• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne sütünü artırmaya yönelik alternatif yöntemler

  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Anne sütü, bebeklerin beslenmesinde en önemli besin kaynağıdır. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren düşündüğünüz tek şey bebeğinizin beslenmesi ve onu emzirebilmektir. Yine de emzirilemeyen bebeklerin de olabileceğini akıldan çıkarmamak gereklidir.

Unutmamak gerekir ki kimse emzirebildiği için iyi anne ya da sütü gelmediği için kötü anne değildir. Önemli olan elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı bilmektir.

İster preterm (zamanından daha önce) ister term (zamanında) doğum yapan annelere destek olmak çok önemlidir. Anneler çoğunlukla çevrelerinden;
Bebeğini doyurabildiğine emin misin?
Sütün yeterli geliyor mu?
Doğru emziremiyorsun.
… yersen sütün artar…   gibi soru ve cümlelere maruz kalıyorlar. Ancak bu tarz soruların anneyi hem strese soktuğunu hem de annenin kendisini yetersiz hissetmesine neden olabileceğinin farkında olmak gerekiyor. Bu stres ve yetersizlik hissi bebeğe yansıyarak bebeğin huzursuz olmasına aynı zamanda da sütün azalmasına, yetersiz gelmesine neden olabiliyor.

PEKİ ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN ALTERNATİF YÖNTEMLER VAR MIDIR?

SIK EMZİRME/SAĞMA

Annelerin sık sık ve olabildiğince erken dönemde emzirmeye başlamalarının/süt sağmalarının süt üretimini artırdığını bildiren çalışmalar mevcuttur. Erken ve sık emzirmenin prolaktin hormonunu artırdığı için süt salınımını artırıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Sık sık emzirilmesi/süt sağılmasına rağmen ilk birkaç hafta süt hacmi düşük olabilmektedir. Bu nedenle annelerin prolaktin salgısının artması ve anne sütü üretimini artırmak için alternatifyöntemlere odaklanılmıştır.

En erken zamanda bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için memenin elle/pompa ile sağma yöntemlerinin ve emzirme yöntemlerinin öğretilmesi, danışmanlık yapılması gerekmektedir. Bu konu hakkında emzirme danışmanlığı alarak en doğru bilgileri edinebilirsiniz.

KANGURU BAKIMI (TEN TENE TEMAS)

Anne sütünü artırmak için DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü) ve UNICEF tarafından yayınlanan bildiriye göre yenidoğanın doğumunu takiben ilk 30 dakika içinde anne ile ten temasının sağlanması gerektiği vurgulanmıştır.

Ten tene temas yenidoğanın emzirme sırasında annesinin memesine dokunarak doğal bir masaj etkisi yaratarak süt kanallarından süt akışını artırmasını sağlar aynı zamanda anne bebek arasındaki bağı da güçlendirmiş olur.

MASAJ VE KOMPRESYON

Uzun yıllardır deşarj olma ve gevşeme için kullanılan masaj, anne sütünü artıran bir yol olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Emzirmeden veya sütünüzü pompayla çekmeden hemen önce veya emzirme esnasında uygulanan meme masajı üretilen sütün kanallara aktarılmasını kolaylaştırır. Bu da bebeğinizin sütünüzden daha iyi yararlanmasını sağladığı gibi, süt kanallarının tıkanarak memelerinizin aşırı dolgunlaşmasını tesirli bir şekilde önler.

Bebeğinizi emzirmeye başladığınızda, bebeğiniz memeyi alır almaz, sütün kanallarınızdan geçerek bebeğinize ulaşması ne kadar uzun sürerse, bebeğinizin huzursuz olma olasılığı da o kadar artar. İşte meme masajı bu süreyi kısaltır.

  • Emzirmeden Önce Yapılan Meme Masajı

Sütyeninizi çıkardıktan sonra avuç içlerinizle memenizi alttan ve üstten resimde olduğu gibi kavrayın. Ellerinizi meme tabanından başlayarak meme başına doğru yavaş yavaş baskı uygulayarak ilerletin.

Avuç içleri alttan ve üstten memeyi kavramış durumdayken, memenizi hafifçe alta üste birkaç kez hareket ettirin.

Parmak uçlarınızı kullanarak dairesel hareketlerle memenizin çeşitli bölgelerini meme tabanından meme başına doğru masaj yaparak “tarayın”.

  • Emzirme Sırasında Yapılan Meme Masajı

Emzirme sırasında memeye basınç uygulanması süt akımını kolaylaştırır, tıkanmaya eğilim gösteren kanalların tıkanmasını önler, tıkanmış kanalların açılmasına yardımcı olur. 

Özellikle uyuklamaya eğilimli, emmesi “zayıf” bebekler için bu teknik faydalıdır.

Bebeğiniz memeyi uygun bir şekilde aldıktan sonra, bebeğinizin emmeye ara verdiği zamanları iyi gözlemleyin.
Bebeğiniz emmesine ara verdiğinde parmak uçlarınızı kullanarak, memenizin üst dış kadranında -koltuk altıyla komşu olan kısım- yer alan bölgeye masaj yapın. Bu esnada sütünüzün kanallardan bebeğinizin ağız içine dolmasıyla bebeğin tekrar emmeye başladığını fark edebilirsiniz. Bebeğiniz emip, yeniden ara verdiğinde bu kez de memenin diğer bir kadranına (örneğin üst iç, iç alt kadran) aynı işlemi uygulayın.
Böylece her ara vermede memenin tüm kadranlarında yer alan süt kanallarına masaj yapmış olacaksınız.

Bu masajı uygularken ellerinizi meme başınıza fazla yaklaştırmamalısınız, bu bebeğinizin memenizi etkili bir şekilde almasına engel olabilir.

SICAK UYGULAMA

Emzirmeden ya da süt sağmadan hemen önce bebelere uygulanan sıcak kompresler süt akışını artırmaktadır.

Evinizde ısıtılan temiz bir havlu, sıcak suyla ıslatılmış bir bez ya da sıcak duş sıcak uygulama için kullanılabilecek yöntemlerdendir.

YOGA VE GEVŞEME EGZERSİZLERİ

Yoga, annelerin zihnini ve ruhunu rahatlatarak endorfin salınımını ve memeden prolaktin ve oksitosin hormonlarının salınımını uyararak daha fazla anne sütü üretimini sağlar.

MÜZİK TERAPİ

Bilindiği gibi müzik dinlemenin hem anne hem de bebeğin sağlıklı gelişimi açısından büyük faydası vardır.

Uygun müziği dinleme hem anneyi hem de bebeği rahatlatır, anneyi gevşetir, endorfin hormonu salgılanmasını sağlayarak stres ve kaygı düzeylerinde azalmayı sağlar. Bu sayede anne sütü miktarını da olumlu yönde etkiler.

Başka anne sütünü artırmaya yönelik alternatif yöntemler de bulunmaktadır. ,

UNUTMAYIN Kİ; KİMSE EMZİREBİLDİĞİ İÇİN İYİ ANNE YA DA SÜTÜ GELMEDİĞİ İÇİN KÖTÜ ANNE DEĞİLDİR!
SİZ YETER Kİ KENDİNİZE VE BEBEĞİNİZE GÜVENİN…