• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler İçin Oyunlar: Zihinsel Gelişimi Destekleyen Oyunlar

Bebekler İçin Oyunlar
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Bebekler için oyunlar ile ister müzik, hikaye, sevgi veya oyun yoluyla olsun, küçük olanla etkileşimde bulunmak, aranızdaki sevgi bağını güçlendirmenin yanı sıra daha dolgun ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi için elverişli ortam oluşturur.

Bebekler birer tohumdur. Toprağı potansiyelini geliştirmek için hazırlamak siz ebeveynlerin görevidir. Bununla birlikte, küçük çocuklarla oynarken, ebeveynler neyi ve nasıl yapacakları konusunda şüphe duyabilir. Bu yüzden burada bebeğinizle yapabileceğiniz çok sayıda oyun fikrini bir araya getirdik.

Bebekler İçin Oyunlar

Bebek İçin Oyunlar

1. Yüz Buruşturma

Bebekler yüzleri ve ifadeleri izlemeyi severler. Elbette küçüğünüz ağzınızı, gözlerinizi ve ellerinizi farklı hareketlerde görmeyi çok sevecek. Gülmek gibi büyük tepkiler göstermese bile izleyerek eğlenecektir.

2. Sesle Oynamak

Bazen sesinizle oynayın, sesleri kalınlaştırın ve zayıflatın, daha hızlı veya daha yavaş konuşun ve hayvan seslerini taklit edin.

3. Döndürün, Zıplayın Ve Dans Edin

Bebeği kucağınızda tutarak yuvarlanabilir, dans edebilir, zıplayabilir ve vücudu sallayabilirsiniz. Bunu farklı şarkılar dinleyerek, daha yavaş ve daha hızlı hareketler yaparak yapın. Küçük çocuğunuz bu hareketlerin sağladığı hisleri sevecek. Sadece bebeğin omurgasını ve boynunu her zaman kollarınızda destekli bırakmaya dikkat edin.

4. Saklambaç

Yüzünüzü ellerinizle veya bir bezle gizleyin ve küçük olanın tadını çıkarın. Bebek sinirlenmezse, bebeğin yüzünü gizleme oynayabilirsiniz. Çocuğunuz eğlenmeye ek olarak, bir şey kaybolduğunda bunun artık var olduğu anlamına gelmediğini de öğrenecektir.

5. Parmakla Oynama

Başka bir geleneksel ve çok basit oyun: parmaklarınızla karıncalanma gibi davranın ve bebeğin vücudunda “yürüyün”. Kıkırdamalar garantilidir!

6. Flaşör

Gözlerinizi kırpın, farklı hızlarda kapatıp açın. Bebekler hareketleri izlemeyi severler ve zamanla taklit etmeye çalışırlar.

7. Yuvarla

Bebeğin yanına yatağa veya bir yorganın içine uzanın ve vücudunu yuvarlayarak veya yüzü aşağı bakacak şekilde hareket etmesini teşvik edin. Yatağı, sanki trambolindeymişsiniz gibi vücudunuzun zıplaması için sıkın.

8. Kukla Tiyatrosu

Onunla konuşmak, şarkı söylemek ve etkileşim kurmak için kuklaları ve hatta çocuğun oyuncaklarını kullanın. Bebekler, oyuncakların canlanmasını izlerken eğlenirler.

9. Taklit

Taklit, etkileşim kurmanın başka bir eğlenceli yoludur. Bebek, ebeveynlerin farklı hareket ettiğini görmeyi komik bulacaktır.

10. Hikayeler

Hikayeler küçüğünüze anlatırken farklı yüzler ve sesler yaratın. Büyük ve güzel resimlere sahip çocuk kitaplarına göz atmak, okuma alışkanlığını uyandırmanın ve aranızdaki bağı güçlendirmenin yanı sıra sizi eğlendirecektir. Uyku vakti hikayeleri okumak, bebeğinizle aranızdaki bağı artırır

11. Bebekler İçin Oyunlar: Kulübeler Ve Tüneller

Emeklemeyi öğrendiğinde bebek evi keşfetmeye başlayacak ve mobilyalar oyuncak haline gelecektir. Altından girip geçmeniz için kabinler ve tüneller kurarak oyuna katılın. Çarşaflar, örtüler, sandalyeler ve kanepeler yardımcı olacaktır!

12. Oyuncak Avı

Bu, eğlenceli olmanın yanı sıra, küçüğün bacak kaslarını güçlendirmeye yardımcı olan bir oyundur. Bebeği kanepenin bir ucuna oturtun ve oyuncağı diğer ucunda tutun, böylece onu almaya çalışsın. Bebek yerde ise kanepeye tırmanarak size ve oyuncağa ulaşmaya çalışacaktır.

13. Engeller

Yorganın üzerine yastıkları ve yastıkları yerleştirin ve nesnelerin sağladığı yükseklik ve engelleri keşfederek bebeğinizin ileri geri dönmesine izin verin. Bunu yatakta değil yerde yapmayı tercih edin, böylece bebeğin düşmesinden endişe etmeden daha rahat oynayabilirsiniz.

14. Testere, Testere, Kereste Fabrikası.

Ailenizin çocukken sizlerle oynadığı oyunları unutmayın. “Testere, testere, kereste fabrikası …” hatırlıyor musunuz? Özellikle bu, hareketler ve şarkı nedeniyle miniklerin favorilerinden biri!

15. Sabun Köpüğü

Çocuklar sabun köpüklerinden etkilenir, bu yüzden onlarla oynamanın harika bir yoludur. Topları çocuğunuzun yanına yapın, böylece onları almak için hareket edebilsin.