• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebek Banyosu: Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek Banyosu: Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?
  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Bebek banyosu hoş bir zaman olabilir, ancak birçok anne-baba bu uygulamayı özellikle ilk günlerde, incinme korkusu ya da doğru şekilde yapmama korkusu nedeniyle yapma konusunda güvensiz hisseder.

Yeterli sıcaklıkta bir yerde yapmak, bebeğin boyuna göre küvet kullanmak, bebekler için uygun ürünler kullanmak, onu besledikten hemen sonra banyo yapmamak gibi bazı bakımlar çok önemlidir. Yine de bebeği kaç kez yıkayacağına karar vermek ebeveynlere kalmıştır ancak her gün olması gerekli değildir ve gün aşırı olması yeterlidir çünkü fazla su ve kullanılan ürünler tahriş gibi cilt problemleri yaratabilir.  Ayrıca alerjileri de unutmamak gerekir.

Yıkanmaya başlamadan önce 22ºC ile 25ºC arasında sıcaklıkta bir yer seçmek, kullanılacak ürünleri toplamak, havlu, bebek bezi ve hazır giysilerin yanı sıra küvette 36ºC ile su arasında bırakılması önemlidir. Bebek o sırada çok fazla ısı kaybettiği için banyo 10 dakikadan fazla sürmemelidir.

Bebek Banyosu

Bebek Banyosu Nasıl Hazırlanır?

Bebeğin ısı kaybetmemesi için yer ve malzeme banyodan önce hazırlanmalıdır ve ayrıca çocuğun banyo sırasında suda yalnız kalmasını önlemeye yardımcı olur. Banyoyu hazırlamak için yapmanız gerekenler:

  • Sıcaklığı 22 ºC ila 25 ºC arasında tutun;
  • Banyo ürünlerini toplayın, bunlar gerekli değildir, ancak kullanmayı tercih ederseniz, nötr pH’lı bebekler için uygun, yumuşak ve parfümsüz olmalı ve bebeğin sadece en kirli kısımlarında kullanılmalıdır. 6 aydan önce vücudu yıkamak için kullanılan aynı ürün şampuana ihtiyaç duymadan saçı yıkamak için kullanılabilir;

1. Bebeğin Yüzünü Temizleyin

Bebek hala giyinmiş haldeyken, vücuttan ısı kaybetmemek için yüzün yanı sıra kulakların ve boyun kıvrımlarının etrafını temizlemelisiniz; bu, pamuklu bir top veya ılık suyla ıslatılmış bir bezle yapılabilir.

Bebeğin kulağını delme riski olduğundan, pamuklu çubuklar asla kulakları temizlemek için kullanılmamalıdır. Ek olarak, bebeğin burun deliklerini temizlemek için salinle nemlendirilmiş bir gazlı bez kullanılabilir, bu da nefes almasına zarar vermekten kaçınmak için çok önemli bir eylemdir. Son olarak, gözler de nemli bir bezle temizlenmeli ve kir ve küreklerin birikmesini önlemek için hareketler her zaman burun kulak yönünde olmalıdır.

2. Başını Yıkayın

Bebeğin başı henüz giyinikken de yıkanabilir ve vücudunun bebeğin ön kolu ve koltuk altından eli ile tutulması uygundur. Önce çocuğun kafasını temiz suyla yıkamalısınız, ardından bebeğe uygun sabun veya şampuan gibi ürünler kullanılabilir ve parmak uçlarınızla saça masaj yapılabilir.

Bebek banyosu kapsamında bu aşamada çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bebeğin başının 18 aylık oluncaya kadar kapanması gereken yumuşak bölgeleri olan fontaneller vardır ve bu nedenle incinmemesi için sıkılmaması veya kafasına baskı yapılmaması gerekir. Ancak önden arkaya doğru hareketlerle iyice yıkamalı, köpük ve suyun kulaklarınıza ve gözlerinize girmesini önlemeye özen göstermeli ve ardından bir havluyla iyice kurulamalısınız.

3. Özel Alanı Temizleyin

Bebeğin yüzünü ve başını yıkadıktan sonra soyun ve altını çıkarırken, suyu kirletmemek için küvete yerleştirmeden önce özel alanı ıslak bir bezle silin.

4. Bebeğin Vücudunu Yıkayın

Bebeği suya yerleştirirken, bebeğin tüm vücudu bir anda suya sokulmamalı, ayaklardan başlayıp başını ön kola yaslayarak ve o el ile bebeğin koltuk altını tutan parçalara yerleştirilmelidir.

Bebek suda iken, bebeğin vücudunu iyice köpürtmeli ve durulamalı, uyluk, boyun ve bileklerdeki kıvrımları iyice temizlemeli, el ve ayaklarını temizlemeyi unutmamalısınız çünkü bebekler bu kısımları ağzına almayı çok seviyor.

5. Bebeğin Vücudunu Kurulayın

Bebeği durulamayı bitirdikten sonra, onu küvetten çıkarmalı ve sudan ıslanmaması için bebeği sararak kuru havlunun üzerine yatırmalısınız. Ardından havluyla bebeğin vücudunun tüm bölgelerini kurulayın, ellerini, ayaklarını ve kıvrımlarını unutmadan, bu bölgelerde nem birikiyormuş gibi yaralar oluşabilir.

ETİKETLERETİKETLER