• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Tanı, Belirti ve Tedavi Yöntemleri

 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Fetüs hala rahim içindeyken göbek kordonu (doğum kordonu da denilmektedir) anneye plasenta yoluyla bağlantı sağlayan uzun, tüpe benzer bir yapıdır. Göbek kordonu, plasentadan oksijenli, besin açısından zengin kanı sağlamasından dolayı fetüsün normal büyümesi ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir. Kordon, karın kaslarının katmanları arasında küçük bir açıklıktan geçer ve bu boşluk normalde doğumdan kısa bir süre sonra kapanmaktadır. Göbek fıtığı, karın kası dokusundaki açıklığın tamamen kaynaşmadığı ve bu bölgedeki bağırsakların ve diğer dokuların kasın bu zayıflamış bölümünden geçmesine izin verdiği zaman ortaya çıkmaktadır.

Bu genellikle göbek deliğinin çevresinde meydana gelmektedir, bu nedenle göbek fıtığının şişmesi karakteristik olarak bu konumda görülür. Umbilikal herniasyon çok yaygın bir durumdur ve bazı kaynaklara göre, 5 bebekten 1’i göbek fıtığı teşhisi ile doğmaktadır.

Bebekte Göbek Fıtığı Belirtileri

Göbek fıtığının en yaygın belirtisi, göbek deliğinin çevresinde görünen belirgin ve karakteristik şişkinliktir. Bu, ebeveynler ve bakıcılar için üzücü olsa da durum genellikle ağrısızdır ve bebeğe rahatsızlık vermemektedir.

Göbek düğmesi bölgesindeki şişlik veya şişkinlik belirtileri, bağırsak hareketi sırasında, bebek ağlarken, gülerken veya gergin olduğunda en belirgin halini almaktadır. Bunun nedeni, bu hareketlerin karın içindeki basıncı arttırması ve bağırsakların ve diğer dokuların karın kasları arasındaki boşluktan çıkması olasılığını arttırmasıdır.

Artmış karın içi basıncının bir göbek fıtığı üzerindeki etkisinin farkında olmak önemlidir, çünkü bebek rahatladığında şişkinlik görünmeyebilir.

Bebeklerde Göbek Gıtığına Sebep olan Etmenler Nelerdir?

Göbek fıtığı, erişkinlerde nadir de olsa, karın kasları, göbek kordonunun geçmesine izin veren aralığın etrafından tam olarak kapanmadığında ortaya çıkabilir. Ancak, bebeklerde çok daha yaygındır.

Kız ve erkekler arasında göbek fıtığı sıklığı açısından anlamlı bir fark yoktur, ancak bazı grupların bu durumu diğerlerinden daha fazla deneyimleme olasılığı vardır. Bu gruplar şunları içerir:

 • Afrikalı-Amerikalı ve İspanyol bebekler
 • Prematüre bebekler
 • Düşük doğum ağırlığı ile doğan bebekler

Bebeklerde Fıtık Olan Göbek Deliğinin Tedavi Edilmesi Gerekiyor mu?

Neyse ki hem ebeveynler hem de bebekler için, göbek fıtığı sorunu büyük oranda “%90 kadar” müdahale edilmesine gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bununla birlikte, durum 5 yaşına kadar çözülmediyse, tedavi edilmesi gerekecektir.

Bebeğin fizik muayenesi sırasında, bir çocuk doktoru veya aile doktoru, göbek fıtığının karın içine geri itilip geçirilemediğini veya yerine sabitlenip sabitlenmediğini kontrol edecektir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı ne Zaman Gereklidir?

Açıkladığımız gibi, göbek fıtığı vakalarının çoğu cerrahi müdahale olmadan kendiliğinden düzelmektedir. Aşağıdakilerden bir veya daha fazlası doğru olmadığı sürece doktorunuzun ameliyat önerme olasılığı yoktur:

 • Fıtık ağrılı ise.
 • Fıtık yerine sabitlenir veya bağırsakların tıkanmasına neden olursa.
 • Fıtık, bir çocuk 2 yaşına geldiğinde büyüklüğünde gözle görülür bir azalma göstermez veya 5 yıl boyunca düzelmez ise acil bir ameliyat gerekebilir

Tipik bir göbek fıtığı ameliyatı, yaklaşık 45 dakika süren basit bir işlemdir. Ameliyat genel bir anestezi altında gerçekleştirilir, bu da çocuğunuzun veya bebeğinizin işlem sırasında olanlardan habersiz olacağı ve herhangi bir acı hissetmeyeceği anlamına gelir. Bununla birlikte, operasyon sonrası iyileşme sürecinde, operasyon alanı çevresinde biraz ağrı hissedilebilir.

Cerrah fıtığın şişkinliğine yakın ciltte küçük bir kesi yapar ve sonra sıkışmış bağırsakları karın boşluğuna geri iter. İşlem karın duvarındaki boşluk kapatılarak tamamlanmaktadır.

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?

Göbek fıtığı olan bir bebeğin ebeveyni veya bakıcısı olarak, öncelikli konularınızdan biri bağırsak dokularının boğulma ihtimaline karşı uyanık olmaktır. Nadir olarak enfeksiyona yol açabilir veya yine nadir durumlarda ölüme yol açabilecek ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Bağırsak dokularının boğulmasını içeren karın hernisi, acil cerrahi müdahale ile tedavi edilmelidir. Dikkatli izlemeyle, uyarı işaretlerini uygun şekilde fark edip yanıt verebilmek için kendinizi en iyi pozisyona getirebilirsiniz. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine özellikle dikkat edin:

 • Fıtık bölgesinde ağrı
 • Hassaslık
 • Fıtıkta şişlik veya renk değişikliği
 • Fıtık dokusunda kolayca baskı yapamama
 • Kusma veya kabızlık

Bebeğin bağırsak sorunlarından mustarip olduğu düşünüldüğünde, derhal doktora bildirilmeli veya doğrudan acil servise başvurulmalıdır.

Göbek fıtığı yeni doğanlarda sık görülen bir durumdur ve tipik olarak 5 yaşına kadar cerrahi müdahale olmadan çözülür. Ancak, çocuğunuzun göbek kısmıyla ilgili endişeleriniz varsa, çocuk doktorunuza veya aile hekiminize ulaşmaktan çekinmeyin.