• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Bahar Alerjileri: Nasıl Önlenir, Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde bahar alerjileri
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Bebeklerde bahar alerjileri üzerine düşülmesi gereken bir konudur. Pek çok ebeveyn için baharın başlangıcı sadece güzel havayla değil, aynı zamanda doktor muayenehanelerine ve eczanelere yapılan sayısız ziyaret ile de eş anlamlıdır.

Nedeni: çocuklarının bahar alerjileridir. Bu alerjilerden giderek daha fazla çocuk ve bebek muzdariptir. Onları tedavi etmenin en iyi yolu, her bir vakayla hangi alerjenin ilişkili olduğunu ve alerji için hem önleyici hem de  gerekirse kurtarıcı en iyi tedavi veya çare olduğunu tespit eden bir pediatrik alerji uzmanına danışmaktır.

Bahar Alerjisi Nedir?

Genel olarak alerji, vücut tarafından ister yutulsun, ister solunsun, deriden emilir veya enjekte edilir olsun, harici maddelere karşı üretilen bir savunma reaksiyonudur. Vücut bu yabancı maddeleri algıladığında yaptığı şey onları etkisiz hale getirmeye çalışmak ve genellikle bizim algılamadığımız bir süreçtir.

Ancak alerjisi olan kişilerde olan şey, vücutlarının aşırı tepki vermesi ve bu dış etkenleri vücuda zararlı bir şekilde etkisiz hale getirmeye çalışmasıdır, bu da alerji semptomlarına neden olur. Bahar alerjisi durumunda, çimen, selvi, muz, zeytin ağacı gibi farklı bitki ve ağaçların üretebileceği polenlere tepkidir.

 Neden Çocuklarda Bahar Alerjisi Yaygındır?

Uluslararası saygın kuruluşlara göre, iklim değişikliği, giderek genç yaştaki çocuklarda polen alerjisi vakalarını artırmıştır. Bunun nedeni, ortalama sıcaklıkların yükselmesi, dolayısıyla tozlaşma mevsiminin uzaması ve yoğunlaşmasıdır. Şehirleşme, araba emisyonları ve yaşam tarzı da ağırlaştırıcı faktörlerdir. 13 ila 14 yaş arasındaki beş çocuktan biri bahar alerjisinden muzdariptir, ancak 3 yaş gibi küçük çocuklarda artan sayıda alerji bulunur.

Bebeklerde Bahar Alerjileri

Çocukluk Çağı Bahar Alerjilerinden En Çok Hangi Aylar Etkilenir?

Birkaç yıl öncesine kadar, iklim değişikliği nedeniyle Mart ayının sonundan Haziran ayının sonuna kadar yalnızca bahar ayları olmasına rağmen, uzmanlar, Şubat ayından Haziran ayına kadar çocukluktaki alerjileri önlemek veya azaltmak için aşırı önlemler alınmasını tavsiye ediyor.

Bahar Alerjilerinin Belirtileri Nelerdir?

Ebeveynler nazal, oküler veya faringeal kaşınmanın yanı sıra yırtılma, hapşırma, burun akıntısı veya tıkanıklığı ve ayrıca bronşiyal tıkanıklığın farkında olmalıdır. Genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılırlar, bu nedenle tüm semptomlara dikkat etmeli ve çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Çocuklarda Bahar Alerjisi Semptomları İçin Tedaviler Nelerdir?

Önleyici ve koruyucu: çocuklarda ve bebeklerde bahar hastalıkların tedavileri iki türü vardır. Alerji ve buna neden olan spesifik alerjen tespit edildikten sonra, mümkün olan en kısa sürede önleyici tedavilere başlamak önemlidir. Pediatrik alerji uzmanı prosedürü belirleyecektir. Bazı durumlarda kortikosteroidler ilkbaharın başından sonuna kadar reçete edilir. Diğerlerinde, alerji aşısı olarak da bilinir (alerjen immünoterapisi veya hiposensitizasyon olarak da adlandırılır). Çocuğa alerjiye neden olan alerjen ekstraktının artan miktarda aşı yoluyla verilmesinden oluşur, böylece alerjiye maruz kaldığında reaksiyonu doğal bir şekilde daha az olur. 6-12 ay arasında etkileri fark edilmeye başlanır ve 2-3 yılda maksimuma ulaşır.

Çocukluk Çağı Bahar Alerjisi Belirtilerini Önlemenin Diğer Yolları

Polen havadadır, bu yüzden onu uzakta tutmak oldukça zordur. Bununla birlikte, çocuğun alerjiye maruz kalmasını azaltmanın birkaç yolu vardır:

Mart ve Haziran ayları arasında kırsal alanlar, parklar veya bahçeler gibi çok fazla bitki örtüsüne sahip alanlardan kaçının ve bu zamanda tatillerde sahil destinasyonları olmayı seçin.

Kilimler, battaniyeler gibi polenleri hapseden dokulardan kaçının ve/veya onları tıpkı çocuk giysileri gibi çok sık yıkayın.

Çok güneşli, kuru ve rüzgarlı günlerde açık hava etkinliklerinden mümkün olduğunca kaçının

Arabayla seyahat ederken, bunu pencereler açıkken yapın ve polen filtrelerinin düzenli olarak değiştirildiğinden veya temizlendiğinden emin olun.

Her zaman yanınızda bronkodilatörler veya antihistaminikler taşıyın (çocuğunuzun sırt çantasında ve çantanızda)

Alerjisi olan çocuğun odasının pencerelerini mümkün olduğu kadar kapalı tutun ve perde veya cibinlik ile koruyun.