• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebek Odası Dekorasyonu: Bebek Odalarının Olmazsa Olmazları

Bebek Odası Dekorasyonu: Bebek Odalarının Olmazsa Olmazları
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Bebek odası dekorasyonu en heyecan verici aşamalardan bir tanesidir. Bebeğin gelişine yönelik hazırlıkların belki de en önemlisidir. Her şeyden önce, ebeveynlerin kendilerini düzenlemeleri ve bebekleri için, özellikle de ilk aylarda kullanacakları için gerekli ürünleri içeren bir ‘bebek’ listesi oluşturmaları gerekir.

Retro, minimalist, eğlenceli, zarif veya renkli. Ufaklığın odası için olası süslemelerin listesi çok büyük ve şık. Bol yaratıcılık ve ilhamla, evin burasını güzel ve aynı zamanda rahat ve konforlu hale getirmek mümkün.

Bebek Odası Renkleri Ve Mobilyaları

Bebek odası dekorasyonu ele alınırken tüm ebeveynleri çevreleyen ilk soru, duvarların renginden mobilya seçimine ve ihtiyaç duyulan küçük eşyalara kadar bebek odasının dekorasyonunun ne olacağıdır.

İç mimarlara göre tavsiye, şifonyer, dolap ve koltuk gibi duvarlarda ve mobilyalarda nötr renkler ve pastel renkler seçmektir. Daha canlı ve cesur renklerin seçimi, süslemeler ve süslemeler için olmalıdır.

Bir bebek odası oluşturması gereken ana mobilya parçaları dolaplar, şifonyerlerdir. Bu isteğe bağlıdır, ancak çeyizde eşya depolamak için başka bir yer olabilir ve kollar ve beşik, koltuk – alt değiştirme masası için bir destek görevi görür. Annenin kendini rahat hissedebileceği ve rahatlayabileceği doğru yükseklik.

Bebek Odası Dekorasyonu: Bebek Odalarının Olmazsa Olmazları

Şunu belirtmekte fayda var: Şifonyer odada isteğe bağlı bir öğe olsa da, değiştiriciye destek olarak temel bir işlevselliğe sahip olur. Odada bu mobilya yoksa, ebeveynler bebeklerinin altını yatakta da değiştirebilir, ancak bu, omurgada ağrıya ve hatta yaralanmaya neden olabilir.

Mimarlar ayrıca bebek odasında, çocuğun yaratıcılığını ve gelişimini teşvik edebilecek eğlenceli bir temaya sahip duvar kağıtları veya çıkartmalar önerir. Bir ipucu, odanın duvarlarından birini seçmek ve yaratıcı olmaya cesaret etmektir. Eğlenceli kaplamayı diğer duvarlara uygulama arzusu veya isteği varsa, seçimin duvar yüksekliğinin üçte ikisine eşit bir yükseklikte yapılması önerilmektedir. Pürüzsüz ve baskılı yüzeylerin bu çeşitliliği, kompozisyonda daha fazla denge oluşturur.

Bir diğer ipucu ise, duvar kağıtları ve çıkartmalarla aynı amaca sahip, çocukların dikkatini çeken ve gelişimine yardımcı olan eğlenceli tasarımlarla odaya resimler koymaktır.

İç mimarlar; mekanın kimliğini pekiştirmek için ebeveynlerin temalarla oynayabileceğini ve onu kaplamalar, döşemelik baskılar, yatak örtüleri ve dekoratif objeler gibi farklı şekillerde kullanabileceklerini belirtiyorlar.

Bebek odası için bir başka ilginç mobilya da dadı yatağıdır. Bu öğe gerekli değildir, ancak çok kullanışlı hale gelebilmektedir. Ebeveynler çocuk bakıcısına sahip olmamayı seçmemiş olsa bile, genellikle birisi bebekle yatar, özellikle de bebek yeni doğmuşken.

Bebek Odası Dekorasyonu ve Aydınlatma

Yeni doğan bebeklerin, çok hassas gözleri vardır, aydınlatma yatak tasarımında en önemli sorunlardan biridir. İyi yapılmış aydınlatma herhangi bir alanı dönüştürebilir. Doğrudan aydınlatma, tüm ortamı kapsadığı için önemlidir. Genellikle odanın ortasında bulunur. Bu sabit aydınlatma, ışığın yoğunluğunu kontrol etmek ve gece ve hatta emzirme anları için daha çok yönlü ve rahat hale getirmek için kısıcıyı alabilir ve almalıdır.

En büyük özen, dekorasyonumuzu zenginleştirebileceğimiz dolaylı aydınlatma tanımında yatmaktadır. Nişlere, raflara, kitaplıklara ve dolaplara yönelik ışıklar her zaman açıktır. Elbette ışığın odağına dikkat etmek önemlidir, böylece beşik ve alt değiştirme masası gibi bebeğin kullanım alanlarına yönlendirilmemiş olur. Emzirme koltuğunun yanında bir lamba da iyi bir alternatiftir.

Led aydınlatmayı tercih etmenin önemini vurgulamak asla abartı olmayacaktır. Led satın alırken 3.000k olan modeller tavsiye edilmektedir. Çünkü bunlar sarımsı ışıklar olup ortama sıcaklık ve konfor sağlar. Beyaz ışıklar kesinlikle tavsiye edilmez. Senografik açıdan, ledleri her tasarıma göre değişen nişlerin, rafların ve diğer eşyaların altına da uygulayabilirsiniz.

ETİKETLERETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.