• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler İçin Oyunlar ve Eğlence Aktivitesi Önerileri

Bebekler İçin Oyunlar
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Bebekler için oyunlar, eğlenceli olmalarının yanı sıra, bebeklerin fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimini sağlamaya da yardımcı olmaktadırlar. Anne ve babaların bebekleri ile evde yapabileceği pek çok aktivite ve oyun bulunmaktadır. Bu oyunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

1 – Bebek İçin Oyun Parkı Oluşturmak

Bebekler için güvenli bir oyun alanı oluşturmak, onların hem eğlenmesini, hem de gelişimini sağlamaktadır. Her gün bu oyun parkına farklı oyuncakların ve unsurların eklenmesi ile bu oyunlar hem ebeveynler, hem de bebek için daha zevkli bir hale gelecektir.

2 – Bebeklerin Evi Keşfetmesini Sağlamak

Henüz yürüyemeyen bebekleri için en güzel aktivitelerden biri olan, bebeklerin evi keşfetmesini sağlamak, aynı zamanda bebeğin eğlenebileceği en güzel oyunlardan biri olmaktadır. Yürüyemeyen bebekler için özel olarak tasarlanmış olan bebek yürüteç ve ilk adım arabalarıyla, bebeklerin yürüme becerileri de daha çabuk gelişebilmektedir. Bu bebek yürüteçlerinin aynı zamanda bazı modelleri açık havada kullanılmaya da müsait olmakta, böylelikle bebek ile dışarıdaki alanlarda da eğlenceli ve keyifli zamanlar geçirilebilmektedir.

3. Bebeklere Egzersiz Yaptırmak

Bebeklere çok ufak yaşlardan itibaren, yaşlarına uygun olarak bir takım egzersizleri yaptırmak, hem bebeklerin sağlıklı olmasında, hem de fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişimleri üzerinde çok olumlu etkilere sahip bulunmaktadır. Bebeklere egzersiz yaptırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Öncelikle bebeğin sevdiği oyuncuklar evin güvenli olan köşelerine konarak, bebeklerin emekleyerek onlara erişmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca bebekleri sırtüstü yatırmak, bacaklarını tutmak, karnına getirmek ve tekrar germek gibi jimnastik egzersizleri yapılabilmektedir. Bu hareketlerin yapılması bebeğin vücudunu rahatlatmakta, geliştirmekte ve bebeklerde oluşan krampların geçmesinde faydalı olmaktadır.

Bebekler İçin Oyunlar

4 – Bebeklere Müzik Dinletmek

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, bebeklerin müziği henüz anne karnında iken anladıkları ve böylelikle büyüdüğü zamanlarda müziği sevdikleri ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bebeklere müzik dinletmek onlar için eğlenceli, aynı zamanda faydalı bir aktivite olmaktadır. Bebekler için müzikli oyuncuklar alınabileceği gibi, Youtube ve Spotify gibi benzeri siteler vasıtasıyla da hoşlanacakları müzikleri dinletmek mümkün olmaktadır. Ayrıca Youtube ve Spotify sitelerinde, bebek müziklerinden oluşturulmuş pek çok oynatma listesi de bulunmaktadır.

5 – Bebek Bulmacaları

Bebekler için oyunlar içerisinde en yararlı aktivitelerden biri de bebek bulmacaları olmaktadır. Bebek bulmacaları, bebekler için eğlenceli olmalarının yanı sıra, onların görme, dokunma, koordinasyon ve konsantre olma becerilerini de geliştirmektedir.

6 – Bebeklerle Top Oynamak

Evde oynanabilecek en eğlenceli oyunlardan biri olan top oyunları, bebeklerin en çok hoşuna giden aktivitelerden biri olmaktadır. Yumuşak ve hafif olmak üzere, bebeklerin herhangi bir zarar görmeyeceği toplarla hem ebeveynler ve kardeşler, hem de bebekler çok keyifli zamanlar geçirebilmektedir. Aynı zamanda aile ile beraber yapılan bu aktiviteler sayesinde, bebekler ilk aylarından itibaren aile kavramı anlamaya başlamaktadırlar.

7 – Bebeklerle Banyo Oyunları

Bebekler için oyunlar arasında, banyo oyunları en güzel ve eğlenceli aktivitelerden biri olmaktadır. Bebeklerin de çok sevdiği banyo yaparken oynanan bu oyunlarda klasik lastik ördekler, şelaleler, jetler, tekneler ve denizaltılar gibi bebekler için tasarlanmış banyo oyuncakları kullanılabilmektedir. Ayrıca bebeklerin gözlerini yakmayan bebek şampuanı ile yapılan köpüklerle oynanan oyunlarda bebeklere her zaman çok eğlenceli gelmektedir.

8 – Bebeklere Masal Okumak

Bebeklerin hayal güçlerinin gelişmesi için çok olumlu etkilere sahip olan bebeklere masal okumak, aynı zamanda yeni doğan bebekler için tasarlanmış olan doku ve ses içeren kitaplarla onların görme, dokunma ve işitme duyularının daha çabuk gelişmesini de sağlamaktadır. Yeni doğan bebeklerde 6. aydan itibaren masal okunabilmektedir.