• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Erken Doğumun Nedenleri ve Önlemek İçin Yapılabilecekler

Erken Doğumun Nedenleri ve Önlemek İçin Yapılabilecekler
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Erken doğumun nedenleri uzmanlar tarafından bazı durumlarda tespit edilemeyebilir veya tespiti zor olabilir, ancak erken doğum riskinizi azaltabilecek adımlar atılabilir.

Erken Doğumun Nedenleri ve Kilo Yönetimi

Fazla kilolu veya az kilolu olunduğunda, bebeğin erken doğmasına katkıda bulunabilecek komplikasyonlar geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu riski azaltmak için, kilonuzu sağlıklı bir şekilde nasıl yöneteceğinizi öğrenmelisiniz.

Erken doğum ve aktif kalmak

Hamilelik boyunca fiziksel olarak aktif olmak genel refahınızı artıracak ve diyabet ve preeklampsi gibi durum riskini azaltacaktır, bu da erken doğum riskini azaltacaktır.

Belirli sağlık sorunlarından dolayı aksi belirtilmedikçe, her gün aktif olmak iyi bir fikirdir. Bunun doğum öncesi bir spor sınıfı gibi düzenli bir egzersiz olması şart değildir. Günlük rutin sayınızda yürüyüş yapmak da dahil herhangi bir aktivite olabilir.

Erken doğum ile ilgili aşağıdaki durumlardan herhangi birine tanı konduysa, yeni bir egzersiz planına veya aktiviteye başlamadan önce lütfen sağlık ekibinize danışın:

 • Erken PPROM
 • Kalıcı kanama
 • Rahim içi büyüme kısıtlaması / fetal büyüme kısıtlaması
 • Plasenta praevia 26 hafta sonra
 • Servikal dikiş (serklaj)
 • Gestasyonel diyabet

Erken Doğumun Nedenleri ve Ruh Sağlığı

Stresli veya depresyonda olan kadınların erken doğum riski daha yüksek görünmektedir, ancak bunun neden olduğu açık değildir. Bunun nedeni, sağlıklı yaşam standarlarında daha az muhtemel olmaları olabilir.

Zihinsel refahın değerlendirilmesi zordur “en azından hepimizin farklı stres eşikleri olduğu için” ama psikolojik stres ile bağlantılı bazı faktörler de erken doğum ile bağlantılı olmuştur.

Erken doğum ve sigara

Hamileyken sigara içmek, büyüyen bebeğinize zarar verir ve hamilelik süreci risklerini arttırır. Sigara içmek erken doğumla ilişkilendirilmiştir ve sigara içtiğinizde bebeğinizi erken doğurma olasılığınız artar. Bebeğinizin erken doğma riskini azaltmak için, sigarayı bırakmak en olumlu adımlardan biridir.

Erken doğum ve alkol

Hamilelik sırasında alkol almanın erken doğum nedenleri arasında gösterilen bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Tamamen bırakmak en güvenli yoldur, ancak olmasa da alkol alımı haftada bir veya iki kez bir veya iki birim ile sınırlandırılmalıdır.

Erken doğum ve ilaçlar

Hamileyken doktor kontrolü harici ilaçlar almak bebeğinize zarar verebilir ve erken doğum riskini artırabilir. Ecstasy, esrar, kokain ve eroin gibi maddeler hamilelik sırasında size veya bebeğinize zarar verebilir.

Eğlence amaçlı uyuşturucu kullanmak neden erken doğum riskini alabilir

Erken doğum riskinizi artırabilecek, sadece ilacın kimyasal içeriği değildir. İlaçlar ruh halinizi veya algılarınızı değiştirebilir, böylece kararınızı bozabilir ve erken doğum riskinizi artırabilecek yaşam tarzı seçimleri yapmanıza neden olabilir.

İlaç kullanımı ve hamilelik sırasında

Erken doğumun nedenleri arasında en sık rastlanılanlardan birisi de kontrolsüz ilaç kullanımıdır. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, ilk önce hamilelikte güvenli olup olmadığını kontrol edin. İbuprofen gibi bazı ağrı kesiciler bile hamilelik sırasında önerilmez. Hamile olup olmadığınızı ve uzun süreli herhangi bir tedavi için ilaç aldığınızı ebe ya da doktorunuza bildirin. Reçetesiz başka yasal ilaçlar kullanıyorsanız, örneğin ağrı kesicilere veya sakinleştiricilere bağımlıysanız, bebeğinize ciddi zararlar verebilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tavsiye almalısınız.

Diğer sağlık sorunları

Önceden var olan bir problem için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, örneğin tiroid hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, kalp veya böbrek hastalığı, hamile kaldığınızı bildiğiniz an uzmanınızla görüşün.

Erken doğum ve enfeksiyon

Birçok enfeksiyon türü erken doğumla ilişkilendirilir. Bazı enfeksiyonların hamile bir kadın veya bebeği üzerinde belirli etkileri olabilir.

Kendinizi enfeksiyon ve virüslerden nasıl korursunuz?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) için test yaptırmalısınız.  Klamidya, bel soğukluğu, sifiliz ve genital herpes gibi CYBE bebeğinizi ve sizi olumsuz yönde etkileyebilir.

HIV hakkında tavsiye alın. Uyuşturucu enjekte ederseniz, bu cinsel ilişki veya paylaşım iğneleri yoluyla bulaşabilir. HIV virüsünü taşıyor olsanız bile, doğru tedavi bebeğinize geçme şansını büyük ölçüde azaltabilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, bir test yapın ve sağlık ekibinizle konuşun.

Hayvan kaynaklı enfeksiyonlardan kaçının

Hayvanlara veya vücut sıvılarına dokunduktan sonra daima ellerinizi yıkayın. Kediniz varsa, örneğin kumunu değiştirirken, bebeğinize zarar verebilecek toksoplazmozise neden olan bakterileri taşıyabileceği için kakalarına temas etmekten kaçının.

Bahçede toprakta kedi kakası izleri olması durumunda eldiven giyin. Koyun, domuz ve kemirgenlerle temastan kaçının.

Gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olun

Önerilmeyen yiyeceklerden kaçının veya sınırlayın, çünkü bazılarında bebeğiniz için sağlık sorunlarına neden olabilecek bakteri bulunabilir.

Yiyecek hazırlarken, saklarken veya yerken dikkatli olun: yemeklere dokunmadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkayın; son tüketim tarihi geçmiş gıdalardan uzak durun ve çiğ et veya balıkla temas eden kapları veya yüzeyleri dezenfekte edin.

Genel hijyeni iyileştirin.  Tuvalete gittikten sonra, yemek yemeden önce, bebek bezlerini değiştirdikten sonra ve ağzınıza dokunmadan önce ellerinizi yıkamaya her zamankinden daha fazla dikkat edin.