• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler Nasıl Giydirilmelidir: Bebeklerde Kıyafet Seçimi İpuçları

Bebekler Nasıl Giydirilmelidir
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Bebekler nasıl giydirilmelidir sorusu, her yeni ebeveynin mutlaka sorduğu sorular arasındadır. Yeni doğan bebeğinizi giydirmek, adanmışlık, incelik ve sabır gerektiren bir görevdir. İlk başta küçüğün hareketlerine ve ihtiyaçlarına uyum sağlamak zor olacaktır, bu yüzden bunu sakin bir şekilde ve adım adım yapmak çok önemlidir.

Bebeğinize şefkat göstermek ve rahatlatıcı bir masaj yapmak için zaman ayırabileceğiniz bu anın özel hale gelmesi önemlidir. Bebekdostu.com olarak, bebeğiniz için uygun kıyafetleri seçmeniz ve kıyafet değişimini ikisi arasında özel bir bağlantı haline getirmeniz için size bazı ipuçları ve uygulamalar vermek istiyoruz.

Bebekler Nasıl Giydirilmelidir?

Çoğu bebek kıyafetsiz olmaktan hoşlandığı için küçük olanı giydirme zamanı biraz zor olabilir, çünkü bu onlara güvensizlik duygusu vererek ağlamalarına neden olur. Bu anın bebeğiniz için can sıkıcı ve rahatsız edici olmaması için, bazı uygulamaları ve tavsiyeleri dikkate almanız önemlidir.

1- Küçük olan giyinirken güvenli bir yerde, sert ama sert veya soğuk olmamalı, yüzü yukarı bakacak şekilde yatmalıdır. Evde değilseniz yatağınızı veya rahat bir alt değiştirme masasını kullanabilirsiniz.

2- Zamanla alacağınız kıyafetleri düzenleyin ve seçin, böylece onu değiştirdiğinizde her şeye yakın olursunuz ve an hızlı olur. Hız önemlidir çünkü küçüğü yalnız bırakamayız veya üşütmesine izin veremeyiz.

3- Sabır ve incelikle giydirmek esastır. Kıyafetleri giyerken ani hareketler yapmayın. İlk başta biraz daha zor olacak, ancak yakında bebeğiniz için en güvenli ve en rahat yolları bulacaksınız.

4- Bebekleri en çok rahatsız eden şeylerden biri yüzlerinin örtülmesidir. Bu nedenle giysilerin başın üzerine giyilmesi veya çıkarılması gerektiğinde, yakayı iyice germek ve bir eliyle başını tutarken diğer eliyle koymak daha iyidir. 

5- Tulumdaki düğme veya broşları atlamaktan kaçınmak için, giysinin iyi yerleştirildiğinden ve rahat olduğundan emin olmak için her zaman en iyisi basılı tutmaya başlamaktır. Bir diğer önemli detay da değiştireceğiniz yerin ortam sıcaklığını kontrol etmektir, ideal olarak 24 derece civarıdır. Yeni doğan bebekler vücut sıcaklıklarını düzgün bir şekilde ayarlamazlar, bu nedenle ısı kaybetmek ve hastalanmak riskine sahiptirler Dolayısıyla oda sıcaklığına dikkat etmek önemlidir.

Bebekler Nasıl Giydirilmelidir: Bebeklerde Kıyafet Seçimi İpuçları

Kıyafetler Nasıl Olmalı?

Hafif ve gevşek, bebeğin kolayca hareket etmesini ve sıkışık hissetmemesini sağlar.

Tahriş ve alerjiden kaçınmak için pamuk parçaları ve doğal lifler olması çok önemlidir.

Kurdeleli veya kemerli giysilerden kaçınılması tercih edilir.

Başın üzerinden geçerken sorun çıkmaması için daima önden açılan veya geniş omuzlu parçaları tercih edin.

Alerjiye ve cilt tahrişine neden olabileceğinden, çocukların giysilerini yıkamak için uygun sabun ve yumuşatıcılar hakkında danışmak ve tavsiye almak çok önemlidir.

Bebek yeni doğmuşsa ayaklı parçaları seçmek ve tişörtler yerine bedenleri tercih etmek daha iyidir.

Ayrıca parçaların üzerindeki tüm etiketlerin kesilmesi ve kullanmadan önce yıkanması önemlidir.

Doğru kıyafetleri seçmek ve bunların yavru köpeğiniz için en iyisi olduğundan emin olmak ilk başta zor bir görev olacak, ancak zamanla uzmanlaşacağınız bir iş olacaktır.

Yaşamın ilk yılında bebeğin ağırlığını üç katına çıkarması muhtemeldir ve bu da gardırobun yaklaşık üç ayda bir yenilenmesini gerekli kılar.

Bunun yanı sıra kilo ve boydaki en büyük artış üçüncü ve altıncı aylar arasında gerçekleşir. Bu süre zarfında, kıyafet boyutları biyotipe bağlı olarak değişebilir. Bazı çocuklar eşyalarını diğerlerinden daha kolay kaybedebilir. Bu nedenle ideal olan, örneğin pantolonlar, iki parçalı takımlar ve elbiseler gibi çok yönlü parçalara yatırım yapmaktır.

Dokuzuncu ay ile yaşamın ilk yılı arasında büyüme hızı yavaşlamaya başlar ve giysiler daha uzun süre dayanır. Bir bebeğin giysilerini günde birkaç kez değiştirmek gerektiğinden, ideal olan, her bir giysi türünün 3 aylık her aşama için karşılık gelen boyutlarda 5 ila 7 birim mevcut olmasıdır.