• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sezaryen Sonrası Egzersizleri

Sezaryen Sonrası Egzersizleri
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Sezaryen sonrası egzersizleri, doğum sonrasında kadınların karın ve pelvisini güçlendirmeye yönelik olmasının yanı sıra, göbekte oluşan sarkmalarla mücadele etmeye de yaramaktadır. Aynı zamanda sezaryen sonrası yapılan bu egzersizler doğum sonrası oluşan stresi, depresyonu engelleyerek, annelerin ruh haline iyi gelmekte ve enerjilerinin artmasında fayda sağlamaktadırlar.

Sezaryen ile doğum yapmış kadınlar bu egzersizlere doktorun onayı ve iyileşmelerine de bağlı olarak, doğumdan yaklaşık olarak 6 ila 8 hafta sonra başlayabilmektedirler. Bu egzersizler ilk başlarda yine doktorunda tavsiyelerine uygun olarak, yürüyüş gibi düşük tempolu aktiviteler içermektedir.

Bazı spor salonlarında anne ile bebeğin duygusal bağını güçlendirmek amacı ile bebekleri de spora salonuna kabul edebilmektedirler. Böylelikle yapılan aktivitelerde anneler daha huzurlu bir şekilde yer alabilmektedir. Sezaryen sonrası yapılan fiziksel aktiviteler, kadınların sağlık durumlarına göre ilk 6 hafta egzersizleri ve daha sonrası olmak üzere iki aşamada yapılmaktadır.

Sezaryen Sonrası Egzersizleri

İlk 6 Hafta Sezaryen Sonrası Egzersizleri

Sezaryenden sonra ilk 6 hafta doktor izni ile başlanabilen egzersizler şunlardan oluşmaktadır;

1 – Yürüyüş Yapmak

Sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda ilk hafta sonrasında yürüyüş yapmak, annelere fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da büyük faydalar sağlamaktadır. İlk aşamada kısa mesafeli yürüyüşlerle başlayan bu aktivitede, ilerleyen günlerde kademeli olarak kat edilen mesafe her gün artırılmalıdır.

2 – Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri bağırsakları, mesaneyi ve uterusu destekleyen kasları güçlendirmek için yapılmaktadır. Özellikle hamilelikte ve doğum sonrasında yapılan kegel egzersizleri kadınlara çok yararlı olmaktadır. Aynı zamanda kegel egzersizleri sezaryenden ve idrar sondası çıkarıldıktan birkaç gün sonra da yapılabilmektedir.

3 – Duruş Egzersizleri

Hamilelik dönemi, sezaryen sonrası ve emzirme kadınlarda kötü duruşa ve bir takım sıkıntıların doğmasına yol açabilmektedir. Doğum sonrasında bebeği taşıma, beşiğe yerleştirme ve emzirme gibi benzeri günlük aktiviteler kötü duruştan kaynaklanan sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı sırt ağrısından kaçınmak, karın ve bel kaslarını güçlendirmek için bir takım duruş egzersizlerinin yapılması gerekmektedir.

Duruş egzersizi; bir sandalyeye sırt düz bir halde olacak şekilde yaslandıktan sonra, omuzları hafifçe geriye doğru döndürerek kolaylıkla yapılabilmektedir. Aynı zamanda yine sandalyede otururken, nefes alırken omuzları kaldırmak, nefes verirken omuzları indirmek gibi hafif duruş egzersizleri yapmakta çok yararlı olmaktadır.

6 Haftadan Sonra Yapılan Sezaryen Egzersizleri

Doğumdan 6 hafta sonra yapılan egzersizlere başlamadan önce, yine doktor tavsiyesinin alınması gerekmektedir. Sağlık durumu elverişli olan kadınlar sezaryen sonrası egzersizlerini doğumdan 6 hafta sonra, haftada 2 ya da 3 gün olmak üzere 20 set halinde yapabilmektedirler.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bu egzersizlerin süresinin 1 saati geçmemesi ve 400 kaloriden fazla harcamamak gerekliliğidir. Çünkü yapılan çok ağır egzersizler emziren annelerde, sütün kesilmesine ya da azalmasına sebep olabilmektedir. 6 hafta sonra yapılan sezaryen egzersizleri sırası ile şunlardan oluşmaktadır;

1 – Köprü

Kalçayı germek ve stabilite sağlamak için yapılan köprü egzersizi, uyluk kaslarının, pelvisin ve glutealinin güçlenmesini sağlamaktadır. Köprü hareketini yapmak için öncelikli olarak bacaklar ve kollar düz olacak şekilde, yere sırt üstü uzanmak gerekmektedir. Yere sırt üstü uzandıktan sonra dizler bükülüp, ayaklarla yer desteklenmelidir. Daha sonra bu vaziyette dururken pelvis kaslarını kasarak, elleri 10 saniye boyunca yerde tutarak kalçalar yerden kaldırılmalıdır. 10. saniyenin sonunda kalçalar yere indirilerek, kasları gevşettikten sonra aynı hareket tekrarlanmalıdır.

2 – Yanal Bacak Kaldırma

Sezaryen sonrası egzersizleri içinde yer alan yanal bacak kaldırma hareketi; uyluk, kalça ve karın kaslarını güçlendirmeye yaramaktadır. Bacaklar düz bir şekilde yere yatıldıktan sonra, tek bacağı olabildiğince yükseğe kaldırıp, 5 saniye dizi bükmeden durduktan sonra, bacağı yavaşça yere indirmek gerekmektedir. Aynı hareketi diğer bacak içinde yaptıktan sonra bir set tamamlanmaktadır.

3 – Düz Olarak Bacakların Kaldırılması

Bu hareket ise sırt ağrılarının önlenmesinin yanı sıra, karın kaslarının güçlenmesini de sağlamaktadır. Hareketin yapılması ise yanal bacak kaldırma egzersizinde olduğu gibi, iki bacağın aynı anda kaldırılmasından oluşmaktadır.

ETİKETLERETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.