• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum yapılacak hastane nasıl belirlenmelidir?

 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

İlk muayenenizi size en yakın kuruluşta gerçekleştirseniz de gebeliğiniz kesinleştikten sonra size 9 ay eşlik edecek doktor ve hastaneyi belirlemeniz gerekecektir. Genel olarak tüm takiplerin ve 9 aylık sürecin aynı doktor ya da sağlık kuruluşunda olması tercih edilir. Bu şekilde kayıtlarınız düzenli tutulur. Riskli ya da istenmeyen, beklenmeyen bir durum gerçekleştiğinde gebeliğinizi başından beri takip eden kişinin değerlendirmesi çok daha uygun olur. Bu sebeple gebeliğinizin başında bu seçimi yapmalısınız. Henüz erken gibi görülse de doktorunuzla doğum koşullarını konuşmuş ve hastane seçimini de yapmış olmalısınız.

Anne ve baba olarak beklentileri karşılayabilecek hastaneyi seçmek, doğumda ve doğum sonu dönemde memnuniyetini önemli ölçüde etkileyecektir. Doğum yapılması planlanan hastanelerin doğumhaneleri ve servisleri hakkında bilgi alıp istenilen konforu, güveni sağlayıp sağlayamadığına yönelik bilgi edinilmesi önemlidir.

Birçok kamu kuruluşu ve aile hekimliği merkezinde ücretsiz gebelik takibinde olabileceğiniz gibi özel hastane veya muayenehaneleri de seçebilirsiniz. Her durumda, aile hekiminiz de gebelik kaydınızı tutacak ve size yardımcı olacaktır.

Yenidoğan yoğun bakım

Hastane seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 1. Öncelikle hastanenin sosyal güvenli kurumu (SGK) açısından hangi hastaları kabul ettiği belirlenmelidir.
 2. Doğumhane ortamının ve doğum sonrası kalınacak odanın konforunun arzu edinilen ile karşılaştırılması seçim yapmada önemlidir.
 3. Yenidoğan bebeğin doğum sonrası herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşması halinde hastanenin bu konudaki donanımı önem taşır. Bu nedenle (özellikle riskli gebelerin) hastanelerin tam donanımlı kuvözün, çocuk hekimi gibi bebeğin sağlık bakımını yapabilecek personelin ve yenidoğan bakım ünitesinin var olup olmadığının araştırılması önemlidir.
 4. Anne adayı doğumda eğer eşi ile birlikte olmak istiyor ise; hastanenin bu konudaki tutumunu ve kurallarını öğrenmeli ve hekim ile görüşülmelidir.
 5. Hastane seçiminde dikkat etmesi gereken diğer bir nokta, ev ile hastane arasındaki ulaşımdır. Ulaşımın nasıl sağlanacağı, ulaşım problemi olup olmadığının önceden araştırılıp plan yapılması, sonradan oluşabilecek aksilikleri önleyecektir.
 6. Hastane seçimi yapıldıktan sonra eğer biliniyorsa doğum ekibi ile tanışılmalıdır.

Doğum ağrıları başlayan bir gebeye hastaneye başvurusunda neler yapılır?

1.Kaç haftalık gebelik olduğu, ağrıların ne zaman başladığı ve ne kadar sıklıkta geldiği, suların gelip gelmediği belirlenir.

2.Gebenin daha önceki gebelik öyküsü alınır. Önceden geçirmiş olduğu hastalıkları, şimdiki hastalıkları sorulur. Dosyasına kayıt edilir.

3.Gebenin ve eşinin kan grubu öğrenilir ve kayıt edilir.

4. Gebenin yaşam bulguları (tansiyon, kalp atımı, vücut ısısı)  ölçülür ve dosyasına kayıt edilir.

5. Bacaklarda şişlik ve varis olup olmadığı kontrol edilir. Gebenin boyu ve vücut ağırlığı ölçülür.

6.Doğum eyleminin başladığını kontrol etmek için vajenden (alttan) muayene ile rahim ağzının açılıp açılmadığına bakılır.