• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Aspirin Kullanımı Zararlı Mıdır?

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Aspirin Zararlı Mıdır?
 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Hamilelikte aspirin kullanımı, pek çok anne adayı kadın tarafından merak edilen konulardan biri olmaktadır.  Hormonal ve fiziksel değişiklikler nedeniyle, gebelik ve emzirme döneminde birçok hamile kadın ara sıra rahatsız edici baş ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı veya eklem ağrısı yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda kadınlar, bir an önce acıdan kurtulmak istemekte ve hap almayı tercih etmektedir. Ancak hamile veya emziren bir kadının, bu süreç boyunca ilaç kullanılmasının hem anne, hem de bebek için sağlığa zararlı bazı yan etkileri olmaktadır.

Aspirin ile Neler Tedavi Edilebilir?

Her bir aspirin tabletindeki ana aktif bileşen madde asetilsalisilik asittir (AAS) olmaktadır. Bazı aspirin türleri, etkiyi artırmak için C vitamini veya kafein gibi katkı maddeleri içermektedirler.  Aspirin esas olarak hafif ila orta dereceli ağrıları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Aspirin’in iyi geldiği bazı rahatsızlar şunlardır;

 • Diş ağrısı, baş ve mide ağrıları
 • Romatizmal hastalıklara bağlı ağrılar
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Nevralji
 • Sırt ağrısı

Ayrıca Aspirin, grip enfeksiyonu durumunda anti-enflamatuar etkiye sahip olabilmektedir. Aynı zamanda antikoagülan etkisi nedeniyle kalp krizi veya felçlerin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Diğer ilaçlarda olduğu gibi, aspirin bazı durumlarda, hamile olmayan kişilerde bile önemli yan etkilere sahip olabilmektedir. Bu nedenle asla uzun süre kontrolsüz ya da tıbbi gözetim olmaksızın yüksek dozlarda alınmaması gerekmektedir.

Hamilelikte Aspirin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte aspirin kullanımı, daha katı kurallar altında geçerli olmaktadır. Gerekli olduğu durumlarda hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar, sadece doktor tavsiyesi ile gerekli olan ilaçları alabilmektedirler. Sonuçta, aktif bileşenlerin çoğu göbek kordonundan bebeğe geçmekte ve anne karnındaki bebeğin sağlığı tehlikeye düşebilmektedir.

Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde birçok hastalık, daha az yan etkisi olan homeopatik ilaçlar, masajlar, fiziksel önlemler veya bitkisel ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Aspirinin antikoagülan etkisi olduğundan, hamile kadınların, bu ilacı ancak doktorlarına danıştıktan sonra almaları gerekmektedir.

Çünkü ancak bir doktor hamile olan kadınların tıbbi geçmişine göre, antikoagülan etkinin fetüse zararlı olup olmadığını anlayabilmektedir. Bununla birlikte, jinekoloğun gerekli gördüğü durumlarda, hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara aspirin kullanmasını önerdiği durumlarda olabilmektedir.

Hamilelikte Aspirin Kullanımı Zararlı Mıdır?

Hamileliğin Birinci ve İkinci Dönemlerinde Aspirin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte aspirin kullanımı, gebeliğin ilk üçte ikisi boyunca, ara sıra düşük doz aspirin almaya karşı sakıncalı olmamakla beraber, hamile olan kadınların doktoruyla konuşmadan aspirin kullanımına başlamaması gerekmektedir.  Çünkü düşük doz aspirine bağlı olarak, fetüslerde malformasyonların veya bazı anormalliklerin görüldüğü durumlar olabilmektedir.

Hamileliğin Son Üçte Biri Döneminde Aspirin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebeliğin 30. haftasından itibaren, etkin bileşen maddesi asetilsalisilik asit (ASA) olan aspirin hiçbir koşulda alınmamalıdır. Çünkü artan kanama eğilimi nedeniyle anne veya bebeğe zarar verme riski vardır. Bu gibi durumlarda doğum esnasında annenin çok fazla kanaması olabilmekte ve çocuğun beslenme döngüsü çok erken kesilebilmektedir. Aspirin ayrıca doğum sürecini uzatan kasılmaları da engelleyebilmektedir.  Tüm risklere rağmen, gebelik döneminde acil ve tıbbi olarak aspirin alma ihtiyacı varsa, doğumun başından itibaren riskli ve yakından takip edilmesi gereken bir doğum olmaktadır.

Emzirme Döneminde Aspirin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Aspirinin içinde bulunan etken madde asetilsalisilik asit, anne sütüne geçtiği için emziren kadınların aspirini, sadece istisnai durumlarda ve doktorlarına danıştıktan sonra almaları en doğru yol olmaktadır. Daha yüksek dozlarda ve düzenli olarak tüketilirse, doktorlar genellikle yeni doğan bebeğin karaciğeri, emilen aktif bileşeni yeterince işleyemediği için emzirmeyi bırakmayı annelere önermektedirler.

ETİKETLERETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.