• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı: Faydaları Ve En Çok Kullanılan Türleri

Doğum Sonrası Korse Kullanımı: Faydaları Ve En Çok Kullanılan Türleri
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Doğum sonrası korse kullanımı şişliği azaltması ve vücuda daha iyi bir duruş vermesinin yanı sıra özellikle sezaryen sonrası günlük aktivitelerde kadının hareket etmesi için daha fazla konfor ve güvenlik sağlaması açısından önerilmektedir.

Herhangi bir doğum sonrası korseyi veya bandı kullanmadan önce, doktorla konuşmanız ve ihtiyacınıza göre karar vermeniz önemlidir. Çünkü bazı durumlarda korseyi kullanmamak, sezaryen bölümünde sıvı birikimi olan seroma oluşumuna yol açabilir.

Doğum sonrası korseler, doğal veya sezaryen doğumdan hemen sonra, gece ve gündüz kullanılabilir. Ancak tavsiye, maksimum 3 aylık bir sürede kullanılmasıdır. Çünkü bu aşamadan itibaren kadın karın kaslarını güçlendirmek için egzersizler yapabilir ve korsenin kullanılması ilgili kasların güçlenmesini bozabilir.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Doğum Sonrası Korse Kullanımı: Nasıl Yapılır?

Doğum sonrası korsesi, kadın kendini stabil hissettiği ve kendi başına ayakta durabildiği sürece, bebek doğduktan hemen sonra, hala hastanedeyken de kullanılabilir. Korsenin kullanım süresi kadından kadına ve tıbbi tavsiyeye göre değişebilir ve doğumdan sonra en az 1 ay, en fazla 3 ay olabilir.

Korse, örneğin sadece banyo yapmak ve egzersiz yapmak için çıkarıldıktan sonra tüm gece ve gündüz kullanılmalıdır.

Korsenin Faydaları

Doğum sonrası korsenin kullanılması zorunlu değildir, ancak aşağıdaki gibi bazı avantajları vardır:

Doğum sonrası ağrıyı azaltır: Karnı sıkıştıran kuşak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur;

Sırt ağrısını önlemeye yardımcı olur: Bir korse takmak, daha fazla güvenlik ve daha iyi duruş sağlar. Bu da karın kaslarının çok zayıf olması nedeniyle oluşan sırt ağrısını ve ayrıca emzirme, bebeği tutma ve yerleştirme gibi doğumdan sonra günlük aktivitelerde kötü duruş. beşikteki bebek ağrının başlamasına katkıda bulunabilir.

Uterusun pozisyonuna geri dönmesine katkıda bulunur: Doğumdan sonra rahim hala çok büyüktür ve korsenin kullanılması rahmin fizyolojik pozisyonuna dönmesine yardımcı olarak normal boyuta dönmesini kolaylaştırır.

Karın diyastazının iyileşmesine yardımcı olur: Karın büyüdükçe ve bebek doğduktan sonra ayrı kaldığında, karın kasları hamilelik sırasında ayrıldığında karın diyastazı meydana gelebilir. Doğum sonrası korseler, karın kaslarını sıkıştırarak diyastazın iyileşmesini hızlandırabilir.

Seroma oluşumunu engeller: Korse daha hızlı iyileşmeyi destekler ve cilt altında sıvı birikimi olan seroma oluşumunu yara bölgesinde önler. Sezaryen ameliyatı olan kadınlarda daha sık görülür, ancak korseler de olabilir. normal doğum yapanlar için önerilir.

Silueti daha güzel kılar: Doğum sonrası dönemin en büyük endişelerinden biri fiziksel şeklidir ve korsenin kullanımı, vücudu şekillendirerek vücut için daha iyi bir siluet bırakarak benlik saygısına katkıda bulunabilir.

Bazı doktorlar, korsenin sürekli kullanımının kan dolaşımını engelleyebileceğine ve cildin ventilasyonunu azaltabileceğine, iyileşmeyi engelleyebileceğine, ayrıca uzun süreli kullanımın karın kaslarını zayıflatabileceğine inandıkları için doğum sonrası korsenin kullanılmasını önermemektedir. Bu nedenle, kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek için doktora danışmak önemlidir.

En Uygun Korse Türleri

Hangi korseyi satın alacağınızı seçmeden önce, her bir durum için hangisinin daha rahat olduğunu bulmak için farklı modeller giymeniz önerilir. Genel olarak en rahat olanlar parçalar halinde kayışı gevşetmenize izin verenlerdir. Böylece her şeyi çıkarmanıza gerek kalmaz, bu da tuvalete giderken her şeyi çok kolay hale getirir.

Kullanılacak korsenin boyutu kadının fiziksel yapısına göre değişmektedir. Ancak rahat olması ve göbeği fazla sıkmaması önemlidir. İdeal olan, rahat olan ve nefes almanızı engellemeyen veya yemek yedikten sonra kadının rahatsız hissetmesine neden olmayan birini denemek ve seçmek için mağazaya gitmektir. Nasıl hissettiğinizi görmek için kemeri takmak, oturmak ve bir meyve ya da biraz yemek yemektir.