• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sezaryen Sonrası Hızlı İyileşme İçin Öneriler

Sezaryen Sonrası Hızlı İyileşme İçin Öneriler
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Sezaryen sonrası hızlı iyileşme için öneriler sayesinde bu dönemi hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz. Sezaryen sonrası genellikle yaklaşık 3 gün hastane yatış süresi vardır. Bu süreden sonra anneler ve bebekler açısından herhangi bir olumsuzluk söz konusu değilse evlerine dönebilirler. Ancak bazı durumlarda kadının veya bebeğin herhangi bir komplikasyon nedeniyle hastanede kalması gerekebilir.

Sezaryen Sonrası Hızlı İyileşme İçin Öneriler

Sezaryen Sonrası Evde İyileşme

Fazladan Yardım Alın

Evdeki ilk günlerde anneler ekstra çabalardan kaçınmalı, kendilerini sadece sağlıklarına, emzirmelerine ve bebek bakımına adamalıdır. Bu yüzden evde sadece ev işlerinde değil, aynı zamanda dinlenirken bebeğe bakmaya yardımcı olmak için de yardım almanız önemlidir.

Bir Destek Kullanın

Daha fazla rahatlık sağlamak, organların karın içinde gevşek olduğu hissini azaltmak ve yara izinde seroma riskini azaltmak için doğum sonrası korsenin kullanılması tavsiye edilir. 45 güne kadar sürebilen ve ağır bir adet kanamasına benzer kanamalar için normal olduğu için gece tamponu kullanmak da gereklidir.

Ağrıyı Ve Şişliği Azaltmak İçin Buz Koyun

Islanmadığı sürece sezaryen izinin üzerine buz paketleri yerleştirmek faydalı olabilir. Bunun için buzun yara izi üzerine yerleştirilmeden önce plastik torba ve peçete örtüsüne sarılması ve ağrı ve rahatsızlığı gidermek için 4 saatte bir yaklaşık 15 dakika yerinde bırakılması önerilir.

Egzersiz Yapmak

Sezaryenden yaklaşık 20 gün sonra, doktor tarafından serbest bırakıldığı sürece yürüyüş veya koşu gibi hafif fiziksel aktiviteler yapmak zaten mümkündür. Karın plank egzersizleri ve hipopresif jimnastik, doğum sonrası dönemde yaygın olan göbek flabını azaltarak karın kaslarını daha hızlı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kilo Almaktan Ve Araba Kullanmaktan Kaçının

20 günden önce büyük fiziksel efor sarf edilmesi, ağırlık kaldırılması, sezaryen sonrası 3 aydan önce araç kullanılması, yara bölgesinde ağrı ve rahatsızlığı artırabileceği için tavsiye edilmez.

İyileştirici Merhem Kullanın

Bandajı ve dikişleri çıkardıktan sonra doktor, yara izini sezaryenden ayırmaya yardımcı olmak için iyileştirici krem, jel veya merhem kullanımını önerebilir. Bu da onu daha küçük ve daha gizli hale getirir. Kremi günlük olarak uygularken, dairesel hareketlerle yara izi üzerine masaj yapın.

İyi Beslenin

Sağlığın korunması ve kaliteli anne sütü üretimi için yumurta, tavuk ve haşlanmış balık, pirinç ve fasulye, papaya gibi bağırsağı serbest bırakan sebze ve meyveler gibi şifalı besinlerin tercih edilmesi önemlidir.

Yan Veya Sırt Üstü Uyuyun

En çok tavsiye edilen doğum sonrası pozisyon, sırtınıza daha iyi uyum sağlamak için dizlerinizin altına bir yastık koyarak sırt üstü pozisyonunuzdur. Ancak kadın yan yatmayı tercih ederse bacak arasına yastık koymalıdır.

 Şişliği Azaltmak İçin İdrar Söktürücü Çaylar Alın

Sezaryen sonrası şişlik olması normaldir ve bu rahatsızlığı azaltmak için anneler gün boyu papatya ve nane çayı alabilir, çünkü bu tür çayların kontrendikasyonları yoktur ve süt üretimini engellemez.

Sezaryen yara izi çevresinde uyuşma veya yanma meydana gelmesi normaldir. Bu tuhaf hissin yoğunluğunun azalması 6 aydan 1 yıla kadar sürebilir. Endişe etmenize gerek yoktur.

Sezaryenden Daha Hızlı İyileşmeye Özen Gösterin

Yara izine gelince, dikişler sadece sezaryenden 8 gün sonra alınmalı ve banyo sırasında normal bir şekilde yıkanabilir. Kadın çok ağrı çekiyorsa, doktorun reçete ettiği ağrı kesiciyi alabilir. Banyo sırasında pansumanı ıslatmamanız tavsiye edilir, ancak sıvı geçirmeyen bir pansuman uygulanmışsa, ıslanma riski olmadan normal şekilde banyo yapabilirsiniz. Pansumanın her zaman temiz olduğuna dikkat edilmeli, çok fazla akıntı varsa alanı temizlemek ve yeni bir pansuman uygulanması için hastaneye tekrar başvurmanız gerekecektir. Bu önerilere dikkat edildiği taktirde sezaryen sonrası hızlı iyileşme için öneriler eksiksiz uygulanmış olacaktır.