileri beklemeden kan testi ile hamile olup olmadığınız hemen anlaşılır.
 3. ULTRASON:  Adet gecikmesi bir haftayı geçtikten sonra vajinal ultrason ile hamilelik tanısı konur. Ultrason işlemi için ise adet gecikmesinden 10 gün sonrası beklenmelidir.