• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler için ninni söylemenin olumlu etkileri

  • facebook paylaş
  • twitter paylaş
  • linkedin paylaş
  • tumblr paylaş
  • yorumlar

Bebeğin doğumuyla birlikte hayatınız da onunla birlikte şekillenmeye başlar. Bebeğimizi mutlu ve huzurlu büyütmek için bebeğimizin uyku düzenine dikkat etmeliyiz. Bebekleri uyuturken söylenen ninnilerin birkaç lakırdıdan ibaret olmadığını sizlere bu yazı dizimde anlatmaya çalışacağım. Ninni söylemek bebeği birçok açıdan tamamlar.

Bebeğe söylenen ninni anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Bebeğin kendini güvende hissetmesi ve değerli hissetmesi söylenen ninni ile sağlanır. Bebeğin gelişimi için ilk aylarda bebeğe ninni söylemek çok önemlidir. Anne bebeğin tüm ihtiyaçlarını zamanında karşılayarak bebeğin güven duygusunu inşa eder. Söylediği ninni ile bebeğin kısa sürede uyuması sağlanır. Huysuz olan bebeğin sakinleşmesinde ninninin etkisi büyüktür.

Uyusun da büyüsün ninni, tıpış tıpış yürüsün eee, eee… Bu sesleri bilmeyenimiz yoktur.
Bebeğiniz sesinizi duyduğunda, bu ona rahatlık, huzur ve mutluluk verir. Gaz sancısı çekmek gibi sıkıntılı durumlarda güvendiği kişinin sesini duymak onu sakinleştirecektir.

Bebek annenin psikolojik durumundan etkilenir. Bu yüzden yoğun stres ve depresyon yaşayan annelerin bebekleri de huzursuz olur. Sürekli asık suratlı olan anne bebeğe yeterli ilgi ve şefkati göstermediği zaman bebek annesi tarafından sevilmediğini düşünür. Bu durumda bebek ile annesi arasında olması gereken sevgi bağı kurulamaz.

Bebekler için ninni söylemek şefkatin göstergesidir. Bebeğini emziren annenin, bebeğinin gözlerinin içine bakarak bebeğinin yanağını okşaması ve ona ninniler söylemesi, bebeğin ruhsal gelişimi açısından çok önemlidir. Uzmanlar, bebekler için ninni ve dinlendirici müzikler söylemenin, hamileliğin 6.ayından itibaren uygulanması gerektiğini söylemektedir.  Ninniyi anne söyleyebilir ya da başka bir ses kaydı ile dinletebilirsiniz. Bebek dinlediği ninni ile huzur bulur. Anne ile arasında güçlü bir bağ kurulur. Bebek kendini değerli ve önemli hisseder. Annenin ses tonu ile sakinleşir. Annenin sesi ile çevreyi anlamaya çalışır.  Bu yüzden bebekleri uyuturken sallamanın yanı sıra bebeğe ninni söylemek gerekir. Ninniyi akıllı telefonlarınızdan da açabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz akıllı telefondan değil kendi sesinizden söylemenizdir. Kendi sesinizle söylemeniz bebekle aranızdaki bağı güçlendirir. Bebeğin size alışması, sizi kabullenmesi daha kolay hale gelir.