• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Pilates: Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Pilates
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Hamilelikte Pilates çok merak edilen bir konudur. Ancak müstakbel annenin bu yöntemi yaşamın bu döneminde uygulamaya devam etmesini veya uygulamaya başlamasını önerilmesinin ana nedenleri nelerdir?

Gebelik döneminde kadının vücudu sağlık bakımında daha fazla dikkat gerektiren birçok fiziksel ve hormonal değişikliğe uğrar, bu değişiklikler anne için ağrı ve rahatsızlıklara neden olabilir.

Rahatsızlığı önlemek için, hamilelik sırasında Pilates bu aşamada büyük bir yardımcı olabilir. Önemli yapısal değişiklikleri hafifletir ve faydalar sağlar, bu metinde hamilelik döneminde pilatesin önemi vurgulanacaktır.

Hamilelikte Pilates

Hamilelikte Pilates

Hamile kadınlarla Pilates dersi yapmak için çok fazla düzenleme yapmaya gerek yoktur, bu dönem için önemli olan vücut bölgelerinde çalışan egzersizler tercih edebilirsiniz.

Yasaklanmış egzersizlerin olmadığını, sadece pozisyon tarafından tavsiye edilmeyen ve rahatsızlığa neden olabileceği için bazılarının hatırlanması önemlidir.

Hamile kadınlarla bir sınıf için egzersiz rehberi hazırlamak için bir ipucu: Üçüncü trimester olan gebelik dönemine odaklanmanız çok önemlidir. Bu dönemlerin her birinde vücutta farklı değişiklikler olur, bu nedenle egzersizleri öğrencinin fiziksel şartlanmasına uyarlamak gerekir. Ek olarak, egzersiz rehberiniz her kişinin farklılıklarını da dikkate almalıdır.

Hamilelik dönemlerine gelince, kadının vücudunda meydana gelen değişikliklerin farkında olmak önemlidir.

İlk üç aylık dönem: Hamile kadın, göğüslerin ağırlığı, büyümesi ve idrara çıkma dürtüsüne ek olarak çok ve yoğun semptomlardır.

İkinci üç aylık dönem: Karın artışı ile ağırlık merkezi ileri doğru hareket etmeye başlar ve buna bağlı olarak lordoz artar ve sırt ağrısına neden olabilir.

Üçüncü üç aylık dönem: Semptomlar yoğunlaşır ve bebeğin kaburgalara yakın konumu nedeniyle nefes almada zorluk olabilir. Kadın daha fazla yorulmaya başlar ve ağırlık merkezi daha ileri kayar, ayrıca pelvisin bağları gerilir.

Ayrıca pelvik taban kas sistemi ve addüktörlerin 3 trimesterde hafif bir kasılma ve kaslarda gevşeme ile çalışılması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Hamilelikte Pilatesin 10 Faydası

 1. Pilates uygulaması, iyi bir duruş sağlamasına yardımcı olarak anne adayına fayda sağlar. Sonuç olarak karın kemerini güçlendirir, transversus ve psoas gibi daha derin kaslara katkıda bulunur ve güçlendirir. Aşırı pelvik eğim bel ağrısına ve kötü duruşa neden olabilir.
 2. Yöntemin uygulanması, vücuttaki genel ağrıyı azaltır ve duruşu iyileştirir. Düzenli olarak hamilelik dönemindeki kadınlar sırt ağrısından muzdariptir ve bunun nedeni bebeğin getirdiği fazla kilolar ve fazladan birkaç kilo artışıdır.
 3. Pilates uygulayan hamile kadın uyku kalitesini yükseltir, bu da günlük enerjisini artırır.
 4. Pelvik kasları güçlendirerek doğumun kendisi kolaylaştırılır çünkü anne adayı pelvik bölgeyi kontrol etmeyi öğrenir.
 5. Fiziksel dayanıklılıkta kesinlikle bir artış var, daha fazla çeviklik ve durum nedeniyle kazanılan ağırlık kontrolü elde ediliyor.
 6. Derin ve kontrollü bir şekilde daha iyi nefes almayı öğrenirsiniz. Bu tür solunum, kasılmalar ve doğumun kendisi için endikedir.
 7. Herhangi bir egzersizin yapılması kan dolaşımını iyileştirir, ancak Pilates özellikle çeşitli pozisyonları uygularken vücutta dengeli ve dengeli bir kan “sulanması” oluşturur.
 8. İyi ruh hali! Germe ve gevşeme hareketleri gibi Pilates egzersizlerinin yapılması, kadının çok fazla egzersiz yapmadan rahatlamasını ve rahatlamasını ve dolayısıyla daha mutlu hissetmesini sağlayacaktır.
 9. Diğer hamile kadınlarla birlikte yaşamak. Hamile kadınlar için grup pilates dersleri vardır, bu onlar için harikadır çünkü diğer hamile kadınların yaşamlarıyla karşılaştırabilirler. Bu, kendisini daha iyi ve güvende hissetmesini sağlar.
 10. Hamilelikte pilates uygulaması muhteşem egzersizleri ile hızlı bir doğum sonrası iyileşme sağlayabilir ve dolayısıyla daha kısa sürede hamilelik öncesi formunuza ulaşabileceksiniz.
ETİKETLERETİKETLER