• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Cilt Bakımı: En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Bebeklerde Cilt Bakımı: En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Bebeklerde cilt bakımı önemli bir konudur. Kışın yetişkinlerin cildinin kuruması kalması doğalsa, soğuk ve kuruluğa henüz tam olarak hazır olmayan bebekleri hayal edin. Sözde cilt bariyeri oluştuğundan, alerjilere ve enfeksiyonlara karşı daha hassastırlar. Bu nedenle daha dikkatli olunmalıdır.

Annelerin ve babaların yılın en soğuk mevsiminde çocuklarıyla vakit geçirmemelerine yardımcı olmak için Amerikan Pediatri Derneği’nin Dermatoloji Bilimsel Bölümü başkanı John McStafney en sık sorulan sorulara yönelik, önemli cevaplar verdi.

1. Bebek Kışın Nasıl Yıkanmalıdır?

İdeal olarak ılık suda olmalı, çok sıcak olmamalı ve birkaç dakika sürmelidir. “Banyo yapmak için en iyi zaman, öğleden sonra, çocuk uyumadan önceki zamandır. Bu, sakinleşmeye ve uykuyu uyandırmaya yardımcı olur”, ifadesini kullanıyor.

Cilt bariyerini koruduğu ve kurumasını önlediği için, cildin pH’ına eşit bir pH’a sahip sıvı çocuk sabunlarını tercih edin. “Çocuklar için uygun olmayan ürünlerin alerji yapma riski daha yüksektir. Özellikle kalıp sabunları”diye açıklıyor McStafney.

Ve süngerler gerekli mi? Bakteri biriktirdikçe, doktor sadece zaten yeterli olan sabunu önerirler. Ayrıca yumuşak havluları tercih etmeli ve odayı sıcak tutmalısınız.

2. Her Gün Yıkanmaları Gerekiyor Mu?

Daha sıcak mevsimlerde ideal olan bu hijyeni günlük olarak ter birikmesinden dolayı yapmaktır. Soğuk günlerde sadece genital bölge gibi en kritik bölgeleri temizleyebilirsiniz. Yine de McStafney, sudan ve sabundan çok fazla zaman geçirmenin kötü olduğu konusunda uyarıyor. “Her gün banyo yapmak bebeğe zarar vermez” diyor.

3. Bebeğe Nemlendirici Kremler Uygulamalı Mıyız?

Sadece cildi doğal olarak kuru olan küçükler için endikedir. Bu gibi durumlarda çocuklara ve yenidoğanlara yönelik olanları kullanın. “Yetişkinler için nemlendiriciler genellikle bebeğin cildini tahriş edebilecek parfümler içerir” diye açıklıyor doktor.

Bebeklerde Cilt Bakımı: En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

4. Vücut Yağları Uygulanabilir Mi?

Kullanıma, özellikle küçük olanlarda masaj için izin verilir. Bununla birlikte, aynı uyarı ile: yalnızca çocuklar için uygun malzemeler kullanın.

5. Vücudun Herhangi Bir Bölgesi Daha Fazla Hidrasyona İhtiyaç Duyar Mı?

Teorik olarak, herhangi bir bölge kuruyabilir. Bununla birlikte, yüz gibi daha fazla maruz kalan alanlar kolayca kurur. Orada gerektiğinde nemlendirici kremler uygulama meselesi var.

6. Bebeğin Ağzı Da Kuruyor Mu?

Bazen evet. Bu nedenle dudak çubukları kullanılabilir. McStafney, “Pişik kremleri ve merhemleri dudaklarda kullanılabilir” diyor. Durumun bu olup olmadığını görmek için bir profesyonelle konuşmanız yeterli.

7. Kendisine İyi Bakılmadığında Cildi Hangi İşaretleri Veriyor?

Genelde daha kırmızımsı, soyulma ve kaşıntılı alanlar gösterecektir. “Sağlam cilt güzel ve pürüzsüz bir görünüme sahip. Bu durum ortaya çıktığında çocuk doktoruna gitme vakti gelmiştir ”diye uyarıyor McStafney.

8. Kışın En Sık Görülen Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Dermatit, özellikle atopik dermatit. Bu kronik hastalık çok erken ortaya çıkar (2 aylık dönemden sonra) ve çocuklarda sık görülür.

Kısacası yüzde ve kol veya bacak kıvrımlarında zaman zaman kaşınan ve ortaya çıkan kırmızımsı lezyonlara neden olur. Daha kuru bir cilt bariyerine sahip oldukları için, hastaların günlük nemlendirme ve özel kremler gibi özel bakıma ihtiyacı vardır. Uzman, “Atopik dermatitin ne bulaşıcı ne de bulaşıcı olmadığını açıklamak önemlidir” diye vurguluyor.

9. Herhangi Bir Kontrendike Giysi Kumaşı Var Mı?

Hassas cilde sahip çocuklar sentetik elyaf veya yünden yapılmış parçalardan kaçınmalıdır çünkü bu kumaşlar özellikle atopik dermatite yatkın kişilerde alerjileri tetikler. Pamuklu giysileri tercih edin.

10. Bebek Bezi Döküntüsü Kışın Özel Bakım Gerektirir Mi?

Hayır, tüm yıl boyunca aynı. “Bebek bezi sık sık değiştiriliyorsa ve temizlik nazikse, bebek bezi döküntüsü daha az yoğun olarak ortaya çıkacaktır. Bebeklerde cilt bakımı için belirli merhemler kullanmak da onlardan kaçınmaya yardımcı oluyor” diyor McStafney.