• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Emzirme Döneminde Kaçınılması Gereken Besinler

Emzirme Döneminde Kaçınılması Gereken Besinler
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Emzirme döneminde kaçınılması gereken besinler vardır. Bu döneminde kadınlar, süt üretimini engelleyebilecekleri veya bozabilecekleri için; sarımsak, çikolata gibi yiyeceklerin yanı sıra kahve, siyah çay gibi alkollü veya kafein içeren içeceklerin tüketiminden kaçınmalıdır. Ayrıca emzirme döneminde tıbbi bitkilerin kullanımı da önerilmiyor.

Emzirme Döneminde Kaçınılması Gereken Besinler

Emzirme Döneminde Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Alkol

Alkol hızla anne sütüne geçer, böylece 30 ila 60 dakika sonra süt vücutla aynı miktarda alkol içerir. Anne sütünde alkol bulunması, bebeğin sinir sistemini etkileyerek uyuşukluğa ve asabiyete neden olabilir. Nörolojik ve psikomotor gelişimini tehlikeye atabilir. Hatta konuşmayı ve yürümeyi öğrenmede gecikmeye veya zorluğa neden olabilir. Ayrıca bebeğin vücudu alkolü yetişkinlerde olduğu gibi vücuttan kolayca çıkarmaz, bu da karaciğer zehirlenmesine neden olabilir.

Alkollü içecekler ayrıca anne sütü üretimini azaltabilir ve bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan anne bağırsaklarındaki besinlerin emilimini azaltabilir. Bu nedenle emzirme döneminde alkolden olabildiğince kaçınılmalıdır.

Kafein

Emzirme döneminde kahve, kolalı gazlı içecekler, enerji içecekleri, yeşil çay, mate çayı ve siyah çay gibi kafein içeriği yüksek yiyeceklerden kaçınılmalı veya az miktarda tüketilmelidir. Çünkü bebekler, yetişkinler kadar kafeini sindiremez. Bebeğin vücudundaki kafein, uyumada güçlüğe neden olabilir.

Anneler günde 2 fincandan fazla kahveye karşılık gelen miktarda kafein aldığında, sütteki demir seviyeleri azalabilir ve böylece bebeğin hemoglobin seviyelerini düşürebilir. Bu da kansızlığa neden olabilir.

Tavsiye, günde en fazla iki fincan kahve içmenizdir, bu da 200 mg kafeine eşdeğerdir veya kafeinsiz kahveyi de tercih edebilirsiniz.

Çikolata

Çikolata, kafeine benzer etkiye sahip teobromin açısından zengindir ve bazı çalışmalar 113 g çikolatanın yaklaşık 240 mg teobromin içerdiğini ve yutulduktan 2 buçuk saat sonra anne sütünde tespit edilebildiğini, bu da bebekte tahrişe neden olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle her gün çok miktarda çikolata yemekten yemekten kaçınılmalıdır.

Sarımsak

Sarımsak, ana bileşenin sarımsağın karakteristik kokusunu sağlayan allisin olduğu kükürt bileşikleri bakımından zengindir. Günlük veya büyük miktarlarda tüketildiğinde anne sütünün kokusunu ve tadını değiştirebilir, bu da bebeğin sütü reddetmesine neden olabilir.

Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Emzirme Döneminde Kaçınılması Gereken Besinler: Bazı Balık Türleri

Balık, bebeğin beyninin gelişimi için önemli olan harika bir Omega-3 kaynağıdır. Bununla birlikte, bazı balıklar ve deniz ürünleri de bebek için toksik olabilen ve sinir sisteminde sorunlara neden olan; motor gelişimi, konuşma, yürüme ve görme yetilerinin gecikmesine veya bozulmasına yol açan bir metal olan cıva bakımından zengindir.

Tüketilmemesi gereken balıkların bir kısmı; uskumru, kılıç balığı ve istavrittir. Ton balığı ise, haftada 170 gram ile sınırlandırılmalıdır.

İşlenmiş Gıdalar

Emzirme döneminde kaçınılması gereken besinler arasında işlenmiş gıdalar yer alır. Anne sütünün üretimini ve kalitesini bozabilecek lif, vitamin ve mineral gibi besin maddelerinin düşük olmasının yanı sıra genellikle kalori, sağlıksız yağ ve şeker bakımından yüksektir. Bu nedenle alımınızı olabildiğince sınırlandırmanız tavsiye edilir. Ayrıca taze ve doğal gıdaları tercih etmeniz, kadınların sağlığı için gerekli tüm besin maddelerinin sağlanması ve bebeğe kaliteli süt üretimi için dengeli bir diyet yapılması önerilmektedir.

Bu yiyecekler arasında sosisler, cipsler ve atıştırmalıklar, şuruplar ile doldurulmuş kurabiyeler ve krakerler bulunur.

Çiğ Yiyecekler

Örneğin Japon mutfağında kullanılan çiğ balık, istiridye veya pastörize edilmemiş süt gibi çiğ yiyecekler, ishal veya kusma semptomları olan kadınlar için gastrointestinal enfeksiyona neden olabilen potansiyel bir gıda zehirlenmesi kaynağıdır.

Bebeğe herhangi bir soruna yol açmasa da gıda zehirlenmesi kadınlarda su kaybına ve süt üretiminin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle çiğ gıdalardan kaçınılmalıdır.

Şifalı Bitkiler

Melisa, kekik, maydanoz veya nane gibi bazı şifalı bitkiler, büyük miktarlarda veya çay şeklinde tüketildiğinde anne sütü üretimine müdahale edebilir. Bu bitkileri herhangi bir hastalık için tedavi olarak kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ancak gıdalarda baharat olarak az miktarda kullanıldığında süt üretimine müdahale etmezler.