• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebek bezi değiştirilirken nelere dikkat edilir?

 • facebook paylaş
 • twitter paylaş
 • linkedin paylaş
 • tumblr paylaş
 • yorumlar

Bebeklerde en sık görülen sağlık sorunlarından birisi pişiktir. Pişik, genelde altı zamanında değiştirilmeyen bebeklerde görülür. Pişiğin görülmesinde bir neden de bebeğin altının gelişigüzel özensiz bir şekilde değiştirilmesidir. Bebek altını usulüne göre değiştirmezseniz bebeğinizde pişik görülmesi muhtemeldir. Bu yüzden bebeğin altını mutlaka usulüne uygun biçimde değiştirmelisiniz. Bu yazı dizimizde sizlere bebek altı nasıl değiştirilir, bebek altı değiştirirken dikkat edilmesi gereken hususları anlatacağız.

4 adımda bebek bezi değiştirme

Bebek altı değiştirilirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 1. Bebek bezi olarak tek kullanımlık bez kullanın. Emicilik oranı yüksek ve ıslaklığı hissettirmeyen hazır bez, bebeklerde pişik oluşumunu önler.
 2. Bebeğin altının temiz ve kuru olmasın özen gösterin. Bunu sağlamak için 3 saat aralıklarla bebeğin altını düzenli olarak kontrol edin.  Bebek, kaka yaptığında bebeğin altını çok geciktirmeden temizleyin. Dışkı uzun süre cilde temas ederse ciltte pişiğe neden olur.
 3. Bebeği beslemeden önce altını kontrol edin. Bebeğin altının kirli olması beslenmesini olumsuz etkiler. Altı kirli olan bebek emmek istemez.
 4. Bebeğin altını silerken ıslak mendil ya da ıslak havlu kullanın. Islak mendilin alkol ve paraben içermemesine dikkat edin.
 5. Bebeğinizin altını rahat değiştirmek için bebeğe uygun minder ve alt değiştirme örtüsü kullanın.  Bebeğin altını açtığınızda bebeğiniz kaka ve idrar yapmak isteyecektir. 
 6. Bebeğin altını değiştirdikten sonra mutlaka pişik önleyici krem kullanın.
 7. Alt değiştirmeden önce bütün malzemeleri hazırlayın.
 8. Alt değiştirmeden önce ellerinizi bol sabunlu su ile yıkayın.
 9. Bebeğin altını değiştireceğiniz yer bebek için güvenli olmalıdır. Yüksek yataklar bebek için tehlike taşır.
 10. Bebeğin altını değiştirdiğiniz ortamda hava akımı ve esintinin olmamasına özen gösterin. Hava akımı ve esinti bebeğin üşüyüp hasta olmasına neden olur.
 11. Bebek bezi çıkarıldıktan sonra bebeğin iki bacağını iyice kavrayıp bebeğin alt bezi yukarıdan aşağıya doğru kaydırın. 
 12. Bebeğin altını her zaman önden arkaya doğru temizleyin. Bebek uyurken bebeğin altı, yukardan aşağıya doğru temizlenir.
 13. Erkek bebeklerde ilk önce anüs ve çevresini temizleyin. Bebeğin pipisi çekilmeden yavaşça kaldırılıp pipinin alt bölümünü temizleyin.