• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Doğum Sonrası Kilo Vermek
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Doğum sonrası kilo vermek, elbette bu mümkündür, ancak çok kolay olmayacağını belirtmek gerek. Bu fazla kiloları kaybetmek için kararlılık, sabır ve biraz temel bakıma ihtiyacınız var. Bir üniversite  tarafından yapılan bir araştırma, doğum sonrası dönemde kilo vermek yerine annelerin %94’ünün fazla kilo aldığını gösterdi. Bu genellikle kalori alımının gerekenden çok daha yüksek olması ve yağ birikimine yol açması nedeniyle olur. Gerçekte neyin fark yaratacağına odaklanmanıza yardımcı olmak için bazı ipuçları seçtik. Sonra, doğum yaptıktan sonra vücudunuzu geri kazanmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

1. Emzirme

Anneler, bebeklerini emzirmek için en iyi pozisyonu bulmalıdır. Doğumdan sonraki ilk altı ayda bebeğin sadece emzirmesi gerekir. Gerekirse, süreci kolaylaştırmak için bir emzirme danışmanının veya doğum hemşiresinin desteğine güvenin – ve denemeden pes etmeyin. Emzirmek, hem çocuğunuzun sağlığına hem de vücudunuza bir dizi olumlu yönler getirir. Doktorlara göre kadın süt üretmek için günde ortalama 750 kalori yakıyor. Ek olarak, emzirme rahmin kasılmasını uyaran bir hormon olan oksitosin salgılanmasını teşvik eder. Hamileliğin sonunda yaklaşık 1 kilodan rahim, altı haftaya kadar normal 60 gramına geri döner. Diğer bir deyişle, doğa sizin yanınızda: Emzirmek kilo vermenize neden olur.

2. Ölçülen Kalori

Süt üretmek için iyi beslenmeniz gerekir. Ancak bu, her şeyin serbest bırakıldığı anlamına gelmez. Emzirme döneminde sadece yaklaşık 300 ekstra kalori tüketmeniz gerekir. Evdeki uzun sürelerin, hormonal değişikliklerin, yeni bir rutine uyum sağlamanın, uykusuz gecelerin ve endişenin sizi mutfağa götürebileceği ortaya çıktı! Bu yüzden dikkatli olun: Kızarmış yiyecekleri, tatlıları, alkolsüz içecekleri, hazır yiyecekleri, yağlı ve işlenmiş yiyecekleri dışarıda bırakın. Meyveler, sebzeler, tahıllar, yağlı tohumlar, tahıllar ve yağsız etler üzerine bahis oynayın. Sağlıklı ve doğal ürünler her zaman sağlık için en iyi seçimlerdir ve formda kalmaya yardımcı olur.

3. Doğum Sonrası Kilo Vermek: Akıllı Değişimler

Şekerleme arzusu elbette harikadır. Bir dondurma kavanozunu veya bütün bir kalıp çikolatayı yemeye kalkmayın. Muz ve avokado gibi tokluk veren ve hatta şeker tüketme isteğini azaltan sağlıklı yiyecekler vardır. Ancak taze meyveler çok heyecan verici değilse günlük menünüze küçük porsiyon kuru üzüm, kayısı, kestane karışımı veya diyet jelatin koymaya çalışın. Buraya tıkladığınızda, bazı iyi değiştirme fikirleri de bulacaksınız.

Doğum Sonrası Kilo Vermek

4. Rutin Yemek

Bebekle evde hayat telaşlıdır, uyku nadirdir ve zamanlar değişir. Ancak hepsinin ortasında, iyi beslenmek için zaman boşlukları bulmanız gerekir. Her üç saatte bir yemek yemenize gerek yoktur, ancak en az üç ana öğünü (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği) rutin olarak yaklaşık aynı anda yemelisiniz. Bu, bir sonraki öğüne kadar acıkmanızı önler ve gün boyunca çok kalorili cazibelere düşmenizi engeller.

5. Hidrasyon

Bolca su içmelisiniz. Günde yaklaşık 2,5 litre tüketin. (ama su olmalı. Alkolsüz içecekler, meyve suları ve kahve olmamalı.) Süt üretimine yardımcı olur ve ayrıca şişliği azaltır, çünkü böbreklerin çalışmasını uyarır ve vücutta tutulan sıvıların atılmasını hızlandırır.

6. Bir Yardım Eli

Kan dolaşımını harekete geçiren ve ayrıca lenfatik drenaj gibi gevşeyen masajlar kullanın. Nazik ve hassas bir şekilde uygulanırsa, doğum hastanesinden gelir gelmez yapılabilir. Teknik, lenfatik sistemi (toksinlerin yok edilmesinden sorumlu) uyarır ve şişliği azaltır. İlk günlerde rahim üzerinde yapılan masajlar kontrendikedir. Diğer bir seçenek ise, daha kuvvetli olan ve sarkıklıkla savaşmaya yardımcı olan indirgeyici masajdır.

7. Etrafta Dolaşın

Doğum uzmanınız serbest bırakır bırakmaz harekete geçin. Normal doğumdan sonra beş gün ile üç hafta arasında ve sezaryen olanlarda dört ile altı hafta arasında hafif fiziksel aktivitelere devam edilebilir. Bebek arabasını iterek yürüyüşe çıkmak iyi bir fikirdir: bu, bebekle kaliteli zaman geçirmenizi sağlar ve forma girmenize de yardımcı olur.